15 września 2006 13:00

Vena Festival: Od debiutantów do gwiazd

W sobotę, 16 września, w Łodzi poznamy laureata drugiej edycji Vena Festival. O tym, kto wygra i otrzyma nagrodę w wysokości 100 tysięcy zł, decydowało międzynarodowe, anonimowe jury, złożone z ponad 200 osób z branży muzycznej. Poniżej prezentujemy 15 finalistów, którzy wystąpią na koncercie w klubie "Manufaktura".

Przypomnijmy, że Vena Festival to unikatowy konkurs odbywający się całkowicie za pośrednictwem internetu. W drugiej edycji festiwalu wzięło udział 1110 uczestników, którzy zgłaszali swoje piosenki do 31 lipca na stronie internetowej Vena Festival.

Do drugiego etapu jury zakwalifikowało 128 wykonawców. 15 z najwyższymi ocenami przeszło do finału.

[img:1:L]Ambulans
Maltańsko-polski popowo-klubowy projekt muzyczny, nie należy mylić go z punkową grupą o tej samej nazwie. Zespół gra melodyjny pop oparty o klubowe beaty i czarne brzmienie. Na scenie wykonuje go 4-osobowy skład w białych kombinezonach: dr Mario (wokal, teksty), dr Pablo (gitary), dr Karollo (klawisze, trąbka), dr Roberto (perkusja). Ambulans wspiera VJ Raff (wizualizacje, soundman). Na scenie wykorzystywane są żywe instrumenty, komputery i samplery.

Dori.Fi
Na czele tej grupy stoi wokalistka Dorota Broniarz, wspierająca m.in. Marka Torzewskiego, Krzysztofa Cugowskiego, Beatę Kozidrak i grupę Bajm. W składzie jest także gitarzysta Robert Cichy, który z grupą Chili wystąpił w finale pierwszej edycji Vena Festival.

- To chyba jedna z najbardziej ekspresyjnych kapel tego finału, zarówno pod względem muzyki, jak i bezpośredniego kontaktu - mówi Bartek Ziółek, dyrektor konkursu.

Dreamland  [img:2:R]
Sześcioosobowa ekipa rodem z Poznania, łącząca różnego rodzaju czarne brzmienia: jazz, funk, r'n'b, soul, hip hop. Do niedawna w składzie grupy była wokalista Kasia Wilk (Kto To), znana także z współpracy z Mezo. Obecnie Dreamland tworzą Hipolit (rap), Ewa (wokal), Slow (gitara), Jaco (klawisze), Mazur (bas) i Zed Zed (perkusja). W 2005 roku grupa brała udział w konkursie Top Trendy. Niedawno premierę miał singel "Najgorętszy".

Kleiber
Zespół założył Marcin Kleiber (bas, kontrabas, instrumenty klawiszowe), znany z grupy Dogbite. W podstawowym składzie są jeszcze wokalistka Magda Obtułowicz i gitarzysta Runo. Na początku października ma się ukazać ich pierwsza płyta "Silicon Album". Zespół gra dynamiczną muzykę klubową, łączącą elementy nowoczesnego jazzu, elektroniki i żywego grania.

[img:4:L]Lélian
Pochodząca z francuskiego Nantes grupa Lélian to dowód na to, że Vena Festival jest naprawdę imprezą międzynarodową. Piątka muzyków prezentuje nastrojowe, akustyczne popowo-folkowe piosenki.

 

Ania Maywald
22-letnia wokalistka po raz drugi zakwalifikowała się do ścisłego finału Vena Festival. W 2005 roku wystąpiła na czele grupy So/Oh, grającej mieszankę r'n'b, soulu, hip hopu i jazzu. Tym razem zagra jako solistka.

Sami
Grupa pochodząca z Katowic istnieje od 1997 roku. Zadebiutowała trzy lata później dużym przebojem "Lato 2000". Rok później Sami zakwalifikowali się do konkursu "Premier" na Festiwalu w Opolu nagraniem "Żółte żaglówki", zdobyli tam "Superjedynkę" za "Debiut Roku". Drugi album - "Oto jestem" - ukazał się w 2002 roku. Sami, określający się jako "rock reggae music band", przypomnieli o sobie na początku tego roku singlem "Obudź wiosnę".

[img:3:L]Krzysztof Kiljański
Za sprawą duetu z Kayah w piosence "Prócz Ciebie nic" o Krzysztofie Kiljańskim usłyszała cała Polska. A potem już poszło - jego debiutancka płyta "In The Room" była najlepiej sprzedającym się albumem polskiego wykonawcy w 2005 roku. Wokalista, którego siłą są nastrojowe, jazzujące ballady, od pewnego czasu pracuje nad drugą płytą.

Sofa
Sofa zadebiutowała w maju płytą "Many Stylez", będącą połączeniem hip hopu, r'n'b, funky, soulu i nastrojowych ballad. Sześcioosobowa grupa uczestniczyła dwukrotnie w Open'er Festival, a także w tegorocznym Top Trendy.

- To duże wyróżnienie. Miło jest, gdy ktoś docenia coś, nad czym pracowało się tak długo i z takim zaangażowaniem. Festiwal jest o tyle wyjątkowy, że jury składa się z wybitnych międzynarodowych gwiazd muzyki takich jak Michał Urbaniak czy Marcus Miller - mówi gitarzysta Tomek Organek.

Justyna Steczkowska
Chyba najbardziej utytułowana uczestniczka finału drugiej edycji Vena Festival. Wokalistka z muzykalnej rodziny była objawieniem i zaskoczeniem tegorocznego Przystanku Woodstock, gdzie wystąpiła pod nazwą Gravitations. Jej największe przeboje to m.in. "Grawitacja", "Dziewczyna szamana", "Oko za oko" czy "Za karę".

[img:5:L]Mosqitoo
Działający od 2002 roku duet założony został przez producenta i kompozytora Rafała Malickiego oraz wokalistkę i autorkę tekstów Monikę Głębowicz. W ich twórczości można odnaleźć wymieszane elementy rytmów klubowych, popu, muzyki house, r&b i hip hopu. Mimo krótkiego stażu grupa z powodzeniem radziła sobie na festiwalu w Opolu (II wyróżnienie w konkursie "Debiuty" w 2004 roku) i Top Trendy w Sopocie (3. miejsce w 2005 roku, za grupą Zakopower i Sidney'em Polakiem). Pod koniec października 2005 roku ukazała się ich pierwsza płyta "Mosqitoo Music", nagrodzona "Superjedynką" (płyta alternatywna) na festiwalu w Opolu. Piosenka "Jeżeli jesteś wołam cię" znalazła się wśród 15 utworów w krajowych eliminacjach do Eurowizji.

Tresperros & Ewa Nawrot 
Tresperros to grupa producencka, która pracowała głównie z przedstawicielami sceny hiphopowej, m.in. Maciorą (Punkt Widzenia). Towarzyszy jej wokalistka Ewa Nawrot, bardzo dobrze czująca się w "czarnych brzmieniach". Wystąpiła w finale "Szansy na sukces", która była jednocześnie konkursem na nową wokalistkę grupy Blue Cafe. Współpracuje również z kolektywem Niewinni Czarodzieje, pojawiła się na płycie Noviki "Polskie Leniwe - serwuje Novika". Z kolei w duecie z Maciejem Flaczyńskim gra standardy jazzowe i soulowe.

Ultra
To drugi - po Ani Maywald - wykonawca, który po raz drugi znalazł się w ścisłym finale Vena Festival. Zespół wykonuje mieszankę muzyki r'n'b i soul.

Urban Noiz
Uczestnicy tegorocznego konkursu Debiuty na festiwalu w Opolu grają razem od trzech lat. W 2005 roku do zespołu dołączyła nowa wokalistka Agata Załuska, znana z musicalu Romana Polańskiego "Taniec wampirów", wystawianego w teatrze "Roma". Zespół określa swój styl jako połączenie soulu, r'n'b i popu. Muzycy Urban Noiz są zawodowymi artystami, pracują jako sidemani z gwiazdami polskiej sceny rockowej, a tworząc tę grupę chcieli zrealizować własne pomysły.

[img:6:L]Zakopower 
Czwarty - po Kiljańskim, Mosqitoo i Sofie - reprezentant wytwórni Kayax, należącej do Kayah, w ścisłym finale Vena Festival. Na czele grupy stoi architekt Sebastian Karpiel-Bułecka. Muzycy rodem z Zakopanego początkowo wspierali innych wykonawców, m.in. Zbigniewa Namysłowskiego, Wojciecha Waglewskiego, Zbigniewa Preisnera czy Kayah i Gorana Bregovicia. Już jako Zakopower zadebiutowali w 2005 roku płytą "Music hal", promowaną przebojowym singlem "Kiebyś ty". Zespół zdobył za nią liczne nagrody, m.in. zwycięstwo w konkursie "Premiery" w Opolu i konkursie Trendy na TOPTrendy w Sopocie.

Organizatorem Festivalu jest Fundacja Kultury i Sportu Vena, której celem statutowym jest wspieranie młodych talentów i działalność wydawniczo-koncertowa. Festival obejmuje konkurs Vena 2006 dla muzyków amatorów i profesjonalistów, koncerty finalistów konkursu i światowej sławy muzyków, warsztaty muzyczne oraz jam sessions, na których początkujący artyści będą mogli zagrać u boku światowej sławy gwiazd.

[INTERIA.PL]

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz