6 marca 2008 14:18

Lizz Wright "The Orchard" - zbiór własnych doświadczeń

Z dniem dzisiejszym rozpoczęła się sprzedaż nowego studyjnego albumu Lizz Wright "The Orchard" będącego odzwierciedleniem własnych doświadczeń artystki i jednocześnie bezbłędnie stworzoną osobistą muzyczną wypowiedzią.

Na krążku ciepło i rezonans gospelowego kontraltu Lizz, współgra z intymnością i powagą tak oryginalnych kompozycji jak „Comming Home”, „My Heart”, „Another Angel” i „When I Fall”.

Zdolności interpretacyjne Lizz są równie imponujące, co słychać w rewelacyjnych wykonaniach „ I idolize you” Ike’a i Tiny Tuner, „Hey Mann” Sweet Honey In thr Rock’s, „Thank You” LED Zeppelin i „Strange” Patsy Cline.
Płyta pokazuje muzyczną ewolucję Lizz, od wczesnego dzieciństwa po teraźniejszość. Urodziła się w małym miasteczku Hahira w stanie Georgia. Jej ojciec był kaznodzieją, a matka śpiewała w lokalnym kościele. Tam też stawiała swoje pierwsze muzyczne kroki. Wraz z rodzeństwem śpiewała gospel, zaczęła również naukę gry na fortepianie. W szkole średniej poszerzyła swoje muzyczne horyzonty poprzez naukę śpiewu chóralnego. Występowała z różnej wielkości zespołami, zdobywając nagrody w regionalnych oraz ogólnokrajowych konkursach.

Kolejne etapy jej edukacji to studia w „Georgia State University” w Atlancie, „New York's New School” i w Vancouver. Po powrocie do Atlanty zdobyła uznanie wstępując do jazzowego zespołu In the Spirit. W 2002 roku wzięła udział w serii występów w ramach trasy koncertowej dedykowanej Bilie Holiday. Dzięki wykonaniu "Autumn in N.Y" została zauważona przez wielu wybitnych krytyków, którzy nazwali ją wschodzącą gwiazdą.

Jej debiutancki album “Salt” z 2003 roku, pokazał, że Wright jest utalentowaną autorką tekstów oraz jednocześnie niezwykle „magnetycznym” wykonawcą. Dostarcza odbiorcom subtelnych i przekonujących wykonań wokalnych w oszczędnej jazzowo – Rythm & Bluesowej oprawie. „Salt” zdobył międzynarodowe uznanie, a Wright zaczęto porównywać do takich gwiazd jak Nina Simone czy Abbey Lincoln. Płyta osiągnęła drugie miejsce na liście Billboards Contemporary Jazz Chart.

Stephen Holden z New York Times wychwalał jej „zdumiewającą dojrzałość i elegancję”, napisał, że „łączy jazz, gospel i r&b w pełen zadumy, „płynący” styl, który przemienia piosenki w modlitewne medytacje, jednocześnie nie tracąc ich charakteru i wyrazistości”. Opisywał jej śpiew jako „intonacyjnie doskonały, z głęboką, matową barwą... zachwycający swoją stabilnością, kontrolą i rytmicznym wyrafinowaniem”

Kolejny album – „Dreaming Wide Awale” z 2005 roku, pokazał zdolności interpretacyjne Lizz w szerokim zakresie repertuaru - od Fats Wallera po Neila Younga. Płyta osiągnęła również czołową pozycję na liście Billboard Contemporary Jazz oraz rozpoczęła owocną współpracę Lizz z producentem Craigiem Street’em, który współpracował również z takimi artystkami jak Cassandra Wilson, k.d. lang czy Me’Shell NdegéOcello.

Lizz kontynuuje współpracę z Craigiem przy albumie „The Orchard”.
Podczas gdy na jej wcześniejszych płytach towarzyszyli jej wybitni jazzowi muzycy, „The Orchard” prezentuje bardzo eklektyczną obsadę, w skład której wchodzą: uznany wokalista i autor tekstów Toshi Regon (który jest współautorem kilku piosenek na płycie); Joey Burns i John Convertino (członkowie grupy Calexico); awangardowy gitarzysta Oren Bloedow; Larry Campbell, znany ze współpracy z Bobem Dylanem; Glenn Patscha członek zespołu Ollabelle. Gościnnie na płycie usłyszymy również wokalistów: Catherine Russell i Marca Anthony Tomphson’a.

Wykonania utworów odzwierciedlają swoistą bezpretensjonalną energię i ducha, w którym została stworzona muzyka. Cały projekt zaczął się od serii zdjęć, które Lizz zrobiła w swoim rodzinnym miasteczku, skupiając uwagę na tytułowym sadzie (the orchard), miejscu, które znała jeszcze z dzieciństwa.
„„The Orchard” zaczął się od wycieczki do domu, którą zrobiłam, aby zobaczyć moich dziadków, popatrzeć jak żyją ze swoimi sąsiadami i przyjaciółmi” wspomina Wright. „To dało mi do myślenia o tym gdzie się urodziłam i gdzie wychowywałam, i było dla mnie dużą inspiracją. Zrobiłam trochę zdjęć okolicy i przygotowałam mały pokaz slajdów do piosenki Toma Waitsa "I Hope That I Don't Fall In Love With You". Zaniosłam to do wytwórni Verve i powiedziałam – to jest to, co chcę robić. Wróciliśmy zrobić jeszcze trochę zdjęć zanim jeszcze zaczęliśmy nagrywać muzykę. Gdy usiadłam z Craigiem, tekściarzami oraz muzykami, pokazałam im zdjęcia i włączyłam wspomnianą piosenkę Toma Waitsa. Każdy zareagował na swój własny sposób i każdy wniósł swoją wrażliwość i wnętrze do tego projektu i to pomogło przenieść nagranie w inny wymiar.”

“Spodobał mi się pomysł, aby ten album skupiał się wokół sadu” – wyjaśnia. „Nie czułam się jednak zmuszona by związać się z tym pomysłem. Początkowo chciałam, aby była to płyta o moim domu, o Hahira, ale okazało się, że ostatecznie wyszło z tego coś innego. Nazwałam płytę „The Orchard” (sad), ponieważ tam właśnie wszystko się zaczęło”

Zanim zaczęli nagrywać, Wright i Reagon zaprezentowali piosenki z „The Orchard” w trakcie serii nieoficjalnych koncertów w małym klubie Banjo Jim’s w East Village. „Ogrywaliśmy cały materiał, aby znaleźć sposób na to, jak podejść do tych piosenek. Próbowaliśmy wielu pomysłów i różnych podejść, a aranże zmieniały się każdego wieczora. To był wspaniały proces, jednocześnie było to dla mnie wyzwanie, aby wydobyć coś prawdziwego z tych piosenek, których tak naprawdę jeszcze dobrze nie znałam. Zrobiłam tak po raz pierwszy, pracując z piosenkami na żywo, w trakcie koncertów, zanim zostały one nagrane i ucząc się jak daleko mogę się posunąć”

Takie podejście było zachowane podczas nagrywania, które miało miejsce w studiach w górach Catskill (Nowy Jork), w Tuscon, Arizona i Brooklyn’ie. Sesje przepełnione były spontanicznością i chemią. „ Wymieniliśmy się różnymi dźwiękami i fakturami brzmieniowymi i stworzyliśmy aranże na miejscu. Przed wejściem do studia nie ustaliliśmy jak będą brzmieć piosenki, po prostu mieliśmy jakąś myśl lub odczucie. Czasami Craig coś sugerował lub ktoś coś zagrał i po prostu podążaliśmy za pulsem. Każdy z muzyków, który brał udział w nagraniu, miał jakiś wpływ na to, jak zagraliśmy i myślę, że to nadało całemu przedsięwzięciu przestrzeń i głębię”

Rzadka zdolność do odnalezienia się w muzycznej chwili jest jednym z elementów, które czynią Lizz Wright artystką wyjątkową a album „The Orchard” kamieniem milowym w jej karierze.

„Ten album był dla mnie ogromną szkołą pod każdym względem i myślę, że powiedział mi dużo o samej sobie. Nigdy nie przypuszczałam, że napiszę niektóre z rzeczy, jakie napisałam na tę płytę, oraz że opowiem niektóre z tych historii. Ale czułam się bardzo wyzwolona i nieograniczona, pozwoliłam sobie popłynąć i zaskoczyłam samą siebie.”


Tracklista:


1. Coming Home
2. My Heart
3. I Idolize You
4. Hey Mann
5. Another Angel
6. When I Fall
7. Leave Me Standing Alone
8. Speak Your Heart
9. This Is
10. Song For Mia
11. Thank You
12. Strange


Mediapatroni płyty:

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz