Phil Manzaner, Leszek Możdżer, Charles Hayward i Yaron Stavi w FIREBIRD VII
Album zawiera 7 utworów: dwa z nich stworzył Manzanera, po jednym skompono-wali pozostali członkowie kwartetu, a oprócz tego na płycie znalazła się kompozycja dawnego członka „Quiet Sun” – Billa MacCormicka oraz „Mexican Hat” – efekt zespołowej improwizacji w studiu. Płyta została nagrana w ciągu tygodnia we własnym studiu Manzanery – Gallery Studios w czerwcu 2007 r.
7 czerwca 2009, godz. 20.00
Opera Leśna w Sopocie
PHIL MANZANERA
Phil Manzanera to jeden z najbardziej znanych brytyjskich muzyków i producentów fonograficznych; sławę zyskał na początku lat 70. jako główny gitarzysta Roxy Music. Powszechnie uznawany za jednego z najlepszych gitarzystów na świecie Phil jest zarówno wziętym muzykiem, jak i producentem fonograficznym, zwłaszcza artystów z kręgu hiszpańskojęzycznego.
Jako kompozytor, producent i artysta solowy Phil współpracował z wieloma ważnymi postaciami współczesnej sceny muzycznej, m.in. Steve’m Winwoodem, Davidem Gilmourem, Johnem Cale’em, Godley & Creme, Nico (Velvet Underground) i Johnem Wettonem (King Crimson, Asia). Wspólnie tworzył z wieloma artystami, jak Brian Eno, Tim Finn, Robert Wyatt i David Gilmour.
Twórczość Phila Manzanery wymyka się prostemu zaszufladkowaniu – gitarzysta preferuje nieustanne poszukiwania muzyczne i eksperymentuje z rozmaitymi dźwiękami i stylami. Na swoich solowych płytach Vozero (1999) i 6PM (2004) wystąpił w roli wokalisty. 50 Minutes Later stanowi kontynuację muzycznej podróży Phila, obfitującej w liczne zakręty i zwroty, i potwierdza jego niesłabnący zapał i talent do tworzenia muzyki.
LESZEK MOŻDŻER
Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku, naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Obecnie jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianista światowej klasy, odważny eksplorator, oryginalny twórca posiadający własny język muzyczny. W roku 1993 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla deszczu nagród, jakie na niego spadły.
Leszek Możdżer nagrywał płyty z prawie wszystkimi naszymi najwybitniejszymi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Adamem Pierończykiem, Henrykiem Miśkiewiczem czy Anną Marią Jopek. Współpracował ze Zbigniewem Preisnerem, a od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem. Od roku 2004 Leszek Możdżer wraz z Larsem Danielssonem oraz Zoharem Fresco występują na całym świecie jako Możdżer Danielsson Fresco Trio. Zespół ma na swoim koncie płyty „The Time”, „Between us and the light” oraz „LIVE”.
Do chwili obecnej Leszek Możdżer nagrał łącznie ponad 100 albumów, w tym wiele pod swoim własnym nazwiskiem.
YARON STAVI
Urodzony 6 kwietnia 1975 r. w Tel Awiwie. Jako dziecko Yaron uczył się początkowo gry na skrzypcach, później przerzucił się na gitarę. Na początku studiował gitarę klasyczną, później gitarę elektryczną (grając rock i jazz), by ostatecznie przerzucić się na gitarę basową i kontrabas.
Charles Hayward (urodzony w 1951 r.) jest angielskim perkusistą i członkiem-założycielem eksperymentalnej grupy rockowej THIS HEAT. Grał również z Malem Deanem w jego grupie Amazing Band, Radar Favourites, Dolphin Logic, a także koncertował i nagrywał z Philem Manzanerą w projekcie „Quiet Sun”. Był także krótko członkiem grupy Gong.
W 1987 r. Hayward zajął się działalnością solową, którą kontynuuje do dzisiaj. Pod własnym nazwiskiem nagrał płyty „Survive The Gesture” (1987), „Skew-whiff” (1989), „Switch on War” (1991) oraz „My Secret Alphabet” (z Nickiem Doyne-Ditmasem) w 1993.
W latach 90. i obecnej dekadzie udziela się bardzo aktywnie w projektach nie tylko stricte muzycznych, m.in. tworząc: muzykę do spektakli, orkiestrę Out Of Body (pod hasłem: „za dużo dźwięku, za mało przestrzeni i czasu”), muzykę z dźwięków nagranych podczas budowy nowego centrum tanecznego LABAN, muzykę dla cyrku (w ramach przedsięwzięcia „Art of Regeneration” National Theatre), instalację/spektakl „Anti-Clockwise” z udziałem stroboskopów, mieszaniny rozmaitych faktur, 2 perkusistów, syntezatorów oraz… układu nerwowego słuchacza. Ostatnio organizuje m.in. improwizacje muzyczne Continuity w ramach festiwalu Camberwell Arts.