16 czerwca 2015 15:11

Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art'n'Music Festival 2015

[img:1]

W dniach 8-12 lipca w Lublinie odbędzie się kolejny festiwal Inne Brzmienia. Festiwal prezentuje najciekawsze oraz najbardziej wartościowe zjawiska muzyczne z pogranicza różnych gatunków i kultur. Ciekawych zjawisk szukamy w klimacie world music i rockowym, w jazzie i reggae, a także w elektro czy muzyce klasycznej.

W tegorocznej edycji udział wezmą m.in.: Einsturzende Neubauten (NIEMCY), Tony Allen (FRANCJA / NIGERIA), The Plastic People OF The Universe (CZECHY), Olo Walicki - Kaszebe w Armenii + gość specjalny Zbigniew Namysłowski (POLSKA, PW), Tymon Tymański & Different Sounds Orchestra  (POLSKA, PW), Faun Fables (USA), Trio Mandili (GRUZJA), Rimbaud - Trzaska/Budzyński/Jacaszek (POLSKA), Variété + Neda Malunavičiute + Jan Maksimovič (POLSKA/LITWA), Atomic Simao (UKRAINA).

Einsturzende Neubauten to legenda światowej alternatywy, prekursorzy brzmień industrialnych, podczas koncertów poza standardowym instrumentarium często wykorzystują własnoręcznie wykonane instrumenty. Zespół założony w Berlinie, w 1980 przez Blixę Bargelda - jednego z najciekawszych i najważniejszych artystów niemieckich na przestrzeni ostatnich 35 lat. Bargeld znany jest szeroko jako kreatywny kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prawdziwy człowiek kultury. Przez wiele lat współpracował m.in z Nickiem Cavem tworząc z nim kultową formację The Bad Seeds, w której grał na gitarze. Aktualnie w skład grupy wschodzą też Alexander Hacke (znany choćby ze wspólnych projektów z The Tiger Lillies czy The Birthday Party), Jochen Arbeit, N.U. Unruh i Rudolf Moser. Co do samej twórczości Einsturzende Neubauten, zespół nagrał kilkanaście albumów, z czego wiele z nich, jak choćby „Ende Neu”, „Silence is sexy” czy „Haus der luge” zalicza się dziś do kanonu muzycznej awangardy i elektroniki. Także najnowsza płyta, naznaczony humanistycznym, antywojennym przesłaniem „Lament”, została świetnie przyjęta przez krytyków i widownię, stając się jednym z wydarzeń muzycznych 2014 roku. Występ artystów w Lublinie w ramach Wschodu Kultury - Inne Brzmienia Art’n’Music Festival, będzie z pewnością jednym z najmocniejszych akcentów koncertowego lata w Polsce. Dawno nie oglądani w naszym kraju muzycy zagrają przekrojowy materiał ze wszystkich albumów, nie powinno więc zabraknąć „Sabriny”, „Stelli Marie” czy „The Garden”.

Olo Walicki Kaszebe to projekt, który zasłynął bezkompromisowym i nowatorskim podejściem do kultury Kaszub. Zarówno pierwsza jak i druga płyta zespołu, stały się dowodem niezależności i wyznaczają nowe standardy w ramach współczesnej twórczości wywodzącej się z tego regionu. Istotą realizacji projektu była chęć głębokiego poznania kultury Kaszub, jej podstawowych wartości. Muzyka, historia, zwyczaje oraz kontekst przyrodniczy, poddane zostały analizie i dekonstrukcji w celu oswobodzenia i ponownego scalenia elementów składowych. Kierując się tym tropem i szukając sposobu nowoczesnego spojrzenia na muzykę ormiańską, specjalnie dla festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, Olo Walicki postanowił przygotować premierowy materiał, który wykona ze swoim zespołem i gościem specjalnym - Zbigniewem Namysłowskim.

Do mocnych gitarowych brzmień i przebojowych melodii z towarzyszeniem rozbudowanej sekcji instrumentów perkusyjnych, kontrabasu i trąbki, dołączył kultowy improwizator i saksofonista. Zbigniew Namysłowski to wybitny wirtuoz, artysta, który słynie z łączenia muzyki ludowej i etnicznej z jazzem. Zaproszenie do współpracy Zbigniewa Namysłowskiego dla Ola Walickiego ma również wymiar symbolicznego spotkania z Mistrzem. To właśnie w jego kwartecie Olo zdobywał cenne wskazówki i niezbędne szlify muzyczne wspólnie koncertując i nagrywając kolejne albumy, przez blisko 10 lat. Podczas koncertu usłyszymy nowo powstały materiał inspirowany ormiańską muzyką ludową i klasyczną oraz odniesienia do sakralnej formy - szarakanu.

Zespół tworzą: M.Bunio.S - wokalista kultowego Dick4Dick; Piotr Pawlak - gitarzysta znany z zespołów Kury, Łoskot czy Bielizna; Tomek Ziętek - trębacz i klawiszowiec LocoStar, Dick4Dick, Nosowskiej, a przed laty Pink Freud; Kuba Staruszkiewicz – perkusista w zespole Marii Peszek i Tomka Makowieckiego i ex-Pink Freud. Gościnnie na zestawie klasycznych instrumentów perkusyjnych wystąpi Tomasz Sowiński. Autorem muzyki i śpiewającym basistą jest Olo Walicki. Współtwórca nurtu yassowego -
Łoskotu, ostatniego składu Miłości oraz wielu zespołów jazzowych m.in z Leszkiem
Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim czy Mazzollem. Autor kultowej płyty OW KASZEBE z 2007 roku. Pomysłodawca projektu multimedialnego The Saintbox z Gabą Kulką. Pisze muzykę do filmu, pracuje z teatrami i tancerzami, a ostatnio debiutował jako autor spektaklu muzycznego „To be authentic, or not to be” - w którym wystąpił w duecie z Andrzejem Sewerynem.„Wojna to przeżytek”– Tymon Tymański & Different Sounds Orchestra - mottem tego premierowego koncertu będzie krótkie i trafiające w punkt hasło jakie zaproponował artysta - "Wojna to przeżytek". Chcemy przywołać na scenie część z ogromnego dorobku kulturowego Wschodniej Europy, jak również przypomnieć, że dialog i pokojowe rozwiązania zawsze powinny triumfować nad bezmyślną silą i przemocą. Dowodzona przez Tymona Different Sounds Orchestra zmierzy się zatem z  szerokim spektrum pieśni antywojennych, antysystemowych i pacyfistycznych zarówno tych naszych, jak i naszych wschodnich sąsiadów. Nie zabraknie więc klasyki w stylu Okudżawy i Wysockiego, jak i bardziej współczesnych songów 5nizzy czy Kina. Starannie wyselekcjonowane i zaaranżowane na nowo utwory razem z Tymonem i jego muzykami zaśpiewają w Lublinie niezwykli goście. Będą to: Ania Rusowicz – jeden z najlepszych głosów we współczesnej polskiej muzyce, Natalia Pikuła – znana choćby z rewelacyjnej żeńskiej grupy Drekoty, legenda polskiego undergroundu Olaf Deriglasoff oraz Daniel Hertzov, amerykański songwriter rosyjskiego pochodzenia, prawdziwy specjalista od wschodniej poezji. Taki zestaw gwarantuje niezapomniane przeżycia artystyczne i znakomite wykonania kultowych utworów.  

W czasach kiedy tuż obok nas, na naszych oczach wybuchają nowe, zbrojne konflikty, ten antywojenny koncert zyskuje na znaczeniu i stanowi nasz artystyczny głos w sprawie. Nieśmiertelna maksyma Johna Lennona „War Is Over If You Want It" powinna dziś zatem wybrzmiewać szczególnie wyraźnie. Świat ma dosyć wojen i konfliktów - każda racjonalnie myśląca i czująca jednostka to rozumie. Muzyka i kultura jednoczą ludzi, a festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia może być idealną platformą do tego.

Szczegóły dotyczące reszty festiwalowych artystów na stronie festiwalu.

Alternatywa
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz