1 lipca 2006 11:00

Burdon i Animalsi ponownie w Polsce

Eric Burdon i legendarna formacja The Animals odwiedzą Polskę w ramach trasy koncertowej „Soul of a man”. Jedyny występ odbedzie się 23 lipca o godz. 20 w Operze Leśnej w Sopocie. The Animals to jeden z najbardziej znanych zespołów rockowych lat 60.

Zespół w tym nowym składzie zadebiutował w lutym 1966 r. singlem „Inside Looking Out” a po tej piosence grupę opuścił Steel. Zastąpił go perkusista The Nashville Teens – Barry Jenkins (urodzony 22 grudnia 1944 r. w Leicester w Anglii). Niestety w 1967 r. Burdon i Valentine pogrążyli się w psychodelii, zarówno muzycznie jak i chemicznie, co wyalienowało ich z reszty grupy (która preferowała alkohol) i doprowadziło do jej rozpadu.

Wtedy Chandler odkrył fenomen Jimi’ego Hendrixa i został jego menedżerem. Ponieważ Burdon zachował prawo do nazwy zespołu, natychmiast Eric Burdon And The Animals (a później Eric Burdon and The New Animals), pojawili się na rynku muzycznym.

Nowa formacja odniosła większy sukces w USA i tam osiadła na stałe. Wśród wielu nowych współpracowników Burdona znalazło się kilku fascynujących muzyków: John Weider, Danny McCulloch, Tom Parker, Vic Briggs oraz Zoot Money i Andy Summers późniejszy gitarzysta The Police.

Burdon zaczął pisał introspektywne i refleksyjne teksty. Niestety, wielu spośród jego dawnych fanów nie zaakceptowało nowego kierunku proponowanego przez muzyka. W czasie występów na żywo zaczęły pojawiać się długie improwizacje, których krótsze wersje można odnaleźć na albumach „Winds of Change”, „The Twain Shall Meet”, „Every One of Us” i „Love Is”. Zespół definitywnie rozpadł się w grudniu 1968 r.

Do ciekawostek może należeć fakt, ze grupa dwukrotnie reaktywowała się w pierwotnym składzie w 1977, a później 1983 r. Za każdym razem nagrywała nowy album.

W latach 80. grupa nagrała swój ostatni album w starym składzie (Hilton Valentine, John Steel, Eric Burdon, Alan Price i Chas Chandler). Klawiszowiec Alan Price opuścił kolegów jeszcze w latach 60. Zastąpił go wtedy Rowberry. Z zespołem rozstali się też gitarzysta Valentine i wokalista Eric Burdon. Basista Chas Chandler zmarł w 1996 r. na atak serca. Grupę reaktywowało w 2000 r. dwóch dawnych jej członków – perkunista John Steel i klawiszowiec Dave Rowberry, do których dołączyli wokalista Peter Barton z zespołu Mindbander oraz John Williamson, grający wcześniej w Titanicu. Tak powstał The Animals and Friends. Kiedy w 2003 r. zmarł nagle 63-letni Rowberry, jego miejsce zajął Micky Gallagher – członek The Animals z lat 60.

W 2004 r. grupa wydała album z nowymi piosenkami. Do nagrania płyty „Instinct” zaprosiła m.in. muzyków z Electric Light Orchestra i zespołu Smokie. Zespół w starym składzie wystąpił w Polsce tylko raz – w 1965 roku w Warszawie. W następnym, jako The Animals II (z gitarzystą Hiltonem Valentine'em i perkusistą Johnem Steelem), przyjechał do Polski na tournee, koncertując w Toruniu, Łodzi, Ustroniu, Poznaniu i Opolu. W 1998 r. wraz z grupą Flying I Band swoje największe przeboje zagrał w Warszawie wokalista Animalsów – Eric Burdon.

W latach 60. zdobył popularność m.in. dzięki przeróbce piosenki Boba Dylana „Dom wschodzącego słońca”, która zajmowała pierwsze miejsca na listach przebojów w Wielkiej Brytanii i USA. Utwór ten do dziś cieszy się ogromną popularnością także w Polsce. W czerwcu w Lublinie ponad 440 osób wykonało wspólnie tę piosenkę, ustanawiając rekord Guinnessa.

Grupa powstała w 1963 r. w Newcastle-upon-Tyne w Anglii. W jej skład weszli: weszli Alan Price (urodził się 19 kwietnia 1942 r., w Fairfield w Anglii; jego pasją był fortepian, na którym też grał w zespole), Hilton Valentine, (właściwie jego imię i nazwisko brzmi Hilton Stuart Patterson, urodził się 22 maja 1943 r. w North Shields w Anglii, w zespole grał na gitarze), John Steel (urodzony 4 lutego 1941 r. w Gateshead, w Anglii; grał na perkusji) oraz Chas Chandler (właściwie nazywał się Bryan James Chandler, urodził się 18 grudnia 1938 r. w Heaton w Anglii; jego atrybutem w zespole była gra na gitarze basowej).

Początkiem grupy można nazwać moment, gdy Eric Burdon stał się członkiem miejscowej rhythm-and-bluesowej grupy The Alan Price Combo, występującej wcześniej jako The Pagabs.

Valentine grał wcześniej z The Gamblers, natomiast Burdon i Steel wspólnie występowali w jazz-bandach uniwersyteckich; Burdon grał na puzonie, a Steel – na trąbce. Swymi występami zwrócili na siebie uwagę kilku osobowości ze świata show-biznesu. Zostali poleceni przez Grahama Bonda – zajął się nimi jego menadżer i już wkrótce zespół stał się gwiazdą w słynnym klubie A-Go-Go w Newcastle. Zagrali wspaniały koncert z Sonny Boy Williamsonem, a album z tego koncertu ukazał się w 1977 r.

Gdy w Londynie pod koniec roku 1963 r. masowo powstawały kluby, Animals przenieśli się do tego miasta i stają się częstymi bywalcami nowopowstałych lokali. Zadebiutowali w kwietniu 1964 r., żywiołowym nagraniem „Baby Let Me Take You Home”, które było coverem bluesowego kawałka Erica Von Schmidta „Baby Let Me Follow You Down” spopularyzowanego przez Boba Dylana. Było to możliwe dzięki kontraktowi z Mickiem Mostem.

Następna piosenka, kompozycja Josha White’a trwająca cztery i pół minuty piosenka o domu publicznym w Nowym Orleanie, „House Of The Rising Sun”, została odrzucona przez wytwórnię Columbia, z powodu długości, została wydana na singlu w 1964 r. i od razu dostał się na szczyty list przebojów na całym świecie i sprzedał w ilości kilku milionów egzemplarzy. W ciągu następnych dwóch lat The Animals mieli siedem kolejnych wielkich hitów, np. o wersji piosenki „Don’t Let Me Be Misunderstood” spopularyzowanej przez Nine Simone, która ukazała się na singlu w styczniu 1965 r. Napisali również autobiograficzny utwór „Club A-Go-Go”.

Ich albumy zawierały interpretacje takich klasycznych utworów jak piosenki Chucka Berry’ego, Sama Cooka, Jimmy’ego Reeda czy idola Burdona, Raya Charlesa. W listopadzie 1965 r., tuż po ukazaniu się singla „It’s My Life” i koncercie w Polsce z grupy odszedł Price. Zastąpił go Dave Rowberry (urodzony 27 grudnia 1943 r.u w Newcastle w Anglii) z Mike Cotton Sound.

[img:1]

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz