1 czerwca 2010 16:33

Kolejni wykonawcy na Ladies' Jazz Festival Gdynia 2010

VI edycja Ladies’ Jazz Festival by SEAT odbędzie się w dniach 15-18 lipca 2010 w Gdyni. Wśród zaproszonych pań: The Manhattan Transfer, Randy Crawford, The Puppini Sisters, Flora Purim, Gaba Kulka, Octavia Kawęcka, Natalia Grosiak z Mikromusic.
[img:1]
The Manhattan Transfer to amerykańska, wokalna grupa jazzowa, założona i prowadzona przez Tima Hausera. Nazwę zaczerpnięto od słynnej powieści Johna Dos Passosa. Grupa została założona w 1969 roku w Nowym Jorku. The Manhattan Transfer zdobywał popularność najpierw w klubach i hotelach. Wielkim przebojem okazała się piosenka Chanson d'amour (1977). Po odejściu w 1978 Laurel Massé, którą zastąpiła aktorka i piosenkarka Cheryl Bentyne (jest w składzie zespołu do dziś), The Manhattan Transfer przeszedł stylistyczną przemianę. Jej rezultatem był album Extensions (1979), na którym znalazła się brawurowa reinterpretacja utworu Birdland Weather Report oraz utrzymany w dyskotekowym stylu Twilight Zone. W 1981 zespół jako pierwszy w historii zdobył nagrody Grammy, zarówno w kategoriach dotyczących jazzu, jak i popu. Artystycznym triumfem stał się album Vocalese (1985), na którym pojawił się m. in. Bobby McFerrin.

W 1988 grupa została wpisana do Panteonu Sław Zespołów Wokalnych (Vocal Group Hall of Fame), w 2005 koncertowała w Polsce. Kwartet wydał 25 albumów, otrzymał 8 nagród Grammy, jest rozpoznawalny i sprzedawany na całym świecie w milionach egzemplarzy płyt i biletów. Z płytą The Chick Corea Songbook, świętuje piękną rocznicę 40lecia działalności. The Manhattan Transfer wraca w świetnej formie ze wspaniałymi piosenkami. Muzyka ikony pianina Chick Corea jest złożona, ale The Manhattan Transfer schwytał magię, śpiewając z urokiem i werwą. Ich harmonie są nieskazitelne, a i solowy głos również wnosi wkład do samej duszy muzyki.

Randy Crawford to amerykańska wokalistka jazzowa i R&B, urodzona 18 lutego 1952 roku w Macon. Odnosiła większe sukcesy w Europie niż w Stanach Zjednoczonych. Początkowo występowała w klubach. W Nowym Jorku z jazzmanami takimi jak: George Benson czy Cannonball Adderley. Adderley zaprosił ją, aby zaśpiewała na jego albumie Big Man (1975). Crawford nagrała piosenkę Don't Get Caught in Love's Triangle, wyprodukowaną przez Johnny’ego Bristol, podczas współpracy z wytwórnią Fantasy label.

Poprowadziła weteranów R&B, The Crusaders, do nagrania transatlantydzkiego przeboju Street Life (1979). Piosenka utrzymywała się przez dwadzieścia tygodni na szczycie jazzowej listy przebojów i od tamtej pory stała się klasykiem muzyki disco. Została również zaprezentowana w ścieżce dźwiękowej w filmie Sharky's Machine i ukazała się w reklamach na początku 2000 roku. Crawford przeniosła się do Warner Bros., a po Street Life nagrywała i pojechała w trasę razem z The Crusaders. Crawford została nazwana Najbardziej Wybitnym Wykonawcą w 1980 roku na Tokijskim Festiwalu Muzyki. Jej największe osiągnięcia to One Day I'll Fly Away (1980), You Might Need Somebody (1981), Rainy Night in Georgia (1981), Street Life (1979) oraz własna wersja utworu Boba Dylana Knockin’ On Heaven’s Door (1989). Jej album Secret Combination utrzymywał się na brytyjskiej liście przez 60 tygodni. W 1995 albumem Naked and True wróciła do korzeni. Longplay zawierał przebój George'a Benson Give Me the Night. Obecnie Randy Crawford współpracuje z Joe Sample. W takim duecie wydała już dwie płyty. Pierwsza to Feeling Good (2006), a druga to No Regrets (2008).

Jej występ to dla fanów jazzu będzie jedno z największych wydarzeń w Polsce. Po raz pierwszy w Polsce i to na Ladies' Jazz Festival w Gdyni będziemy mogli podziwiać na scenie posiadaczkę jednego z najoryginalniejszych głosów na świecie Randy Crawford. Randy ma na swoim koncie genialne wykonania m.in takich utworów takich jak "Street Life" wykonanego z zespołem Crusaders (można go usłyszeć choćby w ścieżce dźwiękowej filmu Quentina Tarentino "Jackie Brown"), pięknych ballad, takich jak "Almaz", "Imagine" czy Boba Dylana "Knockin On Heaven's Door". W swojej 30-letniej karierze współpracowała z takimi sławami jak: George Benson, Quincy Jones, Al Jarreau, Ray Charles czy Joe Sample. Występ na Ladies’ Jazz Festival by SEAT Gdynia 2010 będzie jej pierwszym koncertem w Polsce.The Puppini Sisters - brytyjskie trio, w którego skład wchodzą: Marcella Puppini, Stephanie O’Brien i Kate Mullins. Zespół zaczął występować w 2004 roku, inspirowany muzyką jazzową i swing z lat 40.

W 2005 podpisały umowę z Universal Classics and Jazz. Debiutanckim singlem The Puppini Sisters był Boogie Woogie Bugle Boy, cover przeboju The Andrews Sisters. Drugi album zespołu, The Rise and Fall of Ruby Woo, zawiera oryginalne kompozycje Puppini, O'Brien and Mullins. Obecnie grupa pracuje nad trzecim albumem, wypełnionym oryginalnymi kompozycjami. Będzie on nowocześniejszy z konkretnymi uderzeniami tanecznymi. Grupa pojawiła się w 2009 roku w specjalnym wydaniu Johnathan’a Creek „The Grinning Man” (zespół wykonywał swój singiel z 2007 roku „Spooky”). Grupa również występuje na ścieżkach dźwiękowych w serialach takich jak Greys Anatomy i Chuck. Zespół grał na Glastonbury Festival w 2009 roku 27 czerwca.

Pierwszy album zespołu, Betcha Bottom Dollar w 2007 roku osiągnął status Złotej Płyty za międzynarodową sprzedaż. A strona The Puppini Sisters wygrała nagrodę Cream of Yorkshire Gold Award w 2008 roku dla najlepszej strony internetowej.

Flora Purim - Czterokrotna zwyciężczynie Down Beat magazine w kategorii Jazzowa Wokalistka. Dwukrotna laureatka nagrody Grammy za album Planet Drum z Mickey’em Hart’em I za album Live At The Royal Festival Hall z Dizzy’im Gillespiem. Dla tych, którzy znają Florę informacja zbędna: jej muzyka łączy pasję latynoską z jazzem amerykańskim już od 25lat Jej styl to Jazz Fusion!

Grała z takmi sławami jak Stan Getz, wspomniany Dizzy Gillespie, The Greatful Dead, Gill Evans, Stanley Clarke, Santana, Jaco Postorious oraz z mężem; Airto Moreira, z którym wystąpi na Ladies’ Jazz Festival by SEAT Gdynia 2010.

Flora Purim pochodzi z rodziny muzycznej, ojciec był wiolonczelistą (z pochodzenia Rosjanin), matka grała na fortepianie. Miłość do muzyki ukształtowała Florze kolekcja płyt matki: Frank Sinatra, Billie Holiday, Dinah Washington, Billa Evansa, Oscara Patersona – ulubieńców matki. Urodziła się 06.03.1942 w Rio de Janeiro. Karierę muzyczną rozpoczęła w latach 1960tych w Brazylii. Łączyła jazz z radykalnymi protest songami tak popularnymi w tamtych czasach w Ameryce. W 1973 opublikowała swój pierwszy album w Stanach Zjednoczonych. Grała wtedy z wielkimi twórcami free jazzu, współpracownikami Chicka Corei- Stanleyem Clarkiem i Joe Farellem.W tym czasie współpracowała również z Carlosem Santaną i Janis Joplin.

Jej sześciooktawowy głos powala wszystkich od miłośników piosenki, rocka (choćby współpraca z Grateful Dead) po fascynatów wszelkich odmian jazzu. Mike Hennessey powiedział, że nie potrzebuje znać ani jednego słowa po portugalsku, gdyż gdy śpiewa Flora, jej głębia interpretacji, ekstaza, moc i wielka delikatność wystarczają, by wiedzieć wszystko o tej muzyce.Na pewno będziemy mogli doświadczyć tego już niebawem podczas Ladies’ Jazz Festival Gdynia 2010.

Gaba Kulka – śpiewający architekt wnętrz, pianistka, piosenkarka, autorka tekstów, niespokojny duch polskiej estrady zauważany, nagradzany i hołubiony od kilku lat jako bezsprzeczny talent i dar od Boga. Laureatka „Mateusza”, Paszportu Polityki, Fryderyka, wokalistka roku 2010. Urodziła się w Warszawie w 1979r. Jest córką jednego z najznamienitszych skrzypów polskich, Konstantego Andrzeja Kulki.

W grudniu 2009 r. Kulka została nominowana do Paszportu Polityki 2009 w kategorii „muzyka rozrywkowa”[. W lutym 2010 roku wydawnictwa Hat, Rabbit oraz Sleepwalk uzyskały nominacje do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii "album roku muzyka alternatywna", przy czym ten drugi album nominowano również w kategorii "produkcja muzyczna roku" (producent: Bogdan Kondracki). Sama artystka natomiast, otrzymała Fryderyka 2010 w kategorii "wokalistka roku".
15 maja 2010 ukazał się album grupy Baaba, Disco Externo, na którym znalazł się utwór "ThingsImNot (Over and Over)", do którego Gaba napisała tekst i go zaśpiewała.
Brzmienie Styl, który prezentuje, to połączenie jazzu, rocka, poezji śpiewanej oraz brzmień musicalowych i teatralnych. Sama wokalistka nazywa swoją muzykę progresywnym popem. We wszystkich utworach wykorzystywany jest fortepian. W swojej twórczości inspiruje się głównie muzyką Kate Bush oraz Tori Amos i do tych wykonawczyń jest często porównywana.

Natalia Grosiak i MIKROMUSIC, to jedna z ciekawszych formacji młodego pokolenia na polskiej scenie muzycznej. Łączą wiele stylów, ale bazują na jazzie i trip hopie. I ponownie okazuje się, że takie pozornie różne gatunki muzyki tutaj współbrzmią nadspodziewanie spójnie. Enigmatyczny głos wokalistki – Natalii Grosiak jest prawdziwą wizytówką zespołu, który z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie.

Na swoim koncie mają 2 płyty. Na debiutanckim krążku „Mikromusic” pojawiło się wielu gości, m.in. Leszek Możdżer, multiinstrumentalista Sambor Dudziński czy akordeonista Piotr Dziubek. Na przełomie listopada i grudnia 2008 roku ukazał się drugi album zespołu „Sennik”. Tytuł albumu odzwierciedla często powtarzający się w tekstach piosenek wątek snu, a kompozycje sięgają do różnych estetyk m. in. do jazzu, trip hopu, funky, a nawet muzyki ludowej. Całość spajają poetyckie, kobiece teksty Natalii.

Ta wrocławska formacja znakomicie sprawdza się podczas koncertów. Mocą swojego talentu i oryginalnych aranżacji tworzą niepowtarzalny mikro-klimat, budując szczególną więź z publicznością. Mikromusic poprzedzał występy gwiazd światowego formatu m.in. Macy Gray, Lury czy Miki Urbaniak. Grupa została doceniona nominacją do Yacha za teledysk do utworu „Sennik”. Zespół ma również na swoim koncie nominację do Camerimage za teledysk do piosenki „Thank God I'm a Woman”, obok takich wykonawców jak Depeche Mode czy Coldplay.

Octavia Kawęcka jest wokalistką, flecistką, a także aranżerem. Wykonuje własne kompozycje, szeroko pojęty jazz, oraz światowe standardy muzyki klasycznej, które aranżuje łącząc świeżość i nowatorstwo w podejściu ze zrozumieniem i przywiązaniem do mainstream’owej tradycji jazzowej. Ukończyla Podyplomowe Studium Jazzowe im H. Majewskiego w Warszawie. Studiuje na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Stypendystka Conservatorium S. Cecilia w Rzymie i S. Casella w L'Aquilli Urodzona w Radomiu, występuje na scenie od najmłodszych lat, zdobywając wiele nagród, na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach. Od najmłodszych występowała również na deskach najważniejszych teatrów warszawskich. Nagrywała oraz występowała również dla Polskiego Radia, Jazzradia, Radia Kraków, kanałów telewizji publicznej i Polsatu..

Debiutancka płyta jazzowa Octavii, wydana w październiku 2008 roku odniosła ogromny sukces, który można poprzeć serią koncertów w Polsce oraz zagranicą, podczas których Octavii towarzyszyły takie sławy muzyki jak chociażby Wojciech Karolak. Nakład albumu wyczerpał się i właśnie ukazała się jego reedycja razem z czasopismem jazzforum. Płyta zebrała świetne recenzje:

Solową płytę promuje utwór „Leave My Sorrow Behind”, skomponowany przez dwie sławy światowego jazzu- Michała Urbaniaka oraz Candelarię Saenz Valiente. Oprócz wspomnianego utworu i autorskich kompozycji Octavii, płyta zawiera m.in. utwór Bronisława Kapera, pierwszego polskiego zdobywcy Oskara za muzykę do musicalu „Mutiny on Bounty”, któremu artystka zadedykowała swój album.

Już w rok po debiucie, piosenki artystki znalazły się na ekskluzywnej edycji albumu „Polscy artyści jazzowej” wydanej wraz z Rzeczpospolitą, obok takich sław jazzu jak chociażby Urszula Dudziak czy Ewa Bem.

Najnowszy projekt Octavii to precedens na polskiej scenie muzycznej – zostanie nagrana na żywo w w studiu filmowym Wytwórni Toya w Łodzi (współwydawcy płyty) w składzie : Big band Akwarium, wywodzący się z legendarnego klubu jazzowego w Polsce o tej samej nazwie, Orkiestra Smyczkowa z towarzyszeniem Wojciecha Karolaka, amerykańskiego gitarzystę Deana Browna oraz włoskiego tenora.

Program Ladies’ Jazz Festival by SEAT Gdynia 2010:

15.07.2010 – Gaba Kulka, The Puppini Sisters – Teatr Muzyczny w Gdyni
16.07.2010 – Flora Purim i Airto Moreira – Teatr Muzyczny w Gdyni
17.07.2010 – The Manhattan Transfer – Hala Sportowo-Widowiskowa w Gdyni
18.07.2010 – Randy Crawford and Joe Sample Trio – Teatr Muzyczny w Gdyni

Koncerty dodatkowe: Klub Ucho w Gdyni:

16.07.2010 – Natalia Grosiak i MIKROMUSIC – Klub Ucho 22:00
17.07.2010 – Octavia Kawęcka – Klub Ucho 22:00

Pomysłodawcą i organizatorem Ladies’ Jazz Festival by SEAT w Gdyni jest Agencja Modern Look

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz