BMW Jazz Club: Tomasz Stańko December Avenue
BMW po raz dziewiąty zaprasza na niepowtarzalny muzyczny wieczór BMW JAZZ CLUB. Jego gwiazdą będzie mistrz Tomasz Stańko. 5 grudnia o godz. 20 wystąpi na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie ze specjalnym programem „December Avenue”, przygotowanym na ten unikalny jazzowy wieczór.
Tomasz Stańko to jeden z najbardziej oryginalnych i cenionych artystów w historii polskiego jazzu, wydający płyty pod szyldem legendarnej wytwórni ECM. Do współpracy zaprosił znakomitych artystów: Annę Marię Jopek, która nagrywa i koncertuje na całym świecie, a jej muzyka zdaje się nie mieć żadnych ograniczeń oraz zespół Kroke w nieszablonowy sposób miksujący różne style muzyczne z etnicznym brzmieniem i autorskimi improwizacjami. Podczas BMW JAZZ CLUB będzie okazja odkryć nowe wcielenie Tomasza Stańko. Zabrzmi muzyka pełna życia, blasku i ekspresji, od południowoamerykańskich wibracji poprzez funk po etno. Motywem przewodnim koncertu będzie premierowy utwór „December Avenue” skomponowany przez Stańko specjalnie z myślą o BMW JAZZ CLUB. Tego wieczoru muzykę znakomitego jazzmana interpretować będzie Anna Maria Jopek oraz zespół Kroke, który zaprezentuje też utwory z premierowej płyty „Ten”. Nie zabraknie niespodzianek i muzycznych improwizacji, z których znani są wszyscy bohaterowie wieczoru.
Gośćmi BMW JAZZ CLUB i Tomasza Stańko będą także świetni zagraniczni instrumentaliści: gitarzysta Nelson Veras oraz perkusiści: Zohar Fresco i Stefan Pasborg. Do składu dołączą: Dominik Wania (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas) i Sławek Berny (instrumenty perkusyjne). Szykuje się kolejna jazzowa uczta sygnowana przez BMW. Jak tłumaczy Tomasz Stańko tytuł „December Avenue” w oczywisty sposób nawiązuje do miesiąca, w którym odbędzie się koncert. Avenue to droga, w którą zabierze zaproszonych artystów oraz publiczność.
BMW JAZZ CLUB jest wspólnym projektem BMW Group Polska oraz najlepszych zagranicznych i polskich muzyków. Program każdego z koncertów jest kwintesencją artystycznej otwartości, przenikania kultur i łączenia wielu muzycznych wątków. BMW JAZZ CLUB powołali na zaproszenie BMW Group Polska: Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński. Podczas pięciu tworzonych przez nich edycji wraz z Jopek wystąpili: Oscar Castro-Neves, Mino Cinelu, Richard Bona, Dhafer Youssef, Tito Paris, Yami czy Makoto Ozone. A także Urszula Dudziak, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka, Henryk Miśkiewicz, Marcin Wasilewski i Krzysztof Herdzin. Trzy lata temu przyszedł czas na zmianę formuły. Teraz każdej edycji patronuje inna jazzowa osobistość. w 2011 r. - Michał Urbaniak. W 2012 r. mieliśmy okazję podziwiać Terri Lyne Carrington. W ubiegłym roku gwiazdą BMW JAZZ CLUB była amerykańska wokalistka Dianne Reeves.Od VII edycji funkcję dyrektora artystycznego BMW JAZZ CLUB sprawuje Rafał Bryndal, dziennikarz muzyczny Chilli ZET.
BMW JAZZ CLUB to kolejny przykład zaangażownia BMW Jazz Group w ochronę i rozwój światowej kultury. Od ponad 40 lat firma prowadzi długofalowe projekty wspierające sztukę współczesną, jazz i muzykę klasyczną, a także architekturę i nowoczesny design. BMW Group współpracowała z najwybitniejszymi twórcami, wśród których znaleźli się między innymi: Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Olafur Eliasson, Gerhard Richter, Thomas Demand i Jeff Koons. Firma zleca również projektowanie ważnych budynków przemysłowych i terenów zielonych słynnym architektom, takim jak Karl Schwanzer, Zaha Hadid czy duetowi Coop Himmelb(l)Au.