Album Magdy Piskorczyk w hołdzie Mahalii Jackson
W październiku zeszłego roku przypadała setna rocznica urodzin Mahalii Jackson. Z tej wyjątkowej okazji Magda Piskorczyk przygotowała album zatytułowany „Mahalia” i program koncertowy zawierający interpretacje pieśni znanych z repertuaru Królowej Gospel.
"Come on Children, Let's Sing", "Lord, Search My Heart", "Trouble of the World", "Keep Your Hand on the Plow" czy "Go Tell It on the Mountain" to tylko niektóre z wielu pieśni, które dzięki Mahalii Jackson stały się bliskie milionom ludzi na całym świecie.
Niewątpliwie zaczarowały też Magdę Piskorczyk, która zaaranżowała je na swój sposób, nawiązując do pięknej i starej tradycji gospel, gdzie radość i żywiołowość przeplatają się z żarem modlitwy i głęboką refleksją. Magda wielokrotnie śpiewała pieśni gospel w Polsce, w Niemczech, w Szwecji, na Węgrzech i we Francji. W 2008 roku dała szereg koncertów z zespołem w Liverpoolu w ramach festiwalu City Sings Gospel, także w trakcie Festiwalu Hope Street oraz koncertu finałowego w Metropolitan Cathedral, transmitowanego przez BBC.
Koncert odbędzie się 28 Październik bieżącego roku w Filharmonii Opolskiej o godzinie 18.00.
Magda Piskorczyk to wokalistka śpiewająca dojrzałym, niskim, "czarnym" głosem, dwukrotna półfinalistką międzynarodowego konkursu IBC w Memphis, pięciokrotnie wybierana Wokalistką Roku przez czytelników kwartalnika "Twój Blues". Nazwana we Francji "la voix noire et au costume blanc" (czarny głos w białym kostiumie). Wykonuje głównie muzykę zakorzenioną w tradycji afro-amerykańskiej i afrykańskiej.
Charyzmatyczna wokalistka; żywiołowy, radosny, tradycyjny afro-amerykański gospel z pięknymi pieśniami o bogatej historii; szczypta refleksyjnych ballad; swingująca sekcja rytmiczna; bogate brzmienia gitar i instrumentów klawiszowych oraz towarzyszący chór Gospel Band to tylko część atrakcji, która czekają na widzów i słuchaczy...
Magda wystąpi razem ze swoim zespołem w poszerzonym składzie: Aleksandra Siemieniuk - gitary, Stanisław Witta - instrumenty klawiszowe, Roman Ziobro - kontrabas, Maksymilian Ziobro - perkusja, Adam Rozenman - perkusjonalia oraz chórem Gospel Band: Magdalena Supeł (aranżacje chóru, alt), Małgorzata Stępień (sopran), Joanna Mews (mezzosopran), Mariusz Odwarzny (tenor), Michał Mielczarek (tenor).
W 1950 roku, jako pierwszy wykonawca muzyki gospel, wystąpiła w nowojorskiej Carnegie Hall. Zaśpiewała „Trouble of the World” w filmie „Imitation of Life”. W 1957 i 1958 roku wystąpiła na Newport Jazz Festival. Zaśpiewała dla prezydentów Dwighta D. Eisenhowera oraz Johna F. Kennedyego (na inauguracji tego drugiego).
Mahalia Jackson wspierała walkę polityczną mającą na celu zniesienie segregacji rasowej. To właśnie ona zaśpiewała "I've Been Buked and I Been Scorned" do 200-tysięcznego tłumu zgromadzonego w Waszyngtonie przed słynnym przemówieniem doktora Martina Luthera Kinga w 1963 r. Płyty z jej nagraniami sprzedawały się w kilkumilionowych nakładach. W 1972 r. uhonorowano ją Nagrodą Grammy za całokształt, a w 1997 r. przyjęto w poczet sław Rock and Roll Hall of Fame and Museum, zaś rok później jej portret ozdobił znaczek pocztowy USA.
Była i wciąż jest inspiracją dla wielu muzyków, m.in. Little Richarda, Arethy Franklin, Etty James, Jamesa Clevelanda, Irmy Thomas, Van Morrisona, Mavis Staples, Ruthie Foster. Zrewolucjonizowała muzykę gospel wprowadzając do niej bluesowe frazowanie i inne elementy z muzyki świeckiej, zwłaszcza jazzu. Śpiewała z pasją i charyzmą w sposób, który po dziś dzień uznawany jest za symbol i szczytowe osiągnięcie muzyki gospel and spirituals.