6 lutego 2018 16:19

Arch Enemy na Dużej Scenie Przystanku Woodstock

[img:1]

Za sprawą swego wiekuistego ducha heavy metal przetrwał już ponad 40 lat, a niewiele jest zespołów które z takim powalającym zaangażowaniem i ambicją reprezentują ten gatunek jak Arch Enemy i to właśnie Arch Enemy wystąpi w tym roku na 24. Przystanku Woodstock.

Zespół został założony w Szwecji w połowie lat 90 z inicjatywy byłego gitarzysty zespołów Carcass i Carnage Michaela Amotta. Przez ostatnie 20 lat zespół utwierdził swoją pozycję na rynku muzycznym, jako najbardziej wybuchowy, piorunujący i mistrzowski technicznie skład grający heavy metal. Dzięki imponującemu warsztatowi muzycznemu, potężnym dźwiękom i wciskającym w glebę występom na żywo, zespół Arch Enemy zdobył rzeszę wiernych fanów na całym świecie. Teraz, w 2018, członkowie szykują się do powrotu do walki o hegemonię w świecie heavy metalu.

„Filozofia muzyczna zespołu praktycznie się nie zmieniła” mówi Amott. „Nadal chodzi nam o tworzenie głębokiego, intensywnego heavy metalu, który łączymy z ekstremalnym wokalem i mocną melodią graną na gitarach. Kochamy pisać jak najlepsze kawałki. Tworzenie doskonałej muzyki to nasza główna motywacja!”

Debiutancki krążek Arch Enemy, Black Earth, ukazał się w 1996, kiedy death metal znajdował się stanie totalnej stagnacji i potrzebował mocnego kopa. Sygnowany przez Amotta przepis na czyste i potężne metalowe granie okazał się być kluczem do sukcesu - najpierw na undergroundowej scenie w Europie, a potem w Japonii. Album tchnął nowe życie w skostniały heavy metal i pokazał, że gatunek jest żywotną formą muzyczną i ma ogromny potencjał komercyjny we współczesnym świecie.

Po podpisaniu kontraktu płytowego z wytwórnią Century Media Records na wydane płyty Stigmata w 1998 roku, zespół pewnym krokiem wyruszył na podbój nowego tysiąclecia. Wydany rok później album Burning Bridges ugruntował reputację zespołu, a ich charakterystyczne, ostre jak brzytwa brzmienie połączone z brutalnym, ciężkim basem zyskiwało tylko na finezji i przybliżało zespół na szczyt heavy metalowej kariery. Jednakże to rok 2001 był przełomowy dla Arch Enemy – wokalistę Johna Liivę zastąpiła nieprzewidywalna i wyjątkowa Angela Gossow i wprowadziła zespół na nowy, wyższy nawet niż poprzednio, poziom.

Album Wages of Sin ukazał się w 2001 roku w Japonii, natomiast rok później został wydany w Europie. Płyta prezentowała nowy, odświeżony skład zespołu i odkrywała przed publicznością najnowsze osiągnięcia muzyków. Nieokiełznany i dziki głos Gossow dodał nieoczekiwane pokłady mocy do i tak już potężnego brzmienia Arch Enemy, a jej charyzma sprawiła, że płyta była wyjątkowym osiągnięciem. Muzycy w pełni oddali się wyczerpującej trasie koncertowej, i pewnie zmierzali ku szczytom kariery muzycznej. Z każdym kolejnym albumem rosła popularność zespołu, a kampania Arch Enemy o odnowienie definicji death metalu nabierała rozpędu. Wydany w 2003 brutalny krążek Anthems of Rebellion oraz mroczne i dzikie jednocześnie nagrania z płyty Khaos Legions z 2011 służyły tylko potwierdzeniem tego, że ekipa Arch Enemy, czyli: Michael Amott, Angela Gossow, perkusista Daniel Erlandsson, basista Shirley Angelo i gitarzysta Christopher Amott utrzymuje się na czele deathmetalowego rankingu. Członkowie zespołu to muzyczni weterani u szczytu swoich możliwości muzycznych i kreatywnych.

„Przetrwanie i rozwój na rynku muzyki metalowej nie jest łatwe” przyznaje założyciel zespołu. „ W przeciwieństwie do tego, co mówi wiele osób, uważam, że death metal ciągle się rozwija i podąża za trendami. Co za tym idzie, nie sposób jest utrzymać się na szczycie przez cały czas. W przeciągu ostatnich 20 lat widzieliśmy zmieniające się trendy i zespoły, które nie dały rady utrzymać się na rynku. Myślę, że kluczem do sukcesu jest pozostanie wiernym samemu sobie i to, aby pamiętać o tym, dlaczego się zaczęło grać muzykę. To, za co kochasz muzykę zawsze powinno być na pierwszym miejscu. Uważam, że mam całkiem dobry kontakt z nastoletnim Michaelem Amottem!”

W 2015 przyszedł czas na kolejną zmianę w składzie tego buntowniczego i nietuzinkowego zespołu. Angela Gossow, która przejęła rolę managera zespołu, została zastąpiona przez Alissę White-Gluz. Przejęcie pałeczki po jednej z najbardziej rozpoznawalnych i wyjątkowych wokalistek naszych czasów przypadło byłej frontwoman zespołu The Agonist. Talent i siłę nowej wokalistki zaprezentowano światu na ostrych nagraniach z albumu War Eternal, który święcił triumfy dzięki połączeniu jej wybitnego wokalu i ponadczasowej muzyki. Gdy zespół wyruszył w trasę by zaprezentować album na żywo, okazało się, że Alissa idealnie dopełnia skład Arch Enemy. W 2015, gdy do zespołu dołączył legendarny gitarzysta Jeff Loomis (poprzednio członek zespołu Nevermore) okazało się, że misterna muzyczna układanka, nad którą od 20 lat pracował Amott, była wreszcie kompletna.

„Zmiana wokalistki w 2014 była przełomowym momentem dla zespołu” przyznaje Amott. „Alissa wnosi bardzo wiele do zespołu, nie tylko jako silna wokalistka i wspaniała osobowość sceniczna, ale też utalentowana autorka tekstów. Jej utwory i orkiestracje bardzo różnią się od moich pomysłów, co sprawia, że brzmienie Arch Enemy jest bardzo różnorodne. Agresywny muzyczny atak ze strony dwóch bliźniaczych gitar był stałym elementem naszej muzyki, a Jeff Loomis zagrał naprawdę łamiąco mocne gitarowe solówki na nowej płycie!”

Dziesiąty album Arch Enemy został nagrany w 2017 i ukaże się pod koniec roku. Will To Power, bo taki tytuł nosi wydawnictwo, stanie się ostatecznym deathmetalowym ciosem powalającym rywali Arch Enemy w walce o tytuł hegemona ciężkiego grania. Will To Power będzie też pierwszym krążkiem, który zespół nagrał w nowym, odświeżonym składzie. Amott przewiduje, że fani zespołu będą zachwyceni nagraniami, które pokazują zespół w najlepszej formie i jednocześnie zaskoczeni przez kreatywność muzyków.

„Naszym celem jest podnoszenie poprzeczki wyżej i wyżej i tworzenie epickich, muzycznych arcydzieł” mówi Amott. „Myślę, że ten album zachowuje idealną równowagę między tradycyjnym brzmieniem Arch Enemy i poszukiwaniem nowych inspiracji. Najbardziej zaskakujące jest to, że udało nam się nagrać pierwszą balladę w karierze zespołu! To nadal naprawdę bardzo metalowy utwór, ale nie można określić go inaczej niż balladę. Być może to dość kontrowersyjny wybór jak na zespół taki jak nasz, ale nie mogę się doczekać reakcji publiczności. Czuję, że możemy rozwinąć skrzydła na naszym dziesiątym albumie studyjnym!”

Jak tylko Will To Power trafi na sklepowe półki, zespół wyruszy w trasę by przedstawić publiczności swoje najnowsze dzieło. Muzyczna długowieczność to najtrudniejsze wyzwanie dla każdej kapeli, ale Arch Enemy ma ugruntowaną pozycję na szczycie globalnej sceny metalowej. Żaden zespół nie oddaje ducha tego gatunku tak precyzyjnie, kreatywnie i z takim ogromny oddaniem, jak Arch Enemy. Chwała ich stalowej woli!

„Zawsze chodziło nam o tworzenie jak najlepszej muzyki. Nasz sukces jest wynikiem tego, że dźwięki, które tworzymy przemawiają do ludzi i tego, że nieustannie przemierzamy świat i gramy koncerty” podsumowuje Michael. „Cieszę się, że tak szybko przybywa nam fanów i jesteśmy podekscytowani na myśl o tym, że możemy dawać coraz bardziej wymagające i imponujące muzycznie i wizualnie koncerty. Mamy nadzieję, że nasza nowa płyta przypadnie fanom do gustu i już nie możemy się doczekać aż będziemy mogli znów zgrać na żywo i podzielić się ze światem zabójczymi nowymi kawałkami!”

Metal
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz