19 grudnia 2012 08:30

Kultowa grupa 1984 zagra w Poznaniu

[img:1]

26 stycznia 2013 roku w poznańskim klubie U Bazyla zagra legenda nowej fali – zespół 1984. Supportem będą dwa młode zespoły, które czerpią inspiracje z lat 80. – Cabaret Grey oraz Dogs In Trees.

1984 powstał w Rzeszowie w 1985 roku z inicjatywy Piotra "Mizernego" Liszcza – wtedy jeszcze gitarzysty. Przez ten czas "Mizernemu" towarzyszyło wielu muzyków, przede wszystkim z rzeszowskiej sceny muzycznej. Obecnie '84 to "Mizerny" (gitara i wokal!) i Robert Tuta (bas, syntezatory - Hedone, Agressiva 69, N.O.T.).

Zadebiutował na lokalnym przeglądzie "Rock Plus" w Rzeszowie. Już ten pierwszy występ spowodował spore zainteresowanie zespołem, a gościnny udział drugiego wokalisty /Roman "Smutny" Rzucidło - Restrykcja, a później Noah-Noah i Aurora/ miał zaowocować późniejszą jego współpracą jako głównego wokalisty. Pierwszy skład zespołu to: Piotr "Mizerny" Liszcz - gitara /wcześniej występował w zespole Modeln/, Krzysztof "Bufet" Bara - vocal, Wojciech "Pancerny" Trześniowski - bass, Leszek Cielak - drums. W tym składzie odbyła się pierwsza sesja nagraniowa dla Radia Rzeszów, w trakcie której zostały zarejestrowane: "Rapsodia", "Teologie", "Dwie chwile", "Sny 84" i "Zielony świat". Wtedy też współpracę z zepołem rozpoczął Maciek Ćwiek (gitara akustyczna). Pod koniec kwietnia za perkusją "Złotego" zastąpił Janusz "Borys" Gajewski. Następnie na początku maja do zespołu dołączył drugi wokalista - Roman "Smutny" Rzucidło. W tym składzie 1984 wystąpił na wspomnieniowym koncercie pt. "Breakout wraca do domu" /25.05.1985/. W lipcu, na skutek nieporozumień, od zespołu odeszli "Bufet" i "Smutny". Nowym wokalistą został Pawel "Tschester" Tauter /ex.Blind Eyes/.

Już w tym składzie powstały najważniejsze w dorobku grupy utwory: "Specjalny rodzaj kontrastu", "Tu nie będzie rewolucji" i "Biała chorągiewka". Przed Jarocinem '85 niespodziewanie do grupy powrócił "Smutny" i w tym składzie zespół wystąpił przed jarocińską publicznością. W 1985 roku menadżerem grupy został Jacek "Broda" Szner, autor trójkątnego logo zespołu.

W tym samym roku zespół został zauważony przez Program III PR i w jego studiu nagrał kolejne utwory: "Specjalny rodzaj kontrastu" i "W hołdzie fanatykom marszu", znany również jako "Idziemy". W połowie stycznia 1987 do zespołu powrócił Paweł Tauter. Odbyła się kolejna sesja radiowa, tym razem dla Rozgłośni Harcerskiej, w wyniku której zarejestrowane zostały cztery utwory: "Ferma hodowlana", "Sztuczne oddychanie", "Wstajemy na raz, śpiewamy na dwa" i "Radio niebieskie oczy Heleny".

W 1988 r. utwór "Sztuczne oddychanie" został umieszczony na składankowej płycie "Radio nieprzemakalnych". Pierwszą "płytą", której doczekał się zespół, był singiel Tonpressu z utworami "Tu nie będzie rewolucji" i "Krucjata", śpiewanymi jeszcze przez "Smutnego". Pierwszy z nich stał się sporym "przebojem", trafiając na listę przebojów PR III Marka Niedźwieckiego i na pierwsze miejsce listy przebojów Rozgłośni Harcerskiej.

Na przełomie 1987-88 r. zespół przeszedł kolejne zmiany personalne. Najpierw odszedł Janusz Gajewski, którego zastąpił Darek "Czarny" Marszałek, potem Wojtek Trześniowski, którego zmienił Marek Kisiel /wcześniej No Smoking/, a następnie Pawel Tauter wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Od tego momentu obowiązki wokalisty przejął "Mizerny" i trwa tak do dzisiaj.

W 1989 r. zespół zarejestrował "na żywo" w Klubie Studenckim "O To Chodzi" materiał pod tytułem "Anioł w tlenie", który ukazał się najpierw na kasecie /'94r./, a następnie na kompakcie /'96r./. Prawdziwy debiut fonograficzny grupy miał miejsce dopiero w roku 1991, kiedy to Niezależna Fundacja Radiowo-Artystyczna Hit Records wydala album "Radio niebieskie oczy Heleny". Muzyka, która się na niej znalazła, przedstawiała zespół w różnych odsłonach, zawierała zarówno utwory pochodzące z początków działalności, jak i zupełnie premierowe.

W 1999 roku wzrosła aktywność 1984 - zespół wystąpił m.in. na festiwalu Castle Party (w składzie: Ziemek Nyzio-dr, Paweł Pucek-git, Andrzej Paprot-git, Piotr Liszcz-bg,vocal), gdzie zebrał bardzo dobre recenzje oraz na warszawskiej Vampirze (26.10.1999 r.), gdzie rownież się podobał (tym razem w składzie: Ziemek Nyzio-dr, Darek Marszałek-dr, Paweł Gawlik-bg, Paweł Pucek-git i Piotr Liszcz-git,voc). Grupa rozpoczęła też nagrywanie nowego materiału na płytę. Utwory "Ćma", "Siedem", "Zimna kraina" czy "Plastikowy ocean" zapowiadały ciekawy album.

Na 21 czerwca 2001 r. został zapowiedziany urodzinowy koncert 1984 i Wańki Wstańki pt. "18 lat miłości i nienawiści". Miał się on odbyć w studenckim klubie "Plus" w Rzeszowie, od którego wszystko się zaczęło. Niestety w ostatniej chwili koncert został odwołany.

Na początku 2003 r. zespół wznowił próby w składzie: Piotr Liszcz, Wojtek Trześniowski i Darek Marszałek. 7 czerwca wystąpił na okolicznościowym koncercie w Galerii OFF w Warszawie z okazji 40. urodzin Piotra Pawłowskiego /Made in Poland/. W listopadzie 2003 r. ukazał się na płycie kompaktowej pierwszy materiał grupy pt. "Specjalny rodzaj kontrastu". Zostal on wydany przez rzeszowską firmę Boofish. W ramach promocji tego albumu odbył się 29 listopada koncert w Radiu Rzeszow, który zostal zarejestrowany a następnie wyemitowany na antenie i w internecie. Występem tym 1984 wznowiło regularną działalność koncertową.

W styczniu 2004 r. zespół otrzymał zaproszenie do udziału w pierwszej edycji imprezy "Gdzie oni są?". Koncert ten odbył się 28 stycznia w warszawskim klubie Park, a oprócz '84 wystąpili również: Moskwa, Cytadela i Artur Szuba.

W roku 2006 grupa zarejestrowała wreszcie materiał na nową płytę! Album "4891" ukazał się w 2007 r. nakładem Love Industry i spotkał się z przychylnym przyjęciem wsód słuchaczy i krytyków. W 2008 roku 1984 po raz kolejny wystąpił na największym w Europie środkowo-wschodniej festiwalu muzyki dark-independent w Bolkowie.

Tego wydarzenia naprawdę nie możecie przegapić!


1984
support: Cabaret Grey, dogs in trees
26.01  19:00 U Bazyla / POZNAŃ
bilety 15/20 pln
do nabycia: Long Luck, Carton Shop, www.bilety24.pl , U Bazyla

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz