Russian Circles, Fennesz oraz Helms Alee na Asymmetry Festival
Kolejni wykonawcy potwierdzają swój występ na Asymmetry Festiwal. Muzyczna majówka we Wrocławiu zaprasza do klubu Firlej na różnorodny, ambitny line-up dla wymagających odbiorców. Tym samym program festiwalu został zamknięty.
Post-rockowa formacja Russian Circles, czołowy przedstawiciel sceny elektronicznej, Christian Fennesz oraz post hardcore’owcy z Helms Alee - ci wykonawcy uzupełniają tegoroczny skład Asymmetry Festival. Organizatorzy utworzyli drugą - songwriterską - scenę festiwalu w klubokawiarni Mleczarnia.
Russian Circles to trzyosobowa amerykańska formacja, która powstała w Chicago pod koniec 2004 roku. Na przestrzeni lat muzycy wypracowali swój unikalny styl, w którym – jak mówią członkowie zespołu – istotna jest instrumentalna jedność dźwięków. Dzięki temu Russian Circles proponuje sporą dawkę dojrzałego post-rocka, który charakteryzuje się z jednej strony narracyjną linią melodyczną, stopniowo rozwijającą się wraz z kolejnymi dźwiękami, by z drugiej strony osiągnąć mroczne, agresywne granie zahaczające o post-metal. Są także znani z pełnych energii koncertów. Ich muzykę zaliczono do kategorii post-rock, czy nawet post-metal. Na swoim koncie Russian Circles ma już pięć długogrających albumów. Ostatnia płyta w dorobku amerykanów to „Memorial” wydana w 2013 roku.
Christian Fennesz, występujący pod pseudonimem „Fennesz” to uwielbiany przez fanów muzyki ambientowej austriacki muzyk, kompozytor oraz czołowy przedstawiciel współczesnej sceny elektronicznej. Karierę muzyczną rozpoczął, jako gitarzysta w grupie Blank. W połowie lat 90 Fennesz zaczął grać sam, korzystając z laptopa, a gitarę, zarówno elektryczną jak i akustyczną, traktował odtąd głównie, jako źródło sampli. Ciągle zaskakuje, idzie swoją drogą – słychać to choćby przy współpracy z takimi artystami jak: Ryuichi Sakamoto, Mike Patton, Sparklehorse i Jim O’Rourke. Mówi się, że w jego muzyce można odnaleźć inspiracje takich muzycznych kolaboracji, jak pomiędzy Robertem Frippem i Brianem Eno, a jednak jest swoim własnym mistrzem. Pod własnym nazwiskiem i we współpracy z innymi artystami wydał w sumie ponad 20 płyt. Ostatni z tej listy krążek „Bécs” miał premierę w 2014 i zdobył spore uznanie zarówno słuchaczy, jak i krytyki.
Helms Alee tworzy damsko-męskie trio z legendarnej amerykańskiej stolicy grunge’u, Seattle. Zespół z niezwykłą łatwością łączy ciężkiego rocka z melodyjnymi, popowymi rozwiązaniami i wydaje się mieć doskonały zmysł do komponowania wpadających w ucho melodii. Co ciekawe, obowiązki wokalne pełnią wszyscy członkowie grupy. Ostatni, trzeci album Helms Alee „Sleepwalking Sailors” zebrał bardzo dobre recenzje wśród dziennikarzy muzycznych, którzy nazywają zespół „fantastyczną hybrydą czyniącą z muzyki prawdziwie dzieło sztuki”.
Ale to nie koniec nowych wieści z obozu Asymmetry! Festiwal zagości nie tylko w klubie Firlej, ale również w klubokawiarni Mleczarnia, w której umiejscowiona zostanie scena songwriterska festiwalu. 1 i 2 maja zameldują się na niej:
Inqbator – gitara i głos Jakuba Bugały. Artysta określa wykonywaną przez siebie muzykę, jako stan przejściowy między tym, co jest, a tym w co się ma przerodzić. Dojrzewanie i odkrywanie siebie, mimo „poważnego” wieku. Bugała pierwszą EP-kę „The Spin” wydał własnym nakładem w listopadzie 2013, nagrywa właśnie swoją debiutancką płytę długogrającą.
Lord & the Liar czyli Paweł Swiernalis. Twórca tekstów, muzyki i aranżacji. Ten młody, nonszalancki arogant-songwriter śpiewa wspaniałe historyjki o piciu, nocnych przygodach i trudnych relacjach męsko-damskich. Gatunki, w jakich oscyluje muzyka Pawła, to psychodelic/jazzy/blues, obijające się o alternatywę. Artystę można usłyszeć na falach radiowej Trójki i innych radiostacji.
Pola Rise jest kompozytorką i wokalistką, poruszającą się w obszarach muzyki elektronicznej. Niewiele o sobie mówi, a jedyną przewidywalnością jest ujawnianie 12. dnia każdego miesiąca fragmentu swojego autorskiego projektu. Jej pierwszy singiel „Did You Steep Last Night” w dwa miesiące osiągnął 100 000 odsłon, a drugi – w trzy tygodnie po premierze – ponad 45 000!
Sonia pisze piosenki to pseudonim artystyczny Sonii Wąsowskiej. Szerszej publiczności dała się poznać za sprawą songwriterskich wieczorków organizowanych w Klubojadalni Eufemia i, co przyszło chwilę później, występów przed duetem Lilly Hates Roses. 26 czerwca 2014 roku ukazała się jej debiutancka EP-ka „Friends to Lovers”
Obywatel Miszczyk to niezależny projekt Ady Miszczyk, będącej autorką tekstów oraz muzyki. Na pytanie – jaką muzyką para się Obywatel – trzeba by opowiedzieć długą historię, w której nic nie jest dziełem przypadku. Aby głosić swoje muzyczne manifesty, artystka sięga po stary keyboard, gitarę i czarny humor.
Zagi – pod tym pseudonimem kryje się niezwykle subtelny dziewczęcy głos i charakterystyczne brzmienie ukulele. Kompozycje Zagi można określić, jako muzykę indie, alternatywną bądź akustyczną – z tekstami aspirującymi do miana poezji. W 2012 roku wokalistka wydała swój domowy album „Kilka Słów o Miłości”, a jesienią zeszłego roku miała premierę jej EP-ka „UKE”.
Wstęp na koncerty w Mleczarni będzie darmowy.
Do tej pory swój udział w Asymmetry Festival 2015 potwierdzili: King Dude, Torche, Anaal Natrakh, Fenster, Esben and the Witch, Dead Western, Lo-Pan, Zeni Geva, Matt Elliott, Black Pyramid, Petrels, The Old Wind, Sleeping Bear oraz Sibyl Vane. Nadchodząca 6. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 1 – 3.05 2015 r. we wrocławskim klubie Firlej oraz w Klubokawiarni Mleczarnia. W sprzedaży jest pierwsza pula karnetów na wszystkie trzy dni imprezy. Można je nabyć w cenie 180 zł na stronach: www.asymmetryfestival.pl oraz na www.ekobilet.pl