Kultowa grupa 1984 zagra w Poznaniu
26 stycznia 2013 roku w poznańskim klubie U Bazyla zagra legenda nowej fali – zespół 1984. Supportem będą dwa młode zespoły, które czerpią inspiracje z lat 80. – Cabaret Grey oraz Dogs In Trees.
1984 powstał w Rzeszowie w 1985 roku z inicjatywy Piotra "Mizernego" Liszcza – wtedy jeszcze gitarzysty. Przez ten czas "Mizernemu" towarzyszyło wielu muzyków, przede wszystkim z rzeszowskiej sceny muzycznej. Obecnie '84 to "Mizerny" (gitara i wokal!) i Robert Tuta (bas, syntezatory - Hedone, Agressiva 69, N.O.T.).
Zadebiutował na lokalnym przeglądzie "Rock Plus" w Rzeszowie. Już ten pierwszy występ spowodował spore zainteresowanie zespołem, a gościnny udział drugiego wokalisty /Roman "Smutny" Rzucidło - Restrykcja, a później Noah-Noah i Aurora/ miał zaowocować późniejszą jego współpracą jako głównego wokalisty. Pierwszy skład zespołu to: Piotr "Mizerny" Liszcz - gitara /wcześniej występował w zespole Modeln/, Krzysztof "Bufet" Bara - vocal, Wojciech "Pancerny" Trześniowski - bass, Leszek Cielak - drums. W tym składzie odbyła się pierwsza sesja nagraniowa dla Radia Rzeszów, w trakcie której zostały zarejestrowane: "Rapsodia", "Teologie", "Dwie chwile", "Sny 84" i "Zielony świat". Wtedy też współpracę z zepołem rozpoczął Maciek Ćwiek (gitara akustyczna). Pod koniec kwietnia za perkusją "Złotego" zastąpił Janusz "Borys" Gajewski. Następnie na początku maja do zespołu dołączył drugi wokalista - Roman "Smutny" Rzucidło. W tym składzie 1984 wystąpił na wspomnieniowym koncercie pt. "Breakout wraca do domu" /25.05.1985/. W lipcu, na skutek nieporozumień, od zespołu odeszli "Bufet" i "Smutny". Nowym wokalistą został Pawel "Tschester" Tauter /ex.Blind Eyes/.
Już w tym składzie powstały najważniejsze w dorobku grupy utwory: "Specjalny rodzaj kontrastu", "Tu nie będzie rewolucji" i "Biała chorągiewka". Przed Jarocinem '85 niespodziewanie do grupy powrócił "Smutny" i w tym składzie zespół wystąpił przed jarocińską publicznością. W 1985 roku menadżerem grupy został Jacek "Broda" Szner, autor trójkątnego logo zespołu.
W tym samym roku zespół został zauważony przez Program III PR i w jego studiu nagrał kolejne utwory: "Specjalny rodzaj kontrastu" i "W hołdzie fanatykom marszu", znany również jako "Idziemy". W połowie stycznia 1987 do zespołu powrócił Paweł Tauter. Odbyła się kolejna sesja radiowa, tym razem dla Rozgłośni Harcerskiej, w wyniku której zarejestrowane zostały cztery utwory: "Ferma hodowlana", "Sztuczne oddychanie", "Wstajemy na raz, śpiewamy na dwa" i "Radio niebieskie oczy Heleny".
W 1988 r. utwór "Sztuczne oddychanie" został umieszczony na składankowej płycie "Radio nieprzemakalnych". Pierwszą "płytą", której doczekał się zespół, był singiel Tonpressu z utworami "Tu nie będzie rewolucji" i "Krucjata", śpiewanymi jeszcze przez "Smutnego". Pierwszy z nich stał się sporym "przebojem", trafiając na listę przebojów PR III Marka Niedźwieckiego i na pierwsze miejsce listy przebojów Rozgłośni Harcerskiej.
Na przełomie 1987-88 r. zespół przeszedł kolejne zmiany personalne. Najpierw odszedł Janusz Gajewski, którego zastąpił Darek "Czarny" Marszałek, potem Wojtek Trześniowski, którego zmienił Marek Kisiel /wcześniej No Smoking/, a następnie Pawel Tauter wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Od tego momentu obowiązki wokalisty przejął "Mizerny" i trwa tak do dzisiaj.
W 1989 r. zespół zarejestrował "na żywo" w Klubie Studenckim "O To Chodzi" materiał pod tytułem "Anioł w tlenie", który ukazał się najpierw na kasecie /'94r./, a następnie na kompakcie /'96r./. Prawdziwy debiut fonograficzny grupy miał miejsce dopiero w roku 1991, kiedy to Niezależna Fundacja Radiowo-Artystyczna Hit Records wydala album "Radio niebieskie oczy Heleny". Muzyka, która się na niej znalazła, przedstawiała zespół w różnych odsłonach, zawierała zarówno utwory pochodzące z początków działalności, jak i zupełnie premierowe.
W 1999 roku wzrosła aktywność 1984 - zespół wystąpił m.in. na festiwalu Castle Party (w składzie: Ziemek Nyzio-dr, Paweł Pucek-git, Andrzej Paprot-git, Piotr Liszcz-bg,vocal), gdzie zebrał bardzo dobre recenzje oraz na warszawskiej Vampirze (26.10.1999 r.), gdzie rownież się podobał (tym razem w składzie: Ziemek Nyzio-dr, Darek Marszałek-dr, Paweł Gawlik-bg, Paweł Pucek-git i Piotr Liszcz-git,voc). Grupa rozpoczęła też nagrywanie nowego materiału na płytę. Utwory "Ćma", "Siedem", "Zimna kraina" czy "Plastikowy ocean" zapowiadały ciekawy album.
Na 21 czerwca 2001 r. został zapowiedziany urodzinowy koncert 1984 i Wańki Wstańki pt. "18 lat miłości i nienawiści". Miał się on odbyć w studenckim klubie "Plus" w Rzeszowie, od którego wszystko się zaczęło. Niestety w ostatniej chwili koncert został odwołany.
Na początku 2003 r. zespół wznowił próby w składzie: Piotr Liszcz, Wojtek Trześniowski i Darek Marszałek. 7 czerwca wystąpił na okolicznościowym koncercie w Galerii OFF w Warszawie z okazji 40. urodzin Piotra Pawłowskiego /Made in Poland/. W listopadzie 2003 r. ukazał się na płycie kompaktowej pierwszy materiał grupy pt. "Specjalny rodzaj kontrastu". Zostal on wydany przez rzeszowską firmę Boofish. W ramach promocji tego albumu odbył się 29 listopada koncert w Radiu Rzeszow, który zostal zarejestrowany a następnie wyemitowany na antenie i w internecie. Występem tym 1984 wznowiło regularną działalność koncertową.
W styczniu 2004 r. zespół otrzymał zaproszenie do udziału w pierwszej edycji imprezy "Gdzie oni są?". Koncert ten odbył się 28 stycznia w warszawskim klubie Park, a oprócz '84 wystąpili również: Moskwa, Cytadela i Artur Szuba.
W roku 2006 grupa zarejestrowała wreszcie materiał na nową płytę! Album "4891" ukazał się w 2007 r. nakładem Love Industry i spotkał się z przychylnym przyjęciem wsód słuchaczy i krytyków. W 2008 roku 1984 po raz kolejny wystąpił na największym w Europie środkowo-wschodniej festiwalu muzyki dark-independent w Bolkowie.
Tego wydarzenia naprawdę nie możecie przegapić!
1984
support: Cabaret Grey, dogs in trees
26.01 19:00 U Bazyla / POZNAŃ
bilety 15/20 pln
do nabycia: Long Luck, Carton Shop, www.bilety24.pl , U Bazyla