Andrzej Jagodziński Trio zagra Chopina na Jazzowej Starówce
W kolejnej odsłonie festiwalu, w sobotę 31 lipca wystąpi ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO, polska gwiazda jazzu, jeden z najwybitniejszych pianistów, aranżerów, ambasador Chopina w wersji jazzowej - z najnowszym programem Chopin „Sonata B - moll”
Andrzej Jagodziński to jeden z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Wybitny pianista jazzowy, kompozytor, aranżer. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie waltorni. Jako pianista i waltornista współpracował m.in. z zespołami “Old Timers”, kwartetem Janusza Muniaka, Zbigniewa Namysłowskiego, “Prowizorką Jazz Band”, “String Connection”, “Polish All Stars” Jarosława Śmietany. Od 1986 roku jest stałym akompaniatorem Ewy Bem. Jako aranżer i kompozytor współpracował z Polskiem Radiem i Telewizją, uczestnicząc w nagraniach wielu programów. Występował niemal na całym świecie, biorąc udział m.in. w prestiżowych festiwalach, jak m.in.: “Jazz Yatra - Bombay”, “Ost-West Nurnberg”, “Jazz in Europe - Paris”, “Skane Festivalen in Malmo”, “Edinburgh Art Festival”, “Leverkusener Jazz Tage”.
W 1993 roku stworzył zespół “Andrzej Jagodziński Trio”.Ich pierwsza płyta „ Chopin” okazała się sukcesem, otrzymując m.in.: nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego “Fryderyk ‘94″ w kategorii najlepsza płyta jazzowa.. Artysta otrzymał nagrodą “Mateusz ‘94″, przyznaną przez Program III PR za “Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce”. Kolejna płyta tria Andrzeja Jagodzińskiego „Chopin Once More” została nagrodzona w 2000 r Złotą Płytą. W roku 2005 artysta został uhonorowany przez Ministra Kultury Brązowym Medalem “Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”.
Adam Cegielski należy do czołówki polskich basistów. Absolwent Konserwatorium im. F. Chopina w Warszawie. Jest zdobywcą nagród na The Europe Jazz Competition w Belgii oraz The European Jazz Competition w Niemczech. Współtworzy Trio Andrzeja Jagodzinskiego. Poświęca swój czas nie tylko na jazz, ale także na muzykę klasyczną grając z prestiżową Sinfonia Varsovia Orchestra, pod batutą takich mistrzów, jak: Yehudi Menuhin, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk. Nagrywał również ścieżki do filmów „Biały” i „Czerwony” Kieślowskiego, oraz płytę “A Farewell to Maria” (GOWI Records) z Tomaszem Stańko.
Czesław Bartkowski to perkusista jazzowy. Jedna z największych osobistości na scenie polskiego jazzu. Grał z kwintetem Krzysztofa Komedy, kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, “Enigmatic” Niemena, trio Adam Makowicz -Tomasz Stanko, Michał Urbaniak i Urszula Dudziak Group. Współpracował z Art’em Farmer’em, Ben’em Webster’em, Clark’iem Terry. Występował m.in.na Newport Jazz Festival, Pori Jazz Festival, Montreux Jazz Festival, The North Sea Jazz Festival, The New York Jazz Festival, India Jazz Festival. Jest Członkiem Honorowym Tauranga Jazz festival Society oraz The New Orleans Clubs New Castle on Tyne England. Nagrodzony za wkład w rozwój kultury i edukacji artystycznej kraju. Od 1993 – współtworzy Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Wykłada perkusję na Wydziale Jazzu na Wyższej Szkole Muzyki w Warszawie.
Andrzej Jagodziński Trio – Chopin i Jazz
31 lipca 2010, godz.19.00
Andrzej Jagodziński – fortepian
Adam Cegielski - kontrabas
Czesław „ Mały” Bartkowski – perkusja
Warszawa, Rynek Starego Miasta,
od 3 lipca do 28 sierpnia, w każdą sobotę o godz. 19.00.
Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jeden z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności festiwal jazzowy w Polsce. Festiwal - wizytówka artystyczna stolicy oraz atrakcja turystyczna dla melomanów, turystów z Polski i zagranicy. Przez 15 lat istnienia zgromadził imponujące pół miliona zróżnicowanej wiekowo publiczności. Jeden koncert festiwalowy przyciąga 3, 4 tysiące ludzi, a jedna edycja około 40 tys. odbiorców. To jeden z najdłuższych festiwali jazzowych w Europie, podczas którego, bezpłatnie publiczność może wysłuchać gwiazd z Europy, USA i Polski. Festiwal od lat obecny jest w najważniejszych polskich mediach. Spot z festiwalu ukazał się w BBC World i CNN, TV Deutche Welle zrealizowała reportaż z festiwalu.
Atrakcyjny , zróżnicowany stylistycznie program, międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia, to znaki rozpoznawcze festiwalu. Tylko w ostatnich latach wystąpiły na festiwalu takie tuzy światowego jazzu jak m.in.: David Murray, Archie Sheep, Richard Galliano, Chico Freeman, Dino Saluzzi, Tony Lakatos, Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Kenny Wheeler, Scott Hamilton, Bobo Stenson, Avishai Cohen, Marilyn Mazur.
Krzysztof Wojciechowski, Iwona Strzelczyk Wojciechowska - Fundacja Jazz Art.- organizatorzy festiwalu: „Od początku przyświecała nam idea prezentowania różnorodnych nurtowi stylów w jazzie, bo też wieloma barwami mieni się współczesny jazz. Tegoroczna, XVI edycja festiwalu będzie również niezwykle ciekawa. Gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia - znakomite koncerty przez całe lato zagoszczą w Warszawie. Tradycyjnie festiwal będzie zróżnicowany stylistycznie, od latin jazzu i flamenco, mainstreamu, world - ethno music, soulu, R&B po modern jazz.Wspaniała atmosfera, publiczność, stali fani, owacje dla artystów i autografy gwiazd to stałe elementy festiwalu. Serdecznie zapraszamy do W-wy na festiwal”.