Sakralny Paul McCreesh
„Wydaje mi się, iż w wielu utworach muzyki sakralnej jest pewna ponadczasowość, która obejmuje różne pokolenia i stulecia, i że w tej muzyce jest coś, co sprawia, że jest ona równie ważna dla wierzących, jak i niewierzących. I prawdopodobnie paradoksalnie, właśnie teraz, kiedy nasze społeczeństwo nabiera coraz bardziej świeckiego charakteru, dzieła te nadal opowiadają nam o kruchości ludzkiego losu, tęsknocie za innym światem oraz ludzkiej potrzebie tworzenia piękna. Przedstawienie tej muzyki w [..] wspaniałych wnętrzach, podkreśla nasz związek z duchowością minionych epok” – mówi Maestro Paul McCreesh o programie koncertu „A Spotless Rose”.
Trasa koncertowa tego znamienitego dyrygenta oraz jego zespołu Gabrieli Consort odbędzie się w Polsce w maju br. (09.05. Krakow - Bazylika Mariacka, 10.05. Katowice-Bogucice - Sanktuarium MB Boguckiej, 11.05. Warszawa - Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jana Chrzciciela) i jest projektem wpisującym się w działanie Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Zespół jest gościem Festiwalu, a dyrektor tego zespołu jest również Dyrektorem Artystycznym Wratislavii Cantans.
A już teraz z prawdziwą przyjemnością prezentujemy nagrany dla wytwórni Deutsche Grammophon album „A Spotless Rose”.
Zanim album ukaże się na świecie (początek 2009 roku!) będzie miał swoją premierę w Polsce już 25 kwietnia 2008!
Warto dodać, iż płyta ukazuje się w specjalnej polskiej wersji (z książeczką w jęz. polskim i w tzw. „polskiej cenie”)!
Program płyty obejmuje muzykę z różnych okresów, dając szeroki przekrój stylów i możliwość porównania ich. Utwory łączy tematyka – jest ona związana z kultem maryjnym. Czczona przez wieki chrześcijaństwa Matka Boska postrzegana była w różnych rolach: jako Dziewica, matka Chrystusa, główna orędowniczka ludzkości, wcielenie wyidealizowanej kobiecości. Każdy z tych wizerunków inspirował wyobraźnię największych twórców, dając na przestrzeni wieków wyjątkowo obszerną spuściznę muzyczną. Program albumu „The Spotless Rose” czerpie z tej skarbnicy, a poszczególne utwory skupiają się nad najważniejszymi aspektami dotyczącymi życia Matki Bożej. Sam tytuł płyty nawiązuje do maryjnego symbolu - mistycznego kwiatu róży, muzyka natomiast odzwierciedla wpływ, jaki aspekty te miały na przestrzeni pięciu stuleci.
Mediapatroni płyty:
RMF Classic, HiFi i Muzyka, Merlin.pl, INFOMUSIC.pl, WP.pl, Newsweek
Tracklista albumu:
AVE REGINA COELORUM
1. John Tavener (*1944) A Hymn to the Mother of God
2. Josquin Desprez (c.1440–1521) Ave Maria, virgo serena
ANGELUS AD VIRGINEM
3. Igor Stravinsky (1882–1971) Ave Maria
4. Giles Swayne (*1946) Magnificat I
AVE MATER CHRISTI
5. Jean Mouton (c.1459–1522) Nesciens Mater
6. Anon., 15th century Ther is no rose of swych vertu
7. Herbert Howells (1892–1983) A spotless rose
8. Thomas Adès (*1971) The Fayrfax carol
JUXTA CRUCEM LACRIMOSA
9. Giovanni Pierluigi da Palestrina (c.1525–1594) Stabat Mater
SANCTA MARIA, ORA PRO NOBIS
10. James MacMillan (*1959) Seinte Mari Moder Milde
11. Edvard Grieg (1843–1907) Ave Maris Stella
12. Arnold Bax (1883–1953) Mater ora filium
13. Henryk Górecki (*1933) Totus tuus Maria