6 października 2017 20:10
Info Fundacja Polskiej Rady Muzycznej Pl. Piłsudskiego 9 00-078 Warszawa

12. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Improwizowanej "Ad Libitum" Can You Hear Me?

[img:1]

12 października w Warszawie rozpocznie się 12. edycja jednego z najbardziej bezkompromisowych festiwali muzycznych w Polsce – Ad Libitum. Podczas trzech dni na scenie Laboratorium Sali im. W. Krukowskiego przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się 8 koncertów. Czekają nas muzyczne urodziny i aż dwie premiery płytowe. Artystką rezydującą przy festiwalu będzie legendarna kontrabasistka-improwizatorka - Joëlle Léandre.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Quartet (Watts/Weston/Marshal /Blunt), Liquid Quintet (Fernandez/ Cirera/Prats/Majewski/Mazur) i Deep Memory Trio (Guy/Crispell/Lytton).

Wydarzeniem ubiegłorocznej edycji Ad Libitum był występ Joëlle Léandre, która zagrała w Warszawie po raz pierwszy w stworzonym specjalnie na festiwal duecie z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim. W tym roku zaprosiliśmy ją na dłużej. Jest artystką rezydującą przy festiwalu. Wspólnie z Krzysztofem Knittlem poprowadzi warsztaty zespołu młodych polskich improwizatorów, a efektem tej pracy będzie ich wspólny koncert pierwszego dnia Festiwalu ( 12 października).

Dzisiaj Joëlle Léandre, artystka, która na swej długiej drodze twórczej współpracowała z tak wybitnymi postaciami, jak John Cage, Giacinto Scelsi, Yanis Xenakis, Derek Bailey, czy Anthony Braxton, zadaje intymne i retoryczne pytanie - Can You Hear Me? Słyszycie mnie? Doceniacie? Czy mnie słyszysz? Czy możesz usłyszeć mnie w hałasie codzienności i natłoku artystycznych zdarzeń? Czy możesz pochylić się nad moją muzyką tu i teraz? O to też całą swoją twórczością pytają muzycy improwizujący. Nie krzyczą, improwizacja jest sumą doświadczeń całego ich życia. Pragną aby ich głos został usłyszany. „Can You Hear Me?” to także tytuł kompozycji Joëlle Léandre. Utwór-pytanie napisany przez Joëlle na dziesięcioosobowy skład, zamknie w sobotę 14 października tegoroczną edycję festiwalu.

Festiwal Ad Libitum łączy z Barry Guyem coś więcej niż profesjonalne relacje, choć i te na przestrzeni lat stały się wyjątkowe. W tym roku Barry Guy obchodzi 70 urodziny i zechciał z nami świętować ten jubileusz, w trzech kameralnych odsłonach.
W pierwszej odsłonie Barry Guy stanie naprzeciw katalońskiego pianisty - Agustiego Fernandeza. Od ich duetu, w czwartek 12 października rozpoczniemy festiwal Ad Libitum 2017.

Podobnie jak rezydentka tegorocznej edycji Ad Libitum - Joëlle Léandre , Barry Guy jawi się jako muzyk idealny, który dysponując mistrzowskimi kompetencjami instrumentalnymi, połączył światy muzyki improwizowanej i komponowanej w jeden dźwiękowy kosmos. Dlatego zaproponowaliśmy by po raz pierwszy w historii zagrali koncert na dwa kontrabasy (14 października). I w końcu trzecia odsłona urodzin. Z niej jesteśmy wyjątkowo dumni i wyjątkowo ciekawi.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Deep Memory Trio Guy/Crispell/Lytton, które od chwili powstania czyli niemal dwie dekady temu, stało się jednym z najświetniejszych tego rodzaju zespołów na światowej scenie. Troje legendarnych muzyków razem! Pikanterii dodaje fakt, że będzie to także pierwszy od 33 lat koncert pianistki Marilyn Crispell w Polsce (13 października).

Saksofonista Trevor Watts to legenda brytyjskiej sceny improwizowanej człowiek, który ją tworzył jeszcze na początku lat 60. i który do dziś jest jej najjaśniejszym punktem. Razem z inną legendą, pianistą Veryanem Westonem niemal od dwóch dekad tworzą wybitny duet, znany z płyt i koncertów. W tym roku zaprosili do wspólnego grania dwie improwizujące kobiety z młodszego pokolenia: skrzypaczkę Alison Blunt i wiolonczelistkę Hannah’e Marshall. Ich współpraca okazała się tak wyjątkowa, że oto na scenie muzyki improwizowanej pojawił się nowy zespół. Jako kwartet Quartet wystąpią w Polsce po raz pierwszy. W dniu ich koncertu, w piątek 13 października, będzie też miała premierę ich płyta „Dialogues with Strings”, nagrana w słynnym londyńskim klubie OTO Cafe i wydana przez Fundację Słuchaj!

Liquid Trio to kataloński młody zespół na improwizowanej scenie Europy, choć w jego szeregach jest wybitna postać światowej pianistyki Agusti Fernandez. Mają na swoim koncie dwie płyty, trzecia The Liquid Trio Plays Bernoulli ukaże się w dniu koncertu grupy na festiwalu Ad Libitum. W pierwszej połowie tego roku podczas koncertów w Barcelonie Liquid Trio połączyło siły z dwoma znakomitymi muzykami z Polski, trębaczem Arturem Majewskim i grającym na akustycznej gitarze basowej Rafałem Mazurem. W sobotę 14 października, grupa Liquid Quintet po raz pierwszy zaprezentuje się Polskiej publiczności.

Dagna Sadkowska, wybitna polska skrzypaczka i interpretatorka muzyki współczesnej, znana choćby z grupy Kwartludium oraz chyba najbardziej rozchwytywany dziś kontrabasista brytyjskiej sceny free improvised John Edwards, stały członek grup Evana Parkera, partner muzyczny Eddiego Prevosta, Louisa Moholo i Petera Brotzmanna, bywali gośćmi festiwalu Ad Libitum. Nigdy wcześniej jednak nie zagrali na tym festiwalu razem. Usłyszymy ich w piątek, 13 października.

Więcej: www.ad-libitum.pl

Facebook: https://www.facebook.com/FestiwalAdLibitum
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1423165841064126/
Twitter: https://twitter.com/AdLibitumPL

Organizator:
Fundacja Polskiej Rady Muzycznej
Partnerzy:
Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, STOART, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Jazzarium.pl
Patroni medialni: Program 2 Polskiego Radia, CoJestGrane24, TVP Kultura, eBilet.pl, Glissando i Onet.pl

Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

Bilety na poszczególne koncerty oraz trzydniowe karnety dostępne są w serwisie ebilet.pl oraz przed koncertami. 

Program 12. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum”:

Sala im. W. Krukowskiego, Laboratorium
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ul. Jazdów 2 Warszawa

Czwartek 12 października godz. 19:00

1. Barry Guy – kontrabas / Agusti Fernandez – fortepian Barry Guy @ 70

2. Prowadzący: Joëlle Léandre – rezydencja artystyczna Ad Libitum 2017 – kontrabas, głos/ Krzysztof Knittel, elektronika
Workshop group: Marta Grzywacz – głos/ Marcin Olak – gitary/ Patryk Zakrocki – skrzypce, altówka/ Zbigniew Chojnacki – akordeon / Dominik Bukowski – wibrafon/ Olgierd Dokalski – trąbka/Mateusz Rybicki – klarnet/ Łukasz Ojdana – fortepian/ Krzysztof Gradziuk – perkusja/ Wojciech Błażejczyk – gitara

Piątek 13 października godz. 19:00

1. Dagna Sadkowska – skrzypce / John Edwards – kontrabas

2. Quartet: Trevor Watts – saksofon altowy / Veryan Weston – fortepian / Hannah Marshal – skrzypce / Alison Blunt – wiolonczela

3. Deep Memory Trio: Barry Guy – kontrabas / Marilyn Crispell – fortepian / Paul Lytton – perkusja Barry Guy @ 70

Sobota 14 października godz. 19:00

1.Liquid Quintet: Agusti Fernandez – fortepian /Albert Cirera – saksofony /Ramon Prats – perkusja / Artur Majewski – trąbka / Rafał Mazur – akustyczna gitara basowa

2.Barry Guy / Joëlle Léandre: recital na dwa kontrabasy Barry Guy @ 70

3.Joëlle Léandre Tentet: Can you Hear Me?

Klasyka
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz