"W krainie dźwięków z muz" - małe duże zespoły
Z początkiem tego tygodnia trafiła na rynek składanka "W krainie dźwięków z muz", będąca w swym zamyśle czymś pomiędzy wydawnictwami z serii Minimax.pl i Offensywa.
Wydana udziałem labela FDM, gromadzi takich wykonawców, jak Popo, L.Stadt, Zerova, Jacek Kuderski, Lotyń, Hatifnats, New Century Classics.
Jacek Kuderski ur.28.08.70 basista Myslovitz. W zespole Myslovitz jest od samego początku, od 1992roku, jest jego współzałożycielem. Skomponował między innymi: "Scenariusz dla moich sąsiadów", "Dla Ciebie", "Długość dźwięku samotności" czy "Sprzedawcy marzeń".
Hatifnats - trio powstałe pod koniec 2006 roku w Warszawie. Choć grają zaledwie od paru miesięcy, już teraz wyraźnie zmieniają układ sił na krajowej scenie Indie. Hatifnats to ciepłe, tajemnicze i niezwykle barwne kompozycje, o których wyjątkowości decydują przestrzenne dźwięki gitary i wysoki, melodyjny głos wokalisty Michała uzupełnione ekspresyjną grą sekcji rytmicznej: Mariusza (perkusja) i Adama (gitara basowa). W ich twórczości słychać znamię tej samej wrażliwości i melancholii, którą epatowały nagrania twórców nurtu shoegaze (Chapterhouse, Slowdive, The Telescopes) czy szkockiej grupy Geneva. Sam zespół zaś chętnie przyznaje się do inspiracji twórczością The Cure, Cocteau Twins, Radiohead czy The Arcade Fire.
New Century Classics założyła w połowie 2006 roku grupka przyjaciół pochodzących z różnych części świata - Polski, Ameryki, Kanady i Włoch. Kierowała nimi miłość do muzyki oraz pragnienie tworzenia jej przy użyciu możliwie jak największej ilości instrumentów. NCC poszukują swego brzmienia, stylistycznie oscylując w okolicach post-rocka i instrumentalnego popu. Sami jednak z dystansem odnoszą się do definicji gatunkowych, uważając by nie stały się one ograniczeniem dla żywej muzyki.
Zerova powstała w 2004 roku w Białymstoku. Głównym czynnikiem, który spowodował zawiązanie zespołu był warszawski koncert islandzkiej grupy Mum. Do dziś muzyka tej grupy oraz innych wykonawców z mroźnej wyspy jest dla nich najważniejszą inspiracją. W listopadzie 2006 wydali ciepło przyjętą przez krytykę płytę "I Think We've Lost" nakładem brytyjskiej wytwórni Herb Recordings. Utwory Zerovej pojawiały się także na kilku składankach, m.in. na "May I Beat You?" przygotowanej przez Novikę i Beats Friendly. Ostatnim dziełem podlaskiego tria jest akustyczna EPka "We All Hum Sometimes".
Lotyń - Jak pamiętam gramy od początku, skład nie zawsze był ten sam, ale łączy nas wspólny smak płynący z dźwiękowego oceanu z nieskończonej liczby nut, muzyka połączyła nasze rozumienie świata i postrzeganie najprostszych spraw ona jest zawsze i na zawsze będzie w nas, w formie dźwięków, słów, nagraliśmy kilka płyt, zagraliśmy wiele koncertów i pewnie nagramy kolejne i zagramy następne, do momentu aż znikniemy, ..a muzyka nasza niech sobie gra...
Popo - to synteza różnorodnych gatunków muzycznych poczynając od indie rocka przez pop, techno, disco punk, new rave, na muzyce ambient kończąc. W brzmieniu Popo można znaleźć spokojne przestrzenie charakterystyczne dla muzyków islandzkich jak i ostre, przesterowane masy brzmieniowe, wywodzące się z brytyjskiej fali muzyki elektroakustycznej. Połączenie instrumentów akustycznych wraz z efektami i elektronicznymi barwami syntetycznymi tworzy olbrzymią przestrzeń dla swobodnie dryfującego, energicznego, aczkolwiek subtelnego w swej rytmice i melodyce wokalu. Jak dotąd zespół nagrał EP pt. "Playground", singiel "Get the bus and stop to kidnap" i EP "sweet cotton".
Mediapatroni płyty:
Interia.pl, Infomusic.pl, dlastudenta.pl, Independent.pl, Band.pl