28 listopada 2005 01:30

Nowy album Habakuk pełen gości

Szóstego grudnia odbędzie się premiera nowej płyty Habakuk, jednej z najpopularniejszych grup reggae w Polsce. Krążek będzie nosił tytuł ”4 Life”.

Zespół przez ostatnie kilka lat nie dawał odpocząć ani fanom ani sobie. Zagrał 3 ogromne trasy - dwukrotnie Rege Tonite oraz Pankregeparty Tour 2004 (po tej trasie pozostała pamiątka w postaci CD, na której znajdują się, oprócz utworów Habakuka piosenki pozostałych zespołów biorących w niej udział - Proletaryatu i Farben Lehre ), wystąpił na wszystkich najważniejszych festiwalach reggae w kraju oraz wydał maxisingla „Rozczochrany Łeb” oraz album winylowy „Hub – A – Dub”, zaś utwór „Out Of Babylon” w remixie Mario Dziurexa znalazł się na europejskiej składance reggae Regg'in Europe (wydanej przez francuską firmę Productions Speciales).

Według osób które miały okazję zetknąć się z nowymi nagraniami z albumu "4 Life" (m.in. Jarosław Hejenkowski – autor „Encyklopedii Polskiego Reggae” ), jest to najlepsze ze wszystkich dotychczasowych wydawnictw zespołu. Habakuk udowadnia na nim, że potrafi odnajdywać się w przeróżnych stylistykach muzycznych, a nowoczesne brzmienie świadczy o tym, że zespół nie tylko na bieżąco śledzi scenę reggae, ale sam kreuje nowe rozwiązania.

[img:1:L]Tradycyjnie, Habakuk zaprosił do współpracy przy płycie gości. Powstał utwór z udziałem Muńka Staszczyka, który wspólnie z Habakuk od kilku lat występuje w projekcie Rege Inna Polish Stylee, wykonując wiele polskich jak i światowych hitów zagranych w rytmie reggae. Piosenka z Muńkiem to połączenie punkowego czadu, z reggae’ową energią, czyli bardzo habakukowski styl muzyczny, okraszony charakterystycznym wokalem Muńka. Zespół zaprosił też do współpracy Janusza „Yaninę” Iwańskiego, uznanego przez Marka Jackowskiego z Maanamu za ostatniego bigbitowca w tym kraju. Ryzykowne? Zupełnie nie - posłuchajcie "Bazy", autorskiego numeru Krzyśka „Kicza” Niedźwieckiego – gitarzysty zespołu.

Habakuk wychodzi też naprzeciw rozwijającej się scenie dancehall, proponując Familijną Komitywę - utwór w stylistyce raggamuffin, z gościnnym udziałem jednych z najlepszych nawijaczy coraz prężniej rozwijającej się sceny soundsystemowej – Pablopavo i Reggaeneratora z Vavamuffin, Bob1 i DaBassa z Rub Pulse Sound System oraz oraz Zabójczego Sławka z hip-hopowego składu IDEO.

[img:2:R]Romans Habakuk z hip-hopem ma zresztą dłuższą historię. Już w 1997 roku, podczas koncertu „Odjazdy” w katowickim Spodku, wystąpił wraz z raperami z częstochowskiej grupy Sektor B, znacznie wyprzedzając teraźniejszą modę na łączenie reggae i hip-hopu.

W wielu utworach można usłyszeć też skrecze, które wykonuje Haem, współpracujący na co dzień m.in. z  O.S.T.R. Już winylowym wydawnictwem „Hub – A- Dub” Habakuk udowodnił, że nieobce są mu wpływy muzyki dubowej. Na nowej płycie potwierdza to, umieszczając w wielu kompozycjach elementy tego nurtu, oraz publikując całkowicie osadzony w tej konwencji „Mr. X Dub”. Na Hub – A – Dub Habakuk współpracował z różnymi producentami – między innymi z Kadubrą, Activatorem, Tomkiem Karczewskim z zespołu Wszystkie Wschody Słońca.

W przeciwieństwie do poprzednich płyt, gdzie autorem tekstów był głównie związany z zespołem Artur Szumlas, tym razem, większość ich wyszła spod ręki wokalisty – „Wojtka „Brody” Turbiarza. Stąd też płyta ma wymiar bardziej osobisty.

[img:3:L]Ciekawostką jest że zespół sięgnął po poezję Sławomira Gołaszewskiego. Jest to, cytując serwis Rasta Roots Reggae: „filozof, poeta, kompozytor, muzyk (m.in. Izrael, Asunta), dziennikarz. Propagator kultury alternatywnej w Polsce. Autor książki „Reggae - Rastafari”, tekstów naukowych i publicystycznych, ostatni z dyrektorów legendarnego fan-zinu „Non-Stop”, reporter „Czwartego Wymiaru” i „Wegetariańskiego Świata”, twórca projektu muzycznego Maxidap.

Habakuk nawiązując do jamajskiej tradycji produkowania riddimów, podczas prac nad „4 Life” równocześnie przygotowywał wersje instrumentalne i dubowe wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wokalistów reggae. Nawijacze, którzy na co dzień działają w sound-systemach i śpiewają do riddimów niemieckich czy jamajskich tym razem dostaną świetnie brzmiące i rozpoznawalne oryginalne riddimy polskiego zespołu.

Tak jak i na poprzedniej płycie słychać znakomitą sekcję dętą – tym razem grają Daniel Pomorski i Łukasz Kluczniak.

[img:4:L]Utworem zapowiadającym płytę jest „Życia Rytm”. Na singlu znajduje się oprócz tej piosenki jeszcze kilka innych produkcji. Między innymi „Zostanę Politykiem”. Tym utworem Habakuk w ironiczny sposób zabrał głos na temat polskiej polityki w okresie wyborów parlamentarnych i prezydenckich (odbiło się to szerokim echem w Polsce i zagranicą – Habakuk dał między innymi wywiad dla Radio Chicago). Do tego utworu powstał teledysk, którego reżyserem był Paweł Popko – twórca między innymi klipa „Chomiczówka” S.Polaka. Jest również instrumentalna wersja utworów "Życia Rytm" oraz "Kto?.. (Brass version)". Ta sama wersja została już wcześniej opublikowana na winylowym Hub-A-Dub, zaś w oryginalnej wersji ukaże się na składance „Far Away From Jamaica” – wydawanej przez wytwórnię „W Moich Oczach” antologii polskiego reggae.

Aktualnie zespół przygotowuje się do trasy koncertowej, na którą już teraz serdecznie zapraszamy. Będzie okazja sprawdzić już wkrótce jak brzmią nowe utwory na żywo.

Habakuk pracuje też nad kontynuacją wydawnictwa Hub-A-Dub. Będzie to kolejne wyzwanie dla częstochowskiego zespołu. A to jeszcze nie koniec nowych pomysłów.

Nagrań dokonano w A.R.M. Radioaktywni w latach 2003-2005.       Realizacja nagrań, mix i mastering - Adam Celiński."

Tracklista "4 Life":

1. Życia Rytm
2. Dobry Riddim
3. Zostanę Politykiem
4. Kto?
5. Ja Jako Ty (feat. Irie)
6. Familijna Komitywa (feat. Pablopavo, Bob1, Reggaenerator, DaBass, Zabójczy)
7.Miasto Skit
8. Miasto (feat. Muniek)
9. Niewidzialne
10. To Kocha Co Ma
11. Jestem Twój
12. Baza
13. Tutaj w PL (feat. DaBass)
14. Kiedy Nie Ma Cię
15. Mr. X Dub

Więcej informacji o grupie...
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz