Rebelia Niskich Tonów czyli Bass Days Poland w Olsztynie
W dniach od 3 do 5 sierpnia do Olsztyna przybędą basiści z Polski i zagranicy, aby wziąć udział w Rebelii Niskich Tonów – Bass Days Poland 2012, podczas której odbędą się warsztaty dla basistów, pokazy sprzętu muzycznego oraz koncerty z udziałem wirtuozów gitary basowej.
BASS DAYS POLAND - Polska edycja światowej imprezy w Olsztynie. Impreza odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmńsko-Mazurskiego. Podczas koncertów obok polskich tuzów gitary basowej - Wojtka Pilichowskiego i Mieczysława Jureckiego wystąpią uczestnicy warsztatów i debiutujące zespoły AS Formation, Apetyt i Kontrabanda. Na zakończenie w Olsztynie wystąpi jeden z największych basistów na świecie Maurizio Rolli z pochodzenia włoch jednak na stałe związany z amerykańską sceną rozrywkową.
Maurizio Rolli współpracuje z takimi gwiazdami jak: Chaka Khan, Metropole Orchestra, Winton Marsalis, Jim Hall, Mike Stern, Peter Erskine, Bob Mintzer, Dave Liebman, Alex Acuña, Hiram Bullock, Omar Hakim & Rachel Z "Trio z krainy Oz", Michael Manring, Otmar Ruiz...
Tak więc czeka nas prawdziwa Rebelia Niskich Tonów !!!
Bass Days Poland, skupiająca basistów, miłośników gitary basowej i ludzi z branży muzycznej. Tegoroczna polska edycja odbędzie się w Olsztynie, w Centrum Konferencyjne Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w ramach promocji Warmii pod hasłem WARMIA – REBELIA KULTURY – REBELIA NISKICH TONÓW.
Program Festiwalu obejmuje: ekskluzywne warsztaty muzyczne dla gitarzystów basowych, prowadzone przez znanych w Polsce i na świecie wirtuozów basówki, koncerty gwiazd, pokazy sprzętu, spotkania z producentami i dystrybutorami. Impreza nawiązuje do bliźniaczych festiwali basowych, które od lat odbywają się na świecie.
Ojcem pomysłu zorganizowania Bass Days w Polsce jest Wojtek Pilichowski! Wybitny basista, jeden z najlepszych na świecie specjalistów od slapu. Kto brał u niego nauki, ten wie, ze ten wspaniały pedagog bezwzględnie wymaga od uczniów: dyscypliny metronomu i godzin ćwiczeń. Wprowadzi wszystkich przede wszystkim w podstawy gry - ustawienie, atak, artykulację, harmonię, no i oczywiście w tajniki ulubionego przez basistów … slapu. Mamy nadzieje że ta impreza na stałe zagości na Warmii.
REBELIA NISKICH TONÓW
BASS DAYS POLAND
03-05.08.2012 OLSZTYN
CENTRUM KONFERENCYJNE
UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO
ul. B. Dybowskiego 11, 10-719 Olsztyn
PROGRAM :
03.08.2012 PIĄTEK
20:00 KONCERT INAUGURACYJNY
AS Formation – „No Bass No Fun”
Mieczysław Jurecki
04.08.2012 SOBOTA
11:00-16:00 Warsztaty i Prezentacje wystawców
20:00 KONCERTY :
Apetyt-„No Bass No Fun”
Wojtek Pilichowski Band
23:00 AFTER PARTY
05.08.2012 NIEDZIELA
11:00-16:00 Warsztaty i Prezentacje wystawców
20:00 KONCERTY :
Kontrabanda -„No Bass No Fun”
oraz gwiazda wieczoru: MAURIZIO ROLLI BAND (ITALY)
Maurizio Rolli - kontrabasista, basista, aranżer, kompozytor i pedagog. Jeden z najbardziej znanych muzyków włoskich wśród artystów amerykańskich. Jest obecnie profesorem gitary basowej i harmonii na wydziale jazzu w Konserwatorium "G. Rossiniego" w Pesaro, Jednocześnie prowadzi instrumentalne kursy mistrzowskie w szkołach orkiestracji „ Blizzard” Messinie i „L’Ottawa” w Rzymie. Najczęściej wykonuje edukacyjne klinik i kursy mistrzowskie.
To także były basista RARE, włosko-amerykańskiego kwartetu składającego się z Alex Acuña (perkusja) Otmar Ruiz (fortepian) i Gianluca Esposito (Saksofony). Ponad trzy lata, basista tria "X-Perience", w składzie z Hiramem Bullockiem na gitarze i Izrael Varela na perkusji. Od września 2000 r. na czele Rolli tones big band, w którym komponuje i aranżuje repertuar oraz koncertuje. Z tą grupą nagrał płytę, w 2001 roku w hołdzie muzyce Jaco Pastoriusa (z udziałem Michaela Manring i Mike Stern), zatytułowany "Moodswings" z okazji pięćdziesiątej rocznicy urodzin.
Dzięki tej pracy jest pierwszym i jak dotąd jedynym, włoskim muzykiem którego płyta została uznana za "CD miesiąca" przez prestiżowy amerykański magazyn "Bass Player". Jej fragmenty zostały dołączone do CD dodanego do magazynu w listopadzie 2002 roku "Bassics" w towarzystwie utworów wykonywanych przez J.Pastorius i M.Manring i A.Caron, B. Bromberg, itp. P.Erskine. W 2004 roku został ponownie gościł na stronach tego samego czasopisma z wywiadem, po raz kolejny jego kompozycja ukazała się na płycie CD dołączonej do publikacji. Inne wywiady zostały opublikowane we Włoszech (magazyn Jazz, Jazzit), Wielkiej Brytanii (Bass Magazine) i Japonii ("Swing Journal" i "Ad Lib") oraz w drugiej edycji oficjalnej biografii Jaco Pastoriusa przez Billa Milkovski.
W 2010 roku produkcja płyty "Rolli tones", w którym jego big bandu oferuje szereg transkrypcji klasycznego hard rocka (Aerosmith Ozzy Osbourne), spotkała się z uznaniem krytyków, co zaowocowało współpracą w 2011, z renomowanymi światowej klasy orkiestrami, takimi jak Metropolitan Orchestra pod dyrekcją Vince Mendoza), Chicago Jazz Orchestra (w reżyserii Jeffa Lindbergh) i Columbia College Big Band. Jest 2009 produkcja przez znanych polskich lutnictwa warsztatów "Mayones" o bezprogowa bass "podpisu Rolli Maurizio", który okazał się jednym z najlepszych narzędzi dostępnych na rynku. Zatwierdzenie to oprócz tych z mniej prestiżowym Markbass "(najważniejsze producentów wzmacniaczy basowych na świecie) i smyczki Galli (wśród liderów w Europie), w uzupełnieniu do prestiżowej kanadyjskiej marki" Fbass "George Furlanetto .
Wojtek Pilichowski pracuje jako muzyk od 1992 roku. Pierwszą solową płytę nagrał w 1994. Do tej pory wydał ich osiem (nakład wszystkich przekroczył 100.000 egzemplarzy) oraz cztery szkoły gry na gitarze basowej. Jako muzyk sesyjny nagrał ponad 120 albumów z czego większość z największymi gwiazdami sceny polskiej - w sumie kilka milionow nośników i kilka tysięcy koncertów. Wojtek jest także uznanym wykładowcom gitary basowej prowadzącym najbardziej prestiżowe warsztaty w Polsce.
Pilichowski był trzykrotnie nominowany do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej. Przez czytelników magazynu „Gitara i Bas” siedmiokrotnie wybrany najlepszym polskim basistą, czterokrotny laureat nagrody Play Box – przyznawanej przez Polskie Rozgłośnie Radiowe. W 2002 Wojtek oparł swoje brzmienie na wzmacniaczach Ashdown.
Od 2005 roku gości na festiwalach: Euro Bass Day (Italy), European Bass Day (Germany), UK Bass Day, Bass Player Live (USA). Na pokazy i koncerty zapraszany jest od Ałmaty do Los Angeles. W marcu 2010 roku ukazała się nowa, studyjna płyta Wojtka pod tytułem :"Fair of Noise". Jest to jego dziewiąty, solowy album. Ukazaniu się płyty towarzyszyła trasa koncertowa obejmująca ok. 50 koncertów w całym kraju.
MieczysławJurecki ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu w 1975. Jego pierwszym profesjonalnym zespołem był Nurt. Później współpracował z takimi wykonawcami, jak Romuald i Roman, Halina Frąckowiak, Alex Band, Test, Banda i Wanda, Wojciech Gąssowski, Stachursky.
W 1981 trafił do Budki Suflera, gdzie grał do 2003. W międzyczasie nagrywał solowe płyty jako Mechanik oraz brał udział w niezliczonych projektach jako muzyk sesyjny. Z założonym przez siebie zespołem Półbuty nagrał płytę To twoje życie i twoje marzenia, która zawiera jego kompozycje.
W 1998 nagrał solową płytę 12 sprawiedliwych, w nagraniu której uczestniczyli czołowi polscy gitarzyści: Jan Borysewicz, Dariusz Kozakiewicz, Jacek Królik, Jacek Krzaklewski, Krzysztof Misiak, Aleksander Mrożek, Marek Popów, Marek Raduli, Grzegorz Skawiński. Ta płyta została przez gazetę "Gitara i bas" uhonorowana tytułem Wydawnictwo Roku, a Jurecki – tytułem najlepszego polskiego gitarzysty basowego. W 2003 założył zespół Veto, działający później pod nazwą Logo. Współtworzył z Krzysztofem Wałeckim i Pawłem Szafrańcem formację Vintage. Jest również basistą w rock and rollowym zespole Riders, gdzie poza nim występuje m.in. Ola Łysiak czy Grzegorz Kuks. Współpracuje z Wojtkiem Pilichowskim i Krzysztofem Ścierańskim oraz współtworzy z Jackiem Królikiem i Ryszardem Sygitowiczem zespół Giganci Gitary
Arkadiusz Suchara - jego przygoda z gitarą basową zaczęła się w Lublińcu, w latach dziewięćdziesiątych i trwa do dziś. Przygoda ta z czasem przerodziła się w pasję, którą stara się przekazywać zarówno poprzez występy sceniczne, jak i nauczanie młodych entuzjastów niskich tonów. Działalność, w ramach której współpracował z różnorodnymi artystami m. in. z Krzesimirem Dębskim, Mietkiem Szcześniakiem, Jose Torresem, Anną Serafińską, Olą Chodak (Brathanki), Wojtkiem Olszakiem, Wojtkiem Pilichowskim, Jay Tee Tetrisa, Zbigniewem Wodeckim, Piotrem Wojtasikiem, Andrzejem Jagodzińskim, Kamilem Barańskim, Adamem Kosewskim, Time Square, Grubsonem, Jareckim i wieloma, wieloma innymi doprowadziła do powstania autorskiego projektu pod nazwą ASFORMATION, gdzie Arek robi to, co najbardziej go kręci, czyli operując w stylistykach prog-rocka przez fusion, a na funku i jazzie kończąc, wyciska ze swoich gitar ostatnie soki.
Arek i ASFORMATION pokazują prawdziwą siłę basu. To potężne uderzenie, które mocą brzmienia przenika i energetyzuje publiczność, udowadnia, że gitara basowa jest genialnym instrumentem solowym o ogromnym potencjale i sile oddziaływania. Na tym obecna działalność „Suchego” się nie kończy. Jego linie basowe można usłyszeć choćby na koncertach i płytach Jareckiego, Braci Molęda, Van, Gangu Marcela, Ingrid, Są Gorszych, a ci którzy chcą poznać niektóre tajniki jego gry, mogą to zrobić na licznych warsztatach lub dołączyć do klasy gitary basowej przy Młodzieżowym Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie, którą prowadzi. Jako oficjalny endorser Taurusa ma spory udział w tworzeniu nowoczesnego sprzętu dla basistów. To na prośbę Arka firma ta wykonała serię Slim Line, czyli pionowe wersje modeli Taurus Amp TN - 210 Custom, Taurus Amp TN - 112 Custom, co znacznie podniosło walory akustyczne i komfort grania. To wszystko i jeszcze więcej składa się na specyficzny styl życia, dzięki któremu Arek Suchara patrzy na świat gitary basowej pod każdym możliwym kątem. Ci, którzy sami grają, rozumieją o czym mowa. Sprawia to, że muzyka przenika każdy element dnia i wypiera szarą rzeczywistość. Najlepszym wyjaśnieniem tego fenomenu jest motto życiowe, którym kieruje się Arek, czyli po prostu ...” Czas na bass!”
Apetyt to rockowe trio instrumentalne założone przez Kubę Lipińskiego (bas), Kacpra Winiarka (gitara) i Tomka Zagórskiego (perkusja), którzy od dawna marzyli o graniu w takim formacie. Swoje kompozycje oraz niebanalne przeróbki znanych utworów zespół opiera na ciężkich, ale melodycznych riffach.
Zespół Kontrabanda opiera swój repertuar na znanych, ale często zapomnianych polskich przebojach lat 80. Muzycy starają się przedstawić ten bogaty materiał w nowych, często dalekich od oryginału aranżacjach, ale z zachowaniem specyficznego klimatu muzyki popularnej lat 80. Kontrabanda korzysta także sporadycznie z zagranicznego materiału. Celem zespołu jest tworzenie intrygującej, ale prostej w odbiorze muzyki na wysokim poziomie na kanwie starych przebojów i przekazywanie słuchaczom jak największej dawki energii, emocji oraz możliwości do zabawy. Projekt stara się łączyć w sobie założenia komercyjne ze sztuką na wysokim poziomie, odzwierciedlającą upodobania i aspiracje członków zespołu.