MARILLION zagra w Krakowie podczas imprezy WIANKI 2006
Koncert legendy rocka progresywnego MARILLION sobota, 24 czerwca 2006 koncert w ramach imprezy Wianki 2006.
W programie również: koncert LECHA JANERKI widowisko CARMINA ‘06 na motywach Carmina Burana Carla Orffa w reż. Macieja Sobocińskiego
24 czerwca
Kraków / Bulwary Wiślane
wstęp bezpłatny
Program imprezy Wianki 2006:
20.25 – powitanie
20.30 – koncert LECHA JANERKI
21.30 – koncert MARILLION
22.45 – widowisko CARMINA ‘06
23.20 – zakończenie
MARILLION
Legenda rocka, zespół który przywrócił rock progresywny na pierwsze strony gazet. Brytyjska grupa założona w 1979, nazwę zapożyczyła od tytułu powieści J.R.R Tolkiena Silmarillion. Sygnaturą grupy był charakterystyczny, bardzo teatralny śpiew Fisha, niewątpliwego lidera grupy w pierwszym okresie jej działalności. W twórczości Marillion da się zauważyć wpływy wielu zespołów, m.in. Pink Floyd, jednak zespół stworzył własne, oryginalne brzmienie, stając się zarazem inspiracją dla innych muzyków. Grupa nagrywała albumy tematyczne (tzw. concept albums), poświęcone różnym aspektom życia. Misplaced Childhood to refleksje na temat dzieciństwa i jego wpływu na dorosłego człowieka, zaś Clutching at Straws traktuje o alkoholizmie i samotności płynącej ze sławy. W 1988 roku Fish opuścił zespół, by poświęcić się solowej karierze. Grupa kontynuowała nagrywanie albumów z innym wokalistą - Stevem Hogarthem i uwolniła się od piętna grupy zakorzenionej w rocku progresywnym lat 70. Po nagraniu czterech płyt w zreformowanym składzie zespół rozstał się z wytwórnią EMI i obecnie wydaje płyty we własnej wytwórni Racket Records. Wśród fanów „nowego Marillion" znaleźć można zarówno miłośników rocka progresywnego, jak i Radiohead czy Massive Attack, które – same zainspirowane rockiem progresywnym – stały się inspiracją dla grupy. Członkowie zespołu działają w zespołach Kino, Transatlantic, H band i innych.
LECH JANERKA
Lech Janerka na firmamencie polskiej muzyki rockowej pojawił się pod koniec lat siedemdziesiątych. W 1979 roku założył zespół Klaus Mitffoch, który choć (w składzie z Janerką) nagrał tylko jedną płytę (Klaus Mitffoch) przez wielu uznany jest za jeden z najistotniejszych w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Z ekspresją punk rockową, charakteryzował się jednak znacznie bardziej rozbudowaną warstwą melodyjną i harmoniczną. Teksty odnosiły się do rzeczywistości PRL lat osiemdziesiątych. Album zwyciężył w ankiecie Magazynu Muzycznego wśród dziennikarzy na album trzydziestolecia i wśród czytelników Tylko Rocka na album lat 80. W 1986 roku po rozpadzie zespołu Janerka wydaje Historię podwodną - płytę, sygnowaną już swoim imieniem i nazwiskiem. Płyta - o znacznie spokojniejszym charakterze oceniona została zarówno przez krytyków jak i słuchaczy bardzo wysoko. W następnych latach Janerka wydaje kolejne albumy. Nie przynoszą one już tak spektakularnych sukcesów, niemniej ugruntowują jego pozycję na polskim rynku muzycznym, jako twórcy niezależnego, oryginalnego - pozostającego niejako na uboczu sceny rockowej. Lech Janerka jest także autorem muzyki do trzech filmów: Chcę mi się wyć Jacka Skalskiego, Obcy musi fruwać Wiesława Saniewskiego i Czyż nie dobija się konia? Macieja Żurawskiego. Wystąpił również w filmie Przemysława Wojcieszka Głośniej od bomb jako Ksiądz Wojciech. Jest laureatem tegorocznego Fryderyka za Rower, najlepszą piosenkę 2005.
CARMINA ‘06 w reż. Macieja Sobocińskiego
Po koncercie gwiazd rozpocznie się spektakularne widowisko, oparte na kantacie Carmina Burana Carla Orffa, w reżyserii Macieja Sobocińskiego. W tę wyjątkową noc przestrzeń między Mostem Dębnickim a Mostem Grunwaldzkim tworzyć będzie Naturalny Kosmiczny Teatr. Cały obszar przemieni się w nierealistyczny pejzaż, rozpięty między Kosmosem, Wodą, Ogniem i ruchomym Kołem Fortuny. Widoczny z lotu ptaka kształt przypominający ludzką sylwetkę, uśpioną, zaklętą materię, ożyje wraz z pierwszymi akordami muzyki…Na scenach usytuowanych na wodzie, do akompaniamentu sekcji perkusyjnej pod dyrekcją Jana Pilcha, dwóch chórów oraz orkiestry symfonicznej, zatańczą dziesiątki aktorów. Dźwięki wzbogacone zostaną projekcjami filmowymi i wizualizacjami wyświetlanymi na potężnych telebimach. W spektaklu wykorzystane będą najnowocześniejsze systemy świetlne, dźwiękowe oraz pirotechnika. Zapowiada się największe wydarzenie plenerowe pod Wawelem. Całość, jak zawsze, zwieńczy efektowny pokaz sztucznych ogni.
organizator:
Good Music