26 kwietnia 2010 21:36

The Knife w Polsce

12 czerwca w Sali Kongresowej, w ramach cyklu imprez poprzedzających sierpniowy Festiwal Tauron Nowa Muzyka, odbędzie się polska premiera spektaklu "Tomorrow, In a Year" z muzyką The Knife.


"»Tomorrow, In a Year« to całkowicie nowa jakość w muzyce i sztukach wizualnych, spektakl, który na nowo definiuje granice pomiędzy sztuką wysoką, a kulturą popularną. Dzięki wspólnemu wysiłkowi sześciokrotnych zdobywców szwedzkiej nagrody Grammy i aktorów duńskiego teatru Hotel Pro Forma, udało się stworzyć widowisko, które jeszcze przez długie lata będzie niedoścignionym wzorcem i inspiracją. Szwedzki duet przygotował muzykę, która z olbrzymią swobodą dopasowuje się zarówno do operowych popisów, jak i szaleńczego tańca, nie tracąc przy tym spójności i siły przekazu. Opierając się o pisma i listy jednego z najważniejszych myślicieli współczesności – Charlesa Darwina, twórcy tego niesamowitego dzieła prowadzą nas przez jego życie i twórczość, próbując objaśnić ich znaczenie przy pomocy niecodziennych środków wyrazu" - napisali organizatorzy wydarzenia.Spektakl dzieli się na kilka części o wyraźnie zakreślonej tematyce, powiązanej z poszczególnymi etapami tworzenia książki, która 150 lat temu wstrząsnęła całym światem i po dziś dzień stanowi jeden z najważniejszych tekstów zachodniej cywilizacji – "O Powstawaniu Gatunków". Muzyka, słowa i taniec składają się w zwartą historię, opisującą pierwsze wyprawy Darwina, jego bezbrzeżny zachwyt cudownością natury i zjawiskami, na które ówczesna nauka nie potrafiła znaleźć sensownego wyjaśnienia. Spektakl ukazuje również filozofa jako człowieka dotkniętego bolesną osobistą tragedią, związaną z utratą córki, oraz pisarza, który pod koniec życia znalazł się w ogniu krytyki, spowodowanej rewolucyjną zmianą perspektywy patrzenia na ludzkość, jaką zaproponował w swojej książce. Widowisko zamyka fascynująca opowieść światłem i dźwiękiem, podsumowująca olbrzymi wpływ, jaki wywiera na nas natura i próbująca ukazać ludzką relację z wszechświatem.

Sięgając po różnorodne środki wyrazu – od klasycznego śpiewu operowego, przez piosenkę aktorską, po formułę klubowego przeboju, rodzeństwo ukrywające się pod nazwą The Knife po raz kolejny udowodniło, że to właśnie ich twórczość jest jednym z najciekawszych zjawisk we współczesnej muzyce. Zaczynając pracę nad "Tomorrow, In a Year" byli zaliczani do najistotniejszych zespołów powiązanych z muzyka elektroniczną, jednak dopiero to dzieło, śmiało przekraczające umowne granice pomiędzy różnymi rodzajami sztuk, w pełni ujawniło ich potencjał i rozmach. Jak sami przyznają, przystępując do pracy nad tym spektaklem nie mieli pojęcia o operze, co pozwoliło im na zignorowanie całego bagażu reguł i zasad rządzących tym gatunkiem i skomponowanie muzyki, zdolnej zachwycić zarówno wielbicieli klasyki, jak i bywalca tanecznych klubów. Nagrywając muzykę do "Tomorrow, In a Year", twórcy odwiedzali miejsca związane z Darwinem, dzięki czemu w cały spektakl umiejętnie wpleciono dziesiątki odgłosów natury, ptasich śpiewów i dźwięków wydawanych przez liczne stworzenia żyjące w tamtych okolicach, które stanowią integralną część całej kompozycji, będąc przy okazji najprawdopodobniej pierwszym wykorzystaniem zdobyczy field recordingu w tego rodzaju przedsięwzięciu. Dodatkowym atutami spektaklu są również fragmenty tworzone przy współpracy z jedną z najciekawszych artystek, działających na pograniczu sztuk wizualnych i muzyki – Planningtorock oraz libretto, zbudowane w oparciu o oryginalne teksty Darwina, powstałe we współpracy z Mt.Sims.

Warstwa wizualna spektaklu jest summą scenicznych doświadczeń legendarnej duńskiej kompanii teatralnej Hotel Pro Forma prowadzonej przez Kirsten Delholm i Ralfa Strobecha, którzy od połowy lat 80-tych bez ustanku rewolucjonizuje skandynawski teatr, proponując widowiska wymykające się jakimkolwiek próbom zaszeregowania. Zasłynęli przede wszystkim radykalnym podejściem do przestrzeni teatralnej, wykorzystując w swoich spektaklach tak nietypowe lokalizacje jak publiczna pływalnia, opuszczona stacja kolejowa czy dach ogromnego supermarketu, a do ich ulubionych zabiegów należy umieszczanie widowni w takich miejscach, które zupełnie zmieniają percepcję widowiska, każąc jej na przykład obserwować przebieg spektaklu z lotu ptaka. Wszystkie spektakle Hotelu Pro Forma to śmiałe wyzwanie rzucone przyzwyczajeniom odbiorców i nieustająca interakcja z widownią, wciągniętą do aktywnego udziału w praktycznie każdym widowisku firmowanym przez tę legendarną grupę. "Tomorrow, In a Year" zostało jednogłośnie uznane przez krytyków za jeden z najważniejszych kroków w rozwoju tej grupy teatralnej. Współpracując z wspaniałym japońskim choreografem Hiroaki Umedą, aktorzy Hotelu Pro Forma wspinają się na wyżyny sztuki tanecznej, tworząc perfekcyjny język znaków i gestów komentujących i uzupełniających przekaz słowny i muzyczny, zrozumiałych w każdym zakątku świata.

Spektakl przygotowali:

Wokaliści - Kristina Wahlin, Larke Winther, Jonathan Johansson
Tancerze - Alexandre Bourdat, Lisbeth Sonne Andersen, Agnete Beierholm, Jacob Stage, Jan Strobech, Bo Madvig
Reżyseria - Ralf Richardt Strobech, Kirsten Dehlholm
Muzyka / libretto - The Knife
Współpraca muzyczna - Mt. Sims, Planningtorock
Libretto - The Knife, Mt. Sims, Charles Darwin
Scenografia - Ralf Richardt Strobech
Światła - Jesper Kongshaug
Dźwięk - Anders Jorgensen
Kostiumy - Maja Ravn
Produkcja - Hotel Pro Forma
Tłumaczenie libretta na język polski: Marceli Szpak
Długość: 80 minut, bez przerw

Przypomnijmy w dniach 26-29 sierpnia 2010 r. wystartuje piąta edycja Festiwalu Tauron Nowa Muzyka, w trakcie którego będzie można wysłuchać zarówno legend elektronicznej awangardy, takiej jak Autechre, jak i wspaniałych nowych mistrzów, pokroju Moderata, Gasslamp Killera czy Pantha du Prince.

Bilety do nabycia w sieci sprzedaży TICKET PRO: w cenach: 120 | 150 | 170 | 200 | 250 złotych oraz w sieciach sprzedaży: EMPIK / SATURN / MEDIA MARKT i kasach Sali Kongresowej

Wcześniej, bo już na początku maja w ramach cyklu "Before Tauron Nowa Muzyka" Warszawię i Katwoice odwiedzi grupa Fuck Buttons. "Nagrania Fuck Buttons mieszczą się gdzieś pomiędzy Black Dice a Animal Collective, Boards Of Canada a Wolf Eyes" - pisze dziennikarz serwisu Muzyka.onet.pl w recenzji ostatniej płyty zespołu, "Tarot Sport".

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz