Żelki przed Love Amongst Ruin
Love Amongst Ruin to nowy projekt Stevea Hewitta, byłego perkusisty i współautora tekstów kultowego Placebo. Po rozstaniu z formacją w 2007 roku, Steve powraca jako frontman Love Amongst Ruins, po raz pierwszy pełniąc rolę wokalisty, gitarzysty i kompozytora jednocześnie. Muzyka zespołu zdaniem recenzentów to połączenie brzmień bliskich legendarnemu New Order, atmosfery znanej z płyt The Cure i riffowego grania rodem z Metalliki. Wcześniejsze dokonania Stevea kojarzone są głównie z twórczością Placebo, za którego sukces artysta jest współodpowiedzialny. Miliony sprzedanych płyt na całym świecie pozwoliły formacji na osiągnięcie statusu jednego z najważniejszych zespołów rockowych ostatnich lat. Mniej znana strona muzycznej działalności artysty to współpraca z tak różnymi grupami jak rockowe The Boo Radleys, metalowe Breed czy K-Klass kojarzone z nurtem house. Zostawiając muzyczną przeszłość za sobą, Steve jak sam twierdzi jest szczęśliwy że znalazł swoją własną drogę. W Love Amongst Ruin dołączyli do niego Donald Ross Skinner (gitara), Steve Hove (gitara), Laurie Ross (wiolonczela, klawisze), Magnus Lundén (gitara basowa) i Keith York (perkusja). Pierwszy wspólny występ muzyków miał miejsce 9 czerwca w Londynie i okazał się komercyjnym sukcesem. Premiera krążka grupy Love Among Ruin zaplanowana jest na 6 września, a poprzedza ją znakomity singiel So Sad.
Grupa Żelki powstała w Poznaniu w maju 2006 roku. W pierwszym okresie działalności członkowie zespołu przedstawiali się jako „herosi komercyjnego undergroundu”, którzy chcą zbić majątek i zdobywać nagrody w myśl zasady: „Skoro Michał Wiśniewski napisał głupie piosenki i kupił sobie samolot, Żelki napiszą głupsze i kupią rakietę”. W tym absurdalno–pastiszowym klimacie powstał materiał na pierwszą płytę, a występy zespołu określano mianem „parodii koncertu rockowego”.
Już pierwszy koncert Żelki zagrały w doborowym towarzystwie, poprzedzając na scenie m. in. Bajzla i Muchy. Później przyszły wspólne koncerty z takimi grupami, jak Pogodno, Łąki Łan, Snowman, Prząśniczki oraz wspólna, kilkunastokoncertowa trasa z Alien Autopsy. Grupa przejechała Polskę wzdłuż i wszerz: od Zakopanego po Sopot i od Świnoujścia po Zamość grając głównie kameralne, klubowe koncerty, jednak sporadycznie występowała także w plenerach m. in. na Festiwalu Form Poetyckich w Zamościu.
Nagrana w 2008 roku debiutancka płyta „Przeboje Lata”, która podsumowała pierwszy okres działalności ukazała się ostatecznie jesienią 2009 i od dnia premiery została udostępniona do darmowego pobierania ze strony zespołu. Recenzenci porównywali piosenki z tego albumu do dokonań Pudelsów i Macieja Maleńczuka, Pogodno, a także (co zaskoczyło chyba wszystkich) do Kawałka Kulki. W maju 2010 swoją premierę miał także teledysk do piosenki „New Pop Revolution” w reżyserii Marcina Mikulskiego, który swoją premierę miał w muzycznym serwisie Onetu.
Obecnie grupa kończy pracę nad materiałem, który wypełni drugi album. Nowa płyta będzie znacząco różnić się od debiutu, zarówno w warstwie muzycznej, jak i słownej. Ze względu na dużą konkurencję w kategorii „głupie piosenki” zespół w swych tekstach przesuwa się stopniowo na wygodną pozycję komentatorów życia społecznego. Muzycznie - mimo utrzymania dotychczasowego instrumentarium – da się zauważyć jeszcze większe zmiany. Jakie? O tym przekonują się bywalcy koncertów, ponieważ nowy materiał wypełnia zdecydowaną większość koncertowego repertuaru zespołu. Jedno jest pewne: podczas występów nie brakuje potężnej dawki pozytywnej energii, która od zawsze towarzyszyła Żelkom na scenie.