20 stycznia 2011 18:30

LOTOS Jazz Festiwal 13 Bielska Zadymka Jazzowa

16 lutego zaczyna się LOTOS Jazz Festival 13. Bielska Zadymka jazzowa. Za oceanem nazywana jest „winter festival” – w Polsce po prostu Zadymka. To prawdziwie kultowa impreza łącząca walory turystyczne regionu z muzyką na najwyższym, światowym poziomie! W ciągu dziesięciu lat ze skromnej inicjatywy kilku entuzjastów jazzu wyrosła na wydarzenie, które przyciąga fanów z całego kraju i zagranicy. W tym roku po raz drugi z kolei wygrała w ankiecie Jazz Top czytelników miesięcznika „Jazz Forum” w kategorii „najlepszy polski festiwal”.
[img:1]
Tegoroczny Lotos Jazz Festival 13. Bielska Zadymka Jazzowa znowu zapowiada się imponująco. Już od kilku lat organizatorzy konstruują repertuar na różnych płaszczyznach. Stawiają nie tylko na powszechnie znane nazwiska ale mają ambicje wprowadzać na polski rynek muzyczny nowe, wschodzące gwiazdy, do których wedle wszelkich przesłanek należeć będzie przyszłość tej muzyki. Jeśli ktoś chce uczestniczyć w światowych premierach, brać udział w wyjątkowych wydarzeniach, na które gwiazdy jazzu przylatują specjalnie na jedyny koncert w Polsce często w Europie, to niech natychmiast planuje urlop między 16 a 20 lutego by przyjechać w Beskidy do Bielska-Białej. Będzie warto!

Światowe gwiazdy jazzu na jedynych koncertach w Polsce[img:2]

Ahmad Jamal skończył 80. lat. Ten amerykański wirtuoz fortepianu uważany jest za jedną z najważniejszych postaci światowego jazzu. Jego udział w rozwoju jazzu nowoczesnego porównuje się z dokonaniami Charliego Parkera. Miał duży wpływ na twórczość Milesa Davisa i Johna Coltrane’a. Jest wybitnym znawcą i propagatorem jazzu. Clint Eastwood wykorzystał dwa utwory Jamala („Music, Music, Music" i "Poinciana”) w słynnym filmie „Co się zdarzyło w Madison County.” W 2007 r. został uhonorowany prestiżowym francuskim Orderem Sztuk i Literatury. Mimo swojego wieku Jamal nadal nagrywa płyty i kontynuuje działalność koncertową. W corocznym notowaniu Top 100, obejmującym 98 rozgłośni radiowych w USA, ogłoszonym niedawno przez JazzWeek, Ahmad Jamal i jego A Quiet Time znalazł się na pierwszym miejscu. W zeszłym roku był najczęściej granym utworem w USA - pojawił się w audycjach radiowych 3 742 razy.[img:3]

Candy Dulfer – „Pierwsza Dama Saksofonu” występowała z wieloma światowymi gwiazdami m.in. Madonną, Prince’em, Van Morrisonem, Arethą Franklin, Pink Floyd. Nagrała partię saksofonową do przeboju zespołu Eurythmics „Lilly was here”. Od 1991 roku wydaje solowe płyty o funkowym i przebojowym brzmieniu, które rozchodzą się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Jest bezsprzecznie najwybitniejszą i najbardziej znaną artystką holenderskiego jazzu.

[img:4]Joshua Redman – jeden z najciekawszych współczesnych saksofonistów jazzowych. Karierę rozpoczął w 1991 roku wygrywając Międzynarodowy Konkurs Saksofonowy im. Theloniusa Monka. Na jazzowej scenie zaistniał nieoczekiwanie, prezentując oryginalny styl, niebywałą wrażliwość i wirtuozerię. Od początków swojej kariery zaczął grać ze sławami jazzu i wygrywać ankiety czytelników sławnych magazynów muzycznych - Jazz Time, Rolling Stone czy Down Beat. Jako Młody muzyk podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Brothers, która w marcu 1993 roku wydała jego debiutancki album „Joshua Redman”. Kolejna płyta „Wish” (nagrana z udziałem m.in. Pata Metheny'ego, Charliego Hadena) przyniosła Redmanowi uznanie i ustanowiła wizytówkę jego stylu gry - kontynuatora akustycznej tradycji swingowania.

Światowa premiera światowej gwiazdy

Magazyn Down Beat nazwał Avishaia Cohena wizjonerem gatunku i jednym z najciekawszych muzyków ostatnich lat, zaś izraelska gazeta The Jerusalem Post określiła go jako najbardziej udany "produkt eksportowy" izraelskiej sceny jazzowej. Magazyn Bass Player zaliczył Cohena do grona 100 najbardziej wpływowych basistów XX wieku. To właśnie na Zadymce fani tego artysty będą mieli niepowtarzalną okazję jako pierwsi na świecie posłuchać „na żywo” muzyki z płyty Seven Seas. Jak czytamy w materiałach promujących: „Znajdziemy na niej kołysankowe rytmy i suity pełne symfonicznej obfitości dźwięków. Seven Seas zabiera w baśniową podróż, podczas której niedopowiedzenie i wyolbrzymienie uwikłane są w niekończącą się grę, pojedynek. Na Seven Seas Cohen zdobył kolejny szczyt jako artysta. To dojrzałe dzieło, właściwie fuzja kilku płyt, przywodzi na myśl muzyczną odyseję – liczne zwroty kursu i zakręty, czynią z „Siedmiu mórz” jeden z najbardziej fascynujących albumów w dyskografii Cohena.”

Brazylijska gwiazda bossa novy po raz pierwszy w Polsce

CéU – Maria do Céu Whitaker Poças okrzyknięta została przez prasę “nową ambasador brazylijskiej muzyki w Europie”. Ceu, co w tłumaczeniu oznacza „niebo” sprawi, że 18 lutego 2011 niebo nad zimowym Bielskiem wybuchnie gorącymi rytmami bossa novy, samby, salsy, soulu, rhytm and bluesa, hip hopu, afrobeatu i electrojazzu.

Jej pierwszy album wydany w 2005 roku wzbudził uznanie nie tylko w krajach Ameryki Łacińskiej ale również w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Europie Zachodniej, przynosząc artystce nominację do nagród Grammy i Latin Grammy oraz nagrodę dla najlepszej artystki w Brazylii. W latach 2005-2008 gwiazda odbyła wielokrotne tournee po USA, Kanadzie i krajach Europy Zachodniej, wzbudzając zachwyt i przyciągając tłumy na swoje koncerty.

W 2009 roku wydała drugi album „Vagarosa”, który osiągnął drugą pozycję w rankingu Billboardu i został nominowany do nagrody Latin Grammy 2010 za najlepszą brazylijską płyte popową. Wokalistka wystąpiła także u boku Herbiego Hancocka w międzynarodowym projekcie „Imagine”.

Międzynarodowe projekty - Polska / USA

Podczas tegorocznej Zadymki zaprezentowane zostaną trzy przykłady współpracy polskich muzyków z jazzmanami zza oceanu.

Marcin Żupański, bielski saksofonista, flecista, kompozytor, aranżer, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykładowca Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Laureat I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Jazz Juniors 1997 oraz nagrody indywidualnej dla najlepszego solisty konkursu. Finalista w konkursie Pomorskiej Jesieni Jazzowej i wyróżniony w konkursie Jazz nad Odrą.

Na swoim koncie może odnotować współpracę i występy z Markiem Grechutą, Grzegorzem Turnauem, Stanisławem Sojką, Beatą Bednarz, a także ze znanymi polskimi jazzmanami: Januszem Muniakiem,Urszulą Dudziak, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Piotrem Wojtasikiem.

W 2009 r. zaproszony został do współpracy z chicagowskimi muzykami jazzowymi - Barabasz Jazz Quartet. Razem z członkami sekcji tego zespołu w 2010 roku nagrał swoje autorskie utwory jako Marcin Żupański Chicago Quartet. Na Zadymce odbędzie się polska premiera tego projektu.

Tomek Grochot - perkusista, kompozytor. Muzyk niezależny, o klasycznym wykształceniu (ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w 1999 r.) i różnorodnych zainteresowaniach, skupionych głównie wokół jazzu i gatunków mu pokrewnych.Uhonorowany wieloma nagrodami. Współpracował i współpracuje z najwybitniejszymi postaciami sceny jazzowej, w tym z Januszem Muniakiem, Nigelem Kennedym, Jarkiem Śmietaną, Krzesimirem Dębskim, Adamem Pierończykiem. W ubiegłym roku nagrał swoją autorską płytę „My Stories” z udziałem Eddie Hendersona, jednego z najznakomitszych i najoryginalniejszych trębaczy światowego jazzu. Henderson to uczeń i spadkobierca Louisa Armstronga, Milesa Davisa, Lee Morgana, Freddiego Hubbarda. Znany ze współpracy z grupą Herbiego Hancocka „Mwandishi” a także z takimi wykonawcami jak: Pharoah Sanders, Art Blakey’s Jazz Messengers, Elvin Jones, Johnny Griffin, Slide Hampton, McCoy Tyner, Benny Golson, Max Roach, Jackie McClean, Dexter Gordon, Roy Haynes, Joe Henderson, Billy Harper, Billy Heart, Chico Freeman, Bobby Watson, Fred Harris czy Cecil McBee. Od 2007 roku jest wykładowcą w prestiżowej Julliard School of Music w Nowym Jorku.

Piotr Wyleżoł – to jeden z czołowych polskich pianistów jazzowych, współpracujący z takimi muzykami jak Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Urszula Dudziak oraz zagranicznymi artystami takimi jak Nigel Kennedy, Steve Logan, Monty Watters, Janis Siegel. Jest liderem własnego Trio, mającego w dorobku 3 płyty ( „Yearning” 2001, „Piano Trio 2006” , „Children’s Episodes” 2009) wysoko oceniane przez ekspertów i publiczność. Ostatnia płyta uzyskała nominację do nagrody Fryderyk 2010 w kategorii Jazzowy Album Roku. Do projektu, który zaprezentuje na Zadymce zaprosił znakomitych muzyków amerykańskich. Billy Hart swój pierwszy jazzowy kontrakt otrzymał od legendarnej wokalistki Shirley Horn. W latach 70. podjął współpracę z Herbiem Hancockiem. W 1973 r. współpracował z McCoyem Tynerem, a rok później rozpoczął trwającą z przerwami do 1980 r. współpracę ze Stanem Getzem. Przez wiele sezonów związany z duńską oficyną fonograficzną Steeplechase Records, dla której zrealizował wiele nagrań z gigantami jazzu: Milesem Davisem (1972), Jimmiem Rowlesem (1976), Nielsem-Henningiem Orstedem Pedersenem (1977-79), Clarkiem Terrym (1979), Lee Konitzem (1979), Chico Freemanem (1980-82) i Jamesem Newtonem (1982-85). Ed Schuller jest nie tylko znakomitym basistą i kompozytorem (napisał ponad 50 kompozycji dla różnych zespołów), ale również cenionym pedagogiem. Uczył gry na basie akustycznym na całym świecie, w tym 7 lat jako dyrektor wydziału jazzu na Schweitzer Institute w Sandpoint, Idaho.

Rock’n’roll na szczycie

W schronisku na górze Szyndzielnia, w finałowym koncercie wystąpi The Hillbilly Moon Explosion ze Szwajcarii. Zespół reprezentuje garażową odmianę rhytm and bluesa i rock’n’rolla zwaną rockabilly. Rozpoczęli występy pod koniec 1999 roku, zyskując sobie miano najgorętszego zespołu rock’n’rolowego w kraju. Ich debiut płytowy to wydana w 2002 r. Introducing the hillbilly moon explosion. Później ukazały się jeszcze: Bourgeois baby, All grown up i Raw Deal. Zespół cieszy się wielkim uznaniem w całej Europie, gdzie ma już swoich zagorzałych fanów i zyskuje sobie miano grupy kultowej.

Zadymkowe debiuty, konkurs i jam sessions

Festiwal od początku ściśle współpracuje z Wydziałem Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Tradycją stało się, że gospodarzami festiwalowych jam sessions są studenci tego wydziału i “Koncert otwarty” w wykonaniu Big Bandu Akademii Muzycznej, na który gospodarze zapraszają bezpłatnie mieszkańców Bielska-Białej. Tak będzie i w tym roku.

Imprezie od dziewięciu lat towarzyszy Konkurs skierowany do młodych muzyków jazzowych, którego główną nagrodą jest nagranie, wydanie (1500 egz.) i promocja debiutanckiej płyty. Podczas tegorocznej zadymki wystąpią w finale trzy zespoły, które ubiegać się będą o nagrodę główną i udział w sobotniej Gali w Teatrze Polskim.

Imprezy towarzyszące

Tradycyjnie podczas Zadymki odbywać się będą w Galerii SFERA liczne imprezy towarzyszące – koncerty muzyczne w holu głównym SFERY 1, wystawa fotografii Barbary Adamek „MIDNIGHT TALKS - just listen & feel jazz” oraz Muzyczny Hydepark.


Festiwal odbywać się będzie w Galerii SFERA www.sfera.com.pl , Sali Koncertowej PSM www.psm.bielsko.pl, Teatrze Polskim www.teatr.bielsko.biala.pl i w schronisku na Szyndzielni www.szyndzielnia.com.pl .Klub festiwalowy: Klub Klimat www.klubklimat.pl .

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz