Burnt Friedman & Jaki Liebezeit na 10 urodziny klubu Jazzga
![[img:1]](/img/artykuly/zdjecia/burnt-friedman-jaki-liebezeit-na-10-urodziny-klubu-jazzga-burnt-friedman-jaki-liebezeit-32822.webp)
Nie będzie przesadą nazwanie Burnta Friedmana i Jakiego Liebezeita jednymi z najwybitniejszych osobowości muzyki awangardowej. Ten pierwszy to genialny muzyk i producent, znany z rewelacyjnych elektronicznych projektów, takich jak chociażby nu-jazzowy Flanger czy elektroniczno-dubowy The Nu Dub Players. O ponad 3 dekady starszy Jaki Liebezeit, kojarzony przede wszystkim z kultowym krautrockowym projektem Can, uchodzi za niedościgniony wzór dla coraz to młodszych pokoleń perkusistów. Obaj panowie zaczęli współpracę w roku 2001, a jej owocem są między innymi trzy charakteryzujące się doskonałym brzmieniem albumy z cyklu Secret Rhythms. Czego możemy się spodziewać po ich koncercie w Jazzdze? Ci, którzy znają brzmienie "Secret Rhythms", mogą oczekiwać eksplozji wyjątkowych dźwięków - niezwykle wyrafinowanego połączenia jazzu, postrocka, dubu i elektroniki. Zaś ci, którzy nie mieli szansy wcześniej o tych panach usłyszeć, tym bardziej nie mogą przegapić tego wydarzenia. Ta muzyka naprawdę potrafi całkowicie zmienić patrzenie na rzeczywistość! A my jesteśmy pewni, że koncert będzie pretendował do muzycznego wydarzenia tego roku.
Jaki Liebezeit spędził pierwsze lata swojej kariery w Barcelonie grając jazz wraz z Chetem Bakerem i innymi legendarnymi muzykami. Jednocześnie studiował flamenco i muzykę arabską. W roku 1968 stał się jednym z założycieli Can, jednego z najbardziej wpływowych zespołów wszech czasów, który zdefiniował pojęcie krautrocka. Od czasu ostatniego występu Can w roku 1997 jego bezlitosny groove zagościł na płytach wielu artystów, takich jak Brian Eno, Depeche Mode, Primal Scream, Eurhythmics, Bill Laswell i wielu innych. W tym samym czasie Liebezeit pracował nad własnymi projektami, czego przykładem jest „Drums Off Chaos" z roku 1982. Wtedy to napotkał na swojej drodze Jah Wobble'a, z którym od tamtej pory wielokrotnie współpracował. W roku 2001 Liebezeit zaczął nagrywać i występować wspólnie z Burntem Friedmanem.
Nietypowa ścieżka muzyczna Burnta Friedmana rozpoczęła się od nastoletniej obsesji na punkcie perkusji i niezwykłej pasji, z jaką gromadził on gigantyczną bibliotekę własnych nagrań już od roku 1978. W latach 80-tych Friedmana pochłonęły studia artystyczne i - co ważniejsze - uczestnictwo w pierwszej fali projektów muzycznych realizowanych wraz z innymi artystami. Od roku 1993 Friedman publikował pod różnymi pseudonimami, takimi jak Nonplace Urban Field, a wkrótce potem rozpoczął współpracę z Uwe Schmidtem jako Flanger. W wyniku corocznych podróży do Australii i Nowej Zelandii w roku 1997 powstali The Nu Dub Players. W roku 2002 Friedman założył swoją własną wytwórnię, Nonplace, która stała się platformą dla niezależnych muzycznych przygód, takich jak The Nu Dub Players lub współpraca z Jakim Liebezeitem. Friedman wziął udział w niezliczonych muzycznych przedsięwzięciach, z których jednym z najważniejszych stała się współpraca z Davidem Sylvianem.
Zapraszamy serdecznie!
Szczegóły koncertów:
Burnt Friedman i Jaki Liebezeit(NonPlace)
27.05 (czwartek) godz. 21:00, Piotrkowska 17, Łódź
bilety 30 zł przedsprzedaż / 40 zł w dniu koncertu, Ilość biletów ograniczona
19.05 (środa) - Moscow Death Brigade (Moskwa) + 5000 (Warszawa)
20.05 (czwartek) - Open Deck Session
21.05 (piątek) - Times New Roman /Die Fantastische DISCO - GRUPPE aus NRD/
21-23.05 (piątek/niedziela) - Marcelo Zammenhof „Dane z czarnych skrzynek” – videoinstalacja lotnicza
22.05 (sobota) - Soul Confectionery: Cpt. Sparky/Kuki
23.05 (niedziela) - Jazzg-o-rama
Portal INFOMUSIC objął patronat medialny nad koncertem Burnta Friedmana i Jakiego Liebezeita