27 lipca 2010 09:23

Chcemy by było freakowo - wywiad z grupą Hellow Dog

 

 

Zespół Hellow Dog powstał latem 2007 roku z inicjatywy muzyków poznańskiego Tempfolder. Od samego początku celem było tworzenie czasem zadziornych, czasem ironicznych czy prawdziwie smutnych piosenek w konwencji zwichrowanego popu, z jednoczesnym naciskiem na przebojowość i komunikatywność. Zagrali na festiwalu Rafineria w Poznaniu, festiwalu Radiowaves w Piszu oraz Yach Films Festiwal w Gdańsku i Selector Festival w Krakowie. Hellow Dog nagrał również wspólny utwór z Cool Kids Of Death oraz dał koncert na żywo w ramach Offsesji u Piotra Stelmacha w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Hellow Dog wyróżniony został na festiwalu Jarocin 2010 za "ciekawe i nowoczesne brzmienie." Zespół obecnie pracuje nad debiutancką płytą, o której opowie co nieco w rozmowie ze mną.
[img:1]
Chcieliście mieć nazwę związaną z kotami bo: a) lubicie te zwierzęta, b) chcielibyście być tak samo jako one tajemniczy i nieprzewidywalni, c) w ogóle nie lubicie zwierząt, d) inny powód, jaki.

Augustyn Maciejowicz (klawisze, produkcja): Nazwę sprowokowało miejsce naszej pierwszej pracowni – nieco zatęchła wilgotna piwnica w środku miasta, w której obecność kotów była powszechna. A gdy jeden z nich przestał wykazywać aktywność życiową przyszedł czas na smutny fakt pochówku na sąsiadującym podwórku. Ponieważ wszystkie nazwy zawierające słowo koty wydały nam się banalne, Iwona wpadła na pomysł przywitania, stąd Hellow Dog, literka "w" miała odnosić się do formy staroangielskiej co okazało się mało prawdopodobne, ale zostało jako wyróżnik.

A nie wystarczył Wam Tempfolder?

AM: Tempfolder powstał na zrębach fascynacji postrockiem, a że nasze muzyczne upodobania nigdy jakoś nie zechciały się zawęzić, projekt automatycznie stał się formułą otwartą wykorzystującą niemal każdy gatunek. Od mikroelektroniki przez jazz, dub, postrock właśnie, na hip-hopie i wielu innych skończywszy. Hellow Dog miał być odpowiedzią na narastająca chęć tworzenia piosenek i fascynację nową falą niezależnego rocka, ale jak zwykle wyszło po naszemu , czyli eklektycznie. Z biegiem kolejnych miesięcy, z tego nieco chaotycznego bigosu zaczęliśmy wyławiać czysto "nasze" elementy i z nich właśnie tworzymy debiutancki album.

Pracujecie na dźwiękach, których nigdzie wcześniej nie słyszeliście czy też może inspirujecie się tym co zasłyszane?

AM: Nikt nie pracuje w próżni, to po porstu niemożliwe. Jeśli chodzi o brzmienia to tak, ja swoich nigdy wcześniej nie słyszałem zanim ich nie "ukręciłem" w syntezatorze (śmiech). Muzycznie inspirujemy się dosłownie wszystkim - starym, nowym, modnym, niemodnym, zacnym i mniej zacnym. Robimy to świadomie, nieświadomie, na poważnie, ironicznie - bez ograniczeń.

Muzycznie ciężko Was zaklasyfikować. To co, gracie to dla mnie disco-trip-hop, ale jak sami mówicie gracie "neuro'n'roll". Czyli w sumie co?

AM: No właśnie. Trudność w klasyfikowaniu Hellow Dog jest dla nas komplementem. Break disco trip hop core czyli neuro'n'roll.

Poza niezydentyfikowanym graniem wyróżnia Was także wokalistka: jej makijaże i sposób zachowania, który przypomina mi samą Fever Ray. Iwono, podobno Twoi koledzy z zespołu nigdy nie wiedzą w co się ubierzesz i jak umalujesz, skąd bierzesz pomysł na siebie?

Iwona Skwarek (wokal, klawisze): Czasem wiedzą, czasem nie wiedzą. Chłopcy chcą, by było seksownie, ja chcę, by było freakowo. Staramy się jakoś to godzić. Wizerunek to oczywiście pewna hybryda. Fever Ray to jedna z najważniejszych rzeczy, z którymi się zetknęłam ostatnio. Staram się jednak, by w moim image, było coś swoiście typowego, nowa jakość, która bierze się z połączenia różnych wpływów. Myślę, że to będzie jeszcze ewoluować.

AM: Też chcemy by było freakowo. Nie jest tak, że Iwona czuje z naszej strony presję ułagodzenia swojego wyglądu na scenie. A że jesteśmy tylko facetami ... to chcemy by było też seksownie, cokolwiek to znaczy.

Poza byciem wokalistką chyba także grasz na gitarze i klawiszach. czy to oznacza, że jesteś wykształconym muzykiem czy samoukiem. I co jest twoim zdaniem lepsze: solidne muzyczne wykształcenie czy samonauczanie?

IS: Jestem takim trochę oszukanym samoukiem. Przydarzyło mi się grać na skrzypcach przez sześć lat. To pomaga i przeszkadza zarazem. Zawsze wymyślam muzykę intuicyjnie i zdaje mi się, że ludzie, którzy nie pokończyli szkół mają bardziej otwartą głowę, mniej klisz. Z drugiej strony wiedza jest bardzo ważna, czasem żałuję, że nie wydłużyłam swojej edukacji muzycznej. Widocznie tak miało być.

Średnia wieku w Hellow Dog raczej raczej na pewno nie przekracza 30-tki, a zatem dlaczego podjęliście tak trudne wyzwanie jakim jest muzyka. Nie chcielibyście wybrać czegoś lżejszego: zostać lekarzami, prawnikami, dziennikarzami?

AM: Dobre pytanie. Trudne. Muzyka to nie jest kwestia strategii życiowej. Ciężko mówić tutaj o jakichś wyborach. Teraz to wypadałoby się zacząć zastanawiać jak się z tego wykręcić (śmiech). Ale bez obaw debiut nagramy, jednak bez odpowiedniego wsparcia kolejne płyty będą stać pod sporym znakiem zapytania. Cóż jeśli się komuś wydaje że artyści jedzą korę drzew popijają to wodą ze strumienia, instrumenty wycinają z kartonu i są wspaniałomyślnie przez władze zwolnieni z płacenia rachunków to... jest ów ktoś w ciężkiej fazie schizy. (śmiech przez łzy) Średnia wieku w Hellow Dog wynosi dokładnie 29,6 i z roku na rok chyba będzie rosła : )

Na jesieni planujecie wydać debiutancki album, opowiedzcie co będzie zawierać. Czego możemy się spodziewać po tym materiale?

AM: Kilkanaście fantastycznych piosenek z ciekawymi tekstami. Elektroniczne brzmienia z elektryczną gitarą, bujające basy z motoryczną perkusją i pokręconymi beatami z maszyn. Przebojowość, liryzm, melancholia, energia, trochę ironii - neuro'nroll! Niemal wszystkie utwory zostały już sprawdzone na scenie, niektóre na falach radiowych. Sami nie możemy się doczekać wydania albumu, ale z pewnością decyzja nie będzie pochopna.

Płyta jesienią a co przedtem?

AM: Jak zawsze otwarci jesteśmy na propozycje koncertowe. W sierpniu rozpoczynamy prace nad teledyskiem do "Dim The Lights". Przygotowujemy sesje zdjęciową, no i szukamy wydawcy. Materiał nagrywamy i miksujemy samodzielnie. Powstawać będą z pewnością nowe piosenki, i tak już wiemy że nie wszystkie które są pojawią się na płycie a jedynie na koncertach. Czekamy wciąż na singiel „Got 2 Kill This Dog” (utwór z CKOD) który zawierać będzie kilka remiksów tej piosenki oraz teledysk. Jesienią część z nas zajmie się również drugą płytą Tempfolder. Iwona jako Rebeka pracuje nad własnym materiałem. Pracy coraz więcej pieniędzy coraz mniej...

Gdybyście mieli zamieszkać w innym niż Poznań mieście to które by to było i dlaczego?

AM: Często nam mówią że powinniśmy w NYC, dlatego że gramy tak a nie inaczej. Poznań bywa przemiły, a Polska jest najważniejsza (śmiech), ale przydałby się wyjazd dla higieny psychicznej i konfrontacji z trochę normalniejszą rzeczywistością.
 

Rozmawiała: Ewa Kuba. Foto: Joanna 'Frota' Kurkowska.

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz