6 marca 2018 22:39

Muzyczni wizjonerzy - Balkan Beat Box na Dużej Scenie Przystanku Woodstock

[img:1]

Do grona artystów, którzy wystąpią na Dużej Scenie 24. Przystanku Woodstock dołączył zespół Balkan Beat Box.

Balkan Beat Box tworzą eklektyczną muzykę, którą trudno ująć w zarówno ramy gatunkowe, jak i narodowe. Zespół tworzy trójka muzycznych wizjonerów, globtrotterów, czerpiących garściami z tradycji dźwięków rejonu Morza Śródziemnego, odwołujących się do charakterystycznych i żywiołowych rytmów rodem z Bałkanów i klasycznych brzmień muzyki klezmerskiej. Cygańskie motywy dodają pikanterii agresywnym punkowym brzmieniom. Muzycy odnaleźli też inspiracje w szalonym brzmieniu free jazzu i elektronicznych bitach rodem z nowojorskiej sceny klubowej. Hiphopowego sznytu muzyce Balkan Beat Box dodaje produkcja doskonałej jakości sampli. 

Ten kolektyw od początku tworzy trójka artystów: Ori Kaplan (saksofon), Tamir Muskat (perkusja) oraz Tomer Yosef (wokal, perkusjonalia), jednakże za sukcesem trio stoi współpraca z różnymi utalentowanymi muzykami, z którymi wspólnie występują i nagrywają płyty. Utwory Balkan Beat Box cieszą się uznaniem publiczności i krytyków, którzy już od ponad dekady śledzą muzyczną i liryczną ewolucję tego kolektywu.

Wszystko zaczęło się w kotle kulturowym Nowego Jorku. Kaplan, który przybył do Nowego Jorku by grać jazz, szybko odnalazł się w emigranckim podziemiu muzycznym i podjął współpracę z muzykami tworzącymi wówczas Gogol Bordello. Muskat współpracował z grupą Firewater. Zespół powstał w sposób organiczny w 2003 roku, gdy ścieżki trzech artystów pochodzących z różnych tradycji muzycznych przecięły się. Każdy z nich wnosi do zespołu nie tylko inne doświadczenie życia w kulturowej diasporze, ale też inne spojrzenie na muzykę i inne podejście do tworzenia tekstów. Tamir Muskat dorastał w domu pełnym rumuńskiej oraz afrykańskiej muzyki. Ori Kaplan spędził młodość w Jaffie grając klezmerską muzykę na klarnecie i studiował z Yuri Yunakovem - królem bułgarskich cygańskich saksofonistów. Tomer Yosef to niezwykle uzdolniony sceniczny performer, mający na swym koncie występy w filmach (m.in. znany w Polsce „Przyjeżdża orkiestra”), rolę komika w TV, występy DJ’skie oraz dwa solowe albumy. Połączenie ich talentów okazało się naprawdę pioronujące, bo już dwa lata później wydali swój debiutancki krążek pod tytułem „Balkan Beat Box”. Tak rozpoczęła się muzyczna działalność jednego z najciekawszych zespołów grających world music.

Artyści współprawowali zarówno z gwiazdami sceny undergroundowej jak i inspirowali twórczość czołowych muzyków sceny popularnej, takich jak Diplo, Jason Derulo; Balkan Beat Box tworzyli wspólne brzmienia z Asafem Avidianem, czy z jemeńskim trio A-WA. Piosenki Balkan Beat Box znalazły się na ścieżkach dźwiękowych do hollywoodzkich filmów, takich jak komedia Popstar: Never Stop Never Stopping.

Balkan Beat Box prezentowali swoją muzykę na największych festiwalach na świecie, takich jak Glastonbury czy Roskilde, grali na czołowych imprezach reggae czy world music. Wszędzie porywają publiczność swoim zapałem, energią sceniczną i taneczną, multikulturową zabawą. W Polsce wystąpili już kilkanaście razy: w 2008 zagrali piorunujący koncert na festiwalu Wroc-Love Summer Stage we Wrocławiu. W 2009 wystąpili przed 12-tysięczną publicznością na Festiwalu Kultury Żydowskiej z koncertem transmitowanym na żywo przez TVP Kultura. W 2010 roku odwiedzili festiwal „Inne Brzmienia” w Lublinie, a dwa lata później porwali do tańca publiczność poznańskiego Ethno Portu. Zagrali świetne koncerty klubowe w Krakowie i Warszawie i wystąpili podczas plenerowych koncertów w Szczecinie i w opolskim amfiteatrze w czerwcu 2013. W 2014 roku supportowali Soundgarden na Life Festival Oświęcim. Dwa lata później wystąpili jako headliner One Love Sound Fest we Wrocławiu.

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017