Koncert Warszawskiej Grupy Cellonet
Program 2 Polskiego Radia zaprasza 25 stycznia 2014 o godz. 19.00 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego na koncert w wykonaniu Agaty Zubel (sopran), Mikołaja Pałosza (wiolonczela) oraz Warszawskiej Grupy Cellonet pod dyrekcją Andrzeja Bauera.
W programie koncertu: Pieśni Richarda Wagnera do słów Mathilde Wesendonck, Pieśni Gustawa Mahlera do słów Friedricha Rückerta, kompozycja „Neiges” Kaji Sariaaho z 1998 r., „cello Net” Cezarego Duchnowskiego z 2009 r. oraz prawykonanie kompozycji „Ertytre” Pawła Hendricha.
Na ten szczególny wieczór powinni zarezerwować sobie czas wszyscy miłośnicy niezwykłego głosu Agaty Zubel oraz mistrzowskiej gry na wiolonczeli w wykonaniu Warszawskiej Grupy Cellonet. Agatę Zubel usłyszymy w pieśniach Richarda Wagnera i Gustawa Mahlera w nowych opracowaniach Andrzeja Bauera oraz Marcina Zdunika. Podczas tego koncertu po raz pierwszy w Polsce zostanie wykonana kompozycja Kaji Sariaaho. Wydarzeniem muzycznym będzie również prawykonanie kompozycji Pawła Hendricha na wiolonczelę z towarzyszeniem zespołu, napisanej z inicjatywy grupy Cellonet. W studiu koncertowym usłyszymy także utwór Cezarego Duchnowskiego - od której nazwę wzięła grupa Cellonet - teraz zaaranżowany specjalnie na większy skład wiolonczelowy.
Agata Zubel – kompozytorka, wokalistka, wykładowca wrocławskiego Uniwersytetu Muzycznego. W 2004 roku uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich.
Laureatka kilkunastu konkursów (w tym międzynarodowych) – zarówno wokalnych, jak i kompozytorskich, w tym m.in.: Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Muzyki Współczesnej dla Profesjonalnych Solistów Nicati w Szwajcarii w 2003 r. (III miejsce) oraz 60. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Pradze w 2013 r., gdzie najwyższą notę otrzymał jej utwór, reprezentujący Polskie Radio, zatytułowany „Not I”.
Wykonawczyni kompozycji W.Lutosławskiego, B.Langa, S.Sciarrino, Z. Krauzego, a także ról operowych, m.in.: Madeline w Zagładzie domu Usherów Ph.Glassa oraz tytułowej roli Marty w operze Ogród Marty C.Duchnowskiego, za którą otrzymała doroczną nagrodę Orfeusz.
Komponowała na zamówienie organizatorów wielu festiwali, w tym m.in.:Festiwalu Beethovenowskiego w Bonn (2005),Festiwalu Ultraschall w Berlinie (2007), Wratislavia Cantans (2007), Festiwalu Muzyki Europy Środkowej w Seattle (2007), Sacrum Profanum w Krakowie (2011), Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień (2011). W 2010 r. w teatrze Wielkim - Operze Narodowej została wystawiona jej opera-balet „Between”, a w 2011 r. - kolejna zamówiona dla tej sceny opera – „Oresteja”. Szczególnym wydarzeniem roku 2012 był koncert zespołu Klangforum Wien podczas festiwalu Sacrum Profanum w całości poświęcony jej kompozycjom.
Agata Zubel jest laureatką prestiżowej nagrody Paszport Polityki za 2004 rok. Współtworzy z Cezarym Duchnowskim duet ElettroVoce, nagradzany na wielu konkursach.
Warszawska Grupa CELLONET powstała w 2007 roku i składa się ze znakomitych polskich wiolonczelistów, uczestników wielu festiwali i laureatów międzynarodowych konkursów, złączonych wspólnym celem muzycznym – wirtuozerii i kreatywnego wykonawstwa.
Grupa Cellonet wystąpi w składzie: Bartosz Koziak, Marcin Zdunik, Dominik Płociński, Robert Dacko, Krzysztof Lenczowski, Marta Kordykiewicz, Michał Borzykowski oraz Mikołaj Pałosz, który będzie również solistą tego koncertu.
CELLONET wykonuje nie tylko utwory powstałe w przeszłości, ale także inspiruje kompozytorów do tworzenia nowych kompozycji i ściśle z nimi współpracuje podczas przygotowywania prawykonań. Grupa współpracuje także z artystami ze świata jazzu, m.in.: z Anną Marią Jopek i Leszkiem Możdżerem.
Pierwsze, znakomicie przyjęte koncerty grupy CELLONET odbyły się jesienią 2007 roku w Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W 2008 roku Zespół został zaproszony do udziału w 51. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, a także do udziału w koncercie Jubileuszowym z okazji 75. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, który odbył się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncerty Cellonetu otwierają kolejne edycje Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Mikołaj Pałosz - niezależny wiolonczelista, wykonawca muzyki współczesnej i improwizator. Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie Kazimierza Michalika i Andrzeja Bauera. Jest zdobywcą nagród na konkursach muzycznych w tym Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie i Konkursu Wiolonczelowego im. W.Lutosławskiego w Warszawie. Występuje regularnie na festiwalu „Warszawska Jesień”. Jest członkiem holenderskiego zespołu Cello Octet Amsterdam i Warszawskiej Grupy Cellonet. Jego solowa płyta Cellovator z kompozycjami współczesnymi i improwizacjami ukazała się w 2008 r. nakładem wydawnictwa DUX
Andrzej Bauer - wiolonczelista, zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium, laureat Międzynarodowego Konkursu "Praska Wiosna", a także nagrody Parlamentu Europy i Rady Europejskiej. Ukończył studia w Łodzi pod kierunkiem Kazimierza Michalika, a uzupełniał je pracując m.in.: z André Navarrą, Milošem Sadlo oraz Danielem Szafranem podczas licznych kursów mistrzowskich. Odbył dwuletnie studia w Londynie, w klasie Williama Pleeth'a jako stypendysta Witolda Lutosławskiego.
W ciągu ostatnich lat Andrzej Bauer wystąpił z wieloma recitalami m.in.: w Amsterdamie, Paryżu, Hamburgu i Monachium, a także z orkiestrami symfonicznymi m.in.: z Filharmonikami Monachijskimi, Orkiestrą RAI w Neapolu, Orkiestrą Filharmoniczną w Strasbourgu, Orkiestrą Radia w Stuttgarcie oraz Orkiestrą Radiową w Berlinie. Wiolonczelista koncertuje regularnie z większością polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych, a zespoły takie jak Filharmonia Narodowa i Sinfonia Varsovia zapraszają go jako solistę swoich europejskich tras koncertowych.
Andrzej Bauer nagrywał dla wielu polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych oraz brał udział w międzynarodowych festiwalach, występując w większości krajów Europy, a także w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Wykonuje obszerny repertuar zawierający wiele dzieł muzyki nowej i najnowszej, w tym utwory specjalnie dla niego skomponowane. Był inicjatorem projektu CELLOTRONICUM, którego celem jest tworzenie i prezentowanie nowego repertuaru na wiolonczelę i elektronikę.