14 marca 2018 16:04

Szczecin Music Fest 2018

[img:1]

Jedno z najciekawszych wydarzeń dla fanów muzyki jazzowej i world music. Od 15 lat gości najwybitniejsze gwiazdy i debiutantów, którzy podbijają międzynarodowe listy przebojów. W tegorocznej 15 edycji wystąpią: Chick Corea, Dee Dee Bridgewater, Dominic Miller, Hypnotic Brass Ensamble, Omar Hakim i Gentleman.

OMAR HAKIM - 11 kwietnia
Wybitny amerykański perkusista jazzowy i rockowy. Grał z takimi artystami jak: Sting, Weather Report, Mariah Carey, Madonna, David Bowie, Miles Davis, Marcus Miller, Dire Straits, Herbie Hancock, John Scofield, Journey, Bobby McFerrin, Al Di Meola. Jego ojciec grał na puzonie z Count Basie i Duke Ellingtonem, a w wieku 10 lat Omar grał już koncerty z tatą w okolicach Nowego Jorku. Omar zagrał swoją pierwszą trasę w wieku 15 lat i a jego kunszt dostrzegł Miles Davis, który zaproponował mu grę w Weather Report po odejściu Petera Erskinea. Kariera Omara Hakima trwa nieprzerwanie od 45 lat, a artysta postrzegany jest jako jeden z najważniejszych perkusistów na współczesnej scenie muzycznej.

DEE DEE BRIDGEWATER - 23 kwietnia
Prawdziwa ikona wokalistyki, trzykrotna laureatka nagrody Grammy. Karierę muzyczną rozpoczęła jako 16-latka śpiewając w trio jazzowym. W 1974 nagrała swój debiutancki, solowy album „Afro Blue”, koncertowała z najlepszymi muzykami jak Sonny Rollins, Dizzy Gillespie, Dexter Gordon czy Max Roach. Artystka ma na swoim koncie kilkanaście albumów, w tym dedykowane twórczości jej idolek - Elli Fitzgerald („Dear Ella”) i Billie Holiday („To Billie With Love From Dee Dee”). Jej ostatni album „Memphis…Yes, I’m ready” to powrót do korzeni - Bridgewater składa hołd miastu Memphis - kolebce bluesa, soulu, r’n’b i początków rock’n’ rolla. Artystka pozostając wierną tradycji, dodaje od siebie współczesne brzmienie i wspaniały feeling po raz kolejny udowadniając niezwykły talent i przywiązanie do tradycji.

HYPNOTIC BRASS ENSEMBLE - 11 maja
Wzorzec pozytywnej energii i pierwotnej siły muzyki. Hypnotic Brass Ensemble to najbardziej niesamowity i roztańczony kolektyw rodzinny grający na instrumentach dętych! Zaczynali w rodzinnym Chicago, grali głównie na ulicach i w stacjach metra. Ich sława szybko dotarła do szerokiej publiczności i … branży muzycznej. Współpracowali z Erykah Badu, Prince, Wu Tang Clan, De la Soul, a Damon Albarn (Blur i Gorillaz) postanowił wydawać ich płyty. Bracia Cochrane z Chicago udowadniają, że jazz to muzyka ciągle żywa i atrakcyjna, a jeśli doprawić ją obficie funkiem, soulem i hip-hopem otrzymamy piorunującą mieszankę! Ich najpopularniejszy utwór „War”, trafił na ścieżkę dźwiękową kinowego hitu „Igrzyska Śmierci”, ale w głębi ducha cały czas czują się niepokorną i zwariowaną kapelą uliczną!

DOMINIC MILLER - 29 maja
Wybitny gitarzysta, partner wielu sław, ale najlepiej znany ze współpracy ze Stingiem,
z którym gra nieprzerwanie już prawie 30 lat!!! Jest jego prawą ręką na scenie i w studio, a także współautorem kompozycji „Shape of My Heart”. Artysta współpracował ponadto z wieloma sławami, m.in.: Bryan Adams, Phil Collins, Peter Gabriel, Chris Botti, Sheryl Crow, Rod Stewart, Pat Metheny. Dominic ma na koncie 12 autorskich albumów, wziął także udział w nagraniu ponad 200 płyt gwiazd współczesnej muzyki. Jego ostatni album „Silent Light” został wydany przez prestiżową wytwórnię ECM

CHICK COREA Akoustic Band - 1 lipca
Żywa legenda muzyki jazzowej, jeden z najwybitniejszych pianistów jazzowych wszechczasów. Był jednym z muzycznych pionierów otwarcia jazzu na elektroniczne brzmienia. Brał udział w nagrywaniu przełomowych dla nowoczesnego jazzu albumów Milesa Davisa ("In a Silent Way", "Bitches Brew", "Live-Evil" i "On The Corner"), był twórcą legendarnej grupy Return to Forever. 22-krotny zdobywca nagrody Grammy, jego dyskografia to ponad 70 albumów nagranych solo oraz z mistrzami takimi jak: Bobby McFerrin, Pat Metheny czy Herbie Hancock. Chick Corea wystąpi w trio ze swoją klasyczną formacją: John Patitucci na basie oraz Davem Weckl na perkusji.

GENTLEMAN - 12 lipca
Gentleman to najpopularniejszy europejski artysta reggae. Choć jest z urodzenia Niemcem (jego prawdziwe nazwisko to Tilmann Otto) to jego dusza jest na Jamajce. Debiutował albumem „Trodin On” w 1999 roku i od tamtego czasu jego popularność stale rośnie. W naszym kraju artysta ma status wręcz kultowy, każdy jego koncert jest wyprzedany, a publiczność reaguje entuzjastycznie.

Więcej o koncertach na stronie: www.szczecinmusicfest.pl

Blues & jazz
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017