Wirtuoz gitary Al Di Meola wystąpi tylko w Krakowie
Krakowski występ będzie jedynym polskim koncertem Ala Di Meoli w 2013 roku.
Al Di Meola jest bardzo kreatywnym kompozytorem i aktywnym muzykiem, który każdego roku odbywa trasy z różnymi projektami. Teraz będziemy mieli przyjemność gościć go w królewskim Krakowie. Nie mogą Państwo ominąć tej muzycznej gratki. 19 maja o godz.17:30 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33 w Krakowie odbędzie się koncert amerykańskiego wirtuoza gitary – Al’a Di Meoli w ramach tegorocznej trasy koncertowej „World Sinfonia”. Al Di Meola wraz z towarzyszącym mu kwartetem muzyków (na gitarach Kevin Seddiki i Peo Alfonsi, na perkusji Peter Kaszas oraz na akordeonie Fausto Beccalossi) wykonają swoje najlepsze aranżacje i utwory oscylujące na pograniczu fusion, jazzu, muzyki latynoskiej i flamenco.
Al Di Meola to wirtuoz gitar elektrycznych i akustycznych. Karierę rozpoczął w 1974 r., mając 19 lat, gdy pianista Chick Corea, lider zespołu Return to Forever (jednego z największych jazzrockowych zespołów lat ‘70), zaproponował mu dołączenie po odejściu poprzedniego gitarzysty - Billa Connorsa. Po trzyletniej karierze z Return to Forever Meola nagrał solowy album pt. Land of the midnight Sun, na którym gościnnie zagrał m.in. Jaco Pastorius. Został wtedy zauważony ze względu na swoją szybkość gry i techniczne umiejętności. Wczesne płyty sprawiły, że kojarzony był głównie z gitarą elektryczną za sprawą utworów takich, jak "Race with the Devil on the Spanish Highway" czy "Egiptian Danza", choć zdarzały się w jego dorobku utwory czysto akustyczne – jak "Mediterranean Sundance", "Lady of Rome, Sister of Brazil" z płyty Elegant Gypsy (która została obsypana wieloma nagrodami - m.in. za „Najlepsze LP dla jazzowej gitary” i „Najlepszego gitarzysty roku 1977”) czy "Fantasia Suite" z płyty Casino.
W 1980 roku John McLaughlin postanowił stworzyć trio z dwoma innymi gitarzystami i wydać płytę koncertową mającą być zapisem ich występu. Jego wybór padł na Paco de Lucię i Ala Di Meolę. Płyta stała się wielkim sukcesem tria i rozsławiła Ala jako gitarzystę nie tylko elektrycznego, ale też i akustycznego. W tym składzie trio nagrało jeszcze dwie płyty: Passion, Grace and Fire (1983) oraz The Guitar Trio (1995). Po wspólnym koncertowaniu Meola powrócił do tworzenia solowych aranżacji.
Kolejny etap kariery to pewne poszukiwania, w których elektryczna gitara ma już znacznie lżejsze brzmienie oraz pojawiają się długie, solowe, akustyczne utwory. W utworach często przewija się egzotyczna czy wschodnia tematyka.
W latach ‘90 Al zaczyna także nagrania z akompaniamentem orkiestry oraz wydaje pierwszą płytę z interpretacjami muzyki Astora Piazzolli. Pojawia się także projekt „Rite of the Strings” w trio z wybitnym skrzypkiem jazzrockowym - Jean-Luciem Ponty, oraz kolegą z Return to Forever - basistą Stanleyem Clarkiem. Jego główny nurt muzyczny nie zmienia się w zasadzie do dziś - pojawia się nadal egzotyczna tematyka, lekka gitara elektryczna i coraz częściej akustycznej projekty, zwłaszcza związane z muzyką Piazzoli. Bardzo ważnymi wydarzeniami jest wydanie w 2006 r. płyty Consequence of Chaos, na której po latach wraca do mocnego, elektrycznego brzmienia.