3 listopada 2014 11:00

"Prymityw" - kultowa płyta T.Love doczekała się reedycji!

[img:1]

T-Love flirtował z wieloma gatunkami muzycznymi. Zawsze jednak punktem wyjścia był rock. Zespół od początku miał też łatwość tworzenia przebojowych piosenek. Ich atutem są teksty Muńka Staszczyka, które, choć często niespecjalnie wyszukane, potrafią być piękne i niezwykle trafne. Te charakterystyczne elementy były świetne widoczne także 20 lat temu, kiedy to ukazała się płyta, która 14 października doczekała się swojej reedycji.

„Prymityw”, bo o niej mowa, została nagrana już po odejściu z grupy Jana Benedka - gitarzysty i kompozytora. Płyta była zatem nie tylko zwiastunem zmiany stylu T-Love - zespół postawił na niej przede wszystkim na mieszankę rocka z punk rockiem i elementami reagge (na kolejnych płytach pojawiły się także inne gatunki) - ale też początkiem nowej ery w dziejach zespołu i skonsolidowała na ponad dekadę skład, który poza osobą lidera tworzyli: perkusista Jarosław „Sidney” Polak, basista Paweł „Nazim” Nazimek oraz gitarzyści Maciej „Magilla Majcher” Majchrzak (dla którego „Prymityw” był pierwszym albumem z zespołem) oraz Jacek „Perkoz” Perkowski. Tego ostatniego nie ma już w grupie, aktualnie skład T-Love uzupełniają klawiszowiec Michał Marecki i gitarzysta Jan Pęczak, a gościnnie wspiera ich dawny saksofonista formacji Tom Pierzchalski. Największymi przebojami płyty okazały się niewątpliwie „Bóg” i „Potrzebuję wczoraj”. O tym pierwszym kawałku Muniek mówi:

 

Pisząc utwór „Bóg”, nie byłem specjalnie blisko Boga, nie byłem też bardzo daleko, ale na pewno teraz jestem bliżej. „Bóg” został napisany trochę przypadkiem, ale z drugiej strony natchnienie przyszło szybko (śmiech). Można powiedzieć, jeżeli wierzymy w Boga, że to natchnienie przyszło z góry. Pisałem ten tekst chwilę. Kolega z zespołu, basista Nazim powiedział: „Napisz piosenkę o Bogu”. Ja mówię: „Głupi jesteś? A co ja mogę napisać o Bogu?”. A on na to: „Napisz co czujesz”. Płyta „Prymityw” była taka rozrywkowa, punk-rockowa, hedonistyczna a tu… Wyszedł numer tak napisany w takim momencie, w którym nie spodziewałbym się, że coś takiego przyjdzie mi do głowy.

Muniek Staszczyk - T.Love

 

 T.Love - Bóg (1994)

 

„Bóg” promował płytę, ale równie dużą popularnością jaką ten utwór cieszy się do dziś „Potrzebuję wczoraj”. To mocny, energiczny, punk-rockowy kawałek. Piosenka pisana ponoć nie tylko na kacu, ale i na drugi dzień po imprezie, na której nie zabrakło także amfetaminy. Zresztą wsłuchajcie się w tekst… Ale czym jest „takie dziwne coś”? Pewnie dla każdego czymś innym. Obydwa utwory (do których muzykę skomponował Paweł Nazimek) świetnie sprawdzają się także w wykonaniach koncertowych. T-Love to w ogóle koncertowe zwierzę, a repertuar zespołu jest wręcz stworzony do grania na żywo. Możemy się o tym przekonać także dzięki dołączonemu do reedycji „Prymitywu” DVD z zapisem koncertu promującego tę płytę 20 lat temu. Wprawdzie „Bóg” nie znalazł się na zarejestrowanym w krakowskim Studiu S-3 Łęg materiale, jednak możemy na nim obejrzeć aż 9 utworów z płyty, na czele ze wspomnianym „Potrzebuję wczoraj”, energetycznym kawałkiem „Mecz” czy „Glorią” - coverem Van Morrisona, do którego tekst napisał dobry znajomy Muńka, czyli Grabaż. Sam Staszczyk na scenie pokazywał charakterystyczne do dziś elementy swojej choreografii, takie jak podnoszenie statywu od mikrofonu czy stanie w pół wykroku na progu sceny. Koncert zagrany był z punkową energią, niemal bez przerw między utworami, a wzbogaciły go m.in. takie hity jak „I love you” czy „Autobusy i tramwaje”.

Reedycja „Prymitywu”, oprócz wszystkich piosenek sprzed 20 lat, zawiera trzy nowe utwory. Prezentowane one były na tegorocznych koncertach już od kilku miesięcy. Mowa o coverze „Jałty” Jacka Kaczmarskiego oraz u utworach „Pole Garncarza”, który podczas koncertu na tegorocznym Przystanku Woodstock wykonał z zespołem Titus z Acid Drinkers, oraz „Italia”, która ukazała się na singlu a do utworu - traktującego o warszawskiej dzielnicy Włochy, w której mieszka Muniek - został nagrany teledysk. Ponownie oddajmy głos Staszczykowi:

 

[lupa:1]

 

Utwór Kaczmarskiego znajdzie się po pierwsze dlatego, że go bardzo szanowałem i miałem przywilej znać go osobiście. Po drugie dlatego, że „Jałta” doskonale wpisuje się w dzisiejsze polityczne czasy. Dwa pozostałe numery nagraliśmy, co nas bardzo cieszy, w naszym własnym studio na Tarachominie. Uzyskaliśmy bardzo dobre brzmienie. Zmiksowaliśmy to z Marcinem Borsem we Wrocławiu. „Pole Garncarza” to takie połączenie Beastie Boys z AC/DC. Mocne, rockowe riffy. Ostry polityczny tekst. Nawiązujący w formie protestu do współczesnej sytuacji do hipokryzji polityków, do dyktatorów, którzy zawsze będą na świecie. Zjadliwy, kąśliwy, taki w stylu jak kiedyś „Nabrani” (utwór z płyty „King” z 1992 r. - przyp. M.B.), tylko, że temat jest poważniejszy. „Italia” to utwór, który pasowałby do „Prymitywu”, a takie było nasze założenie. „Jałta” może odstaje muzycznie, natomiast tekstowo nie. Zaczepne, z zębem i osadzone mocno we współczesności. Polityczne, świadomie osadzone na tym albumie.

 

„Prymityw” to jeden z moich ulubionych albumów, poza tym to jeden z ważniejszych albumów tego składu, bo są inne, jak „King”, ale to są płyty nagrane jeszcze z Jankiem Benedkiem, który nie gra już przecież z nami. Szukałem albumu, który był ważny dla naszych fanów. Oczywiście takich było wiele, ale myślę, że ten cieszy się wyjątkowym poważaniem. Ciekawy jestem, jak ten album będzie przyjęty po latach, zwłaszcza przez tych, których nie było jeszcze na świecie w momencie jego powstawania lub byli dziećmi.

Muniek Staszczyk - T.Love

 

W ramach promocji wydawnictwa 16 października zespół wyruszył w klubową trasę koncertową. Punktem kulminacyjnym trasy „Prymityw 2014” będzie koncert 29 listopada w warszawskiej Stodole z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej i Bartosza „Fisza” Waglewskiego.

 

T.Love - Prymityw (Reedycja 2014):

CD

 1. To nie jest miłość
 2. Potrzebuję wczoraj
 3. Chłopcy
 4. Mecz
 5. Berlin - Paryż - Londyn
 6. Kapeloland
 7. Gloria
 8. T.Love, T.Love
 9. Jędnoręki bandyta
 10. Złygmunt Staszczyk
 11. Jaś i Marysia
 12. Brutalna niedziela
 13. Bóg
 14. Nic do stracenia
 15. Wakacje
 16. Pole Garncarza
 17. Italia
 18. Jałta

DVD

 1. I love you
 2. Potrzebuję wczoraj
 3. Chłopcy
 4. Mecz
 5. Berlin - Paryż - Londyn
 6. Gloria
 7. Dzikość serca
 8. Jednoręki bandyta
 9. Złygmunt Staszczyk
 10. Brutalna niedziela
 11. Nic do starcenia
 12. Gwiazdka
 13. Zabijanka
 14. Autobusy i tramwaje

 

Autor: Michał Bigoraj

Rock
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz