Düsseldorf na Kalisz Ambient Festiwal 2015
Kalisz Ambient Festiwal to pierwsza tego typu impreza w Kaliszu, mająca na celu promocję szeroko pojętej sceny elektro-ambient w południowej Wielkopolsce. W tym roku wystapią na niej m.in.: Düsseldorf i Bisclaveret.
Düsseldorf to legenda muzyki elektroindustrial z lat 80. Zespół powstał w 1989 roku w Katowicach i jeszcze tego samego roku zadebiutował na festiwalu w Jarocinie. Po występie na FMR Jarocin’89 duet sporo występował w całej Polsce, używając dość oryginalnego jak na owe czasy instrumentarium: głos, moog, taśma i wspierając się od czasu do czasu samplerowym akompaniamentem Dariusza Krzywańskiego ze szczecińskiego Kafla. W połowie 1993 roku zespół zakończył działalność. Dwaj założyciele kontynuowali potem swoje kariery w zespołach: Nowy Horyzont (Białoń) i VSI (Radecki). 01.05.2014 zanotowano wznowienie działalności zespołu. W planie są liczne koncerty i wydawnictwo płytowe.
Stara Rzeka - pod tym szyldem występuje solo Kuba Ziółek (muzyk znany m.in. z Intercity Ensemble, Alameda 3, Ed Wood, Hokei, T’ien Lai, Kapital). Zainteresowany fuzją natury i techniki tworzy muzykę na przecięciu dźwięków akustycznych, elektrycznych i elektronicznych przy użyciu gitar, efektów, sampli, instrumentów dętych oraz własnego głosu. Formuła koncertów jest dość otwarta, uzależniona od miejsca, czasu, instrumentarium i nastroju. Ziółek jest zafascynowany zarówno formami i strukturami (abstrakcyjnymi i konkretnymi), jak i czystą energią płynącą z właściwości samego dźwięku. Jako Stara Rzeka wydał do tej pory jeden album „Cień chmury nad ukrytym polem”, który ukazał się na CD nakładem Instant Classic i na kasecie nakładem Few Quiet People (obecnie Latarnia Records). Album został dobrze przyjęty zarówno w kraju jak i zagranicą, o czym świadczą słowa uznania i wysokie miejsca w rankingach gazet i portali takich jak: Gazeta Wyborcza, Polityka, TMobile-Music, Tygodnik Powszechny, The Quietus, Tiny Mix Tapes, Scaruffi. Symbolicznym podsumowaniem muzycznej działalności Ziółka w 2013 r była nominacja do nagrody Paszporty Polityki w kategorii muzyka popularna. Koncertował z różnymi składami na festiwalach m.in. w Londynie, Liverpoolu, Barcelonie czy Nowym Jorku. Ziołek mieszka, nagrywa i tworzy w Bydgoszczy oraz w Tleniu w Borach Tucholskich. Jest twórcą grupy towarzysko-artystycznej Milieu L’Acéphale.
Bisclaveret - rodzimy reprezentant sceny ambientowej powstał 2000 roku w Gdańsku. Od początku duet Radosław Murawski i Maciej Mehring podąża własną drogą muzyczną. Swoje poszukiwania w materii dźwięku i słowa muzycy przełożyli na kilka wydawnictw krajowych i zagranicznych. Uczestniczyli również w wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą. Zespół powraca z nowym krążkiem „Theu Anagnosis”. Podobnie jak w przypadku poprzednich wydawnictw, mamy do czynienia z koncept-albumem. W ośmiu kompozycjach muzycy zawarli swoisty traktat mistyczno-filozoficzny, którego pierwszą odsłonę mieliśmy okazję poznać za sprawą utworu „An Introduction to Reading God” z 7” splitu z F.T.B.P.D. Za pomocą muzyki i słowa duet kreuje, pozornie odrealniony, oderwany od „tu i teraz”, własny świat dźwięków; proponuje przy tym swoistą wizję Absolutu, widzianego oczami mistyków, szaleńców i myślicieli. Zaprasza do psychodelicznej wędrówki w głąb jaźni, metafizyczną przygodę w krainie muzyki malowanej różnymi barwami, kształtami i historiami. Sny wariata? Nawoływanie uczonego? Doświadczenie pustelnika? To wszystko zlewa się w tyglu wielu kultur niczym wielka magma, lecz tutaj wyłania się z niej krystaliczny, acz niejednorodny obraz…Jaki? Sprawdźcie sami. Album opublikowany w kolaboracji Steinklang Industries i Zoharum dostępny będzie w trzech wersjach limitowanych.
SZUMiKURZ - reprezentanci kaliskiej sceny na IV Kalisz Ambient Festiwal!
„szum i kurz
szumi kurz
szum słychać, kurz widać
cisza
pamięć jest źródłem tęsknoty
jak wiele pamięta drzewo?
jak krótką pamięć ma echo?
mikroskopijny świat fauny i flory,
niezmierzone przestrzenie kosmosu,
zapisujemy na kliszach i w mozaikach cyfr
bo one tak łatwo nie zapominają
szum widać, kurz słychać
nagrywamy aby pamiętać.