Drobiazgi od dbx, które ułatwią życie każdemu nagłośnieniowcowi
Firmy rentalowe i nagłośnieniowe to nie tylko ogromne grona systemów line array, amp racki czy konsolety. Bardzo przydatne są także drobne narzędzia i urządzenia, często niedoceniane, a przez niektórych pogardliwie nazywane "garmażerką". Pewnie da się bez nich żyć, ale z nimi to życie staje się o wiele wygodniejsze.
W ofercie firmy dbx pojawiły się ostatnio cztery urządzenia, które można zaliczyć do tej grupy tzw. "przydasiek". Są to: di1 - monofoniczny di-box aktywny, DJdi - pasywny di-box stereo oraz testery do kabli - CT-2 i CT-3.
Monofoniczny di-box dbx di1
Di1 to kompaktowy, wysokiej jakości di-box, idealny do zastosowań zarówno scenicznych, jak i studyjnych. Wyposażony jest w złącza wejściowe XLR i jack 1/4", zaś wyjście ma postać gniazda XLR. Sygnał na wejściu można stłumić za pomocą wbudowanego tłumika o 20 lub 40 dB; impedancja wejściowa wynosi 250, zaś wyjściowa 600 omów. Możliwe jest także odcięcie masy sygnałowej i podanie napięcia fantomowego od +18 do +48V.
Za zasilanie Di1 odpowiada bateria 9-woltowa. Obudowa urządzenia wykonana jest z metalu, co gwarantuje jego trwałość i odporność na bezpardonowe traktowanie.
Pasywny di-box stereo dbx DJdi
Nazwa DJdi może być nieco myląca i wskazywać, iż jest to jakiś specjalny di-box dla DJ-ów. Otóż nie. Jest to uniwersalny, dwukanałowy di-box pasywny na scenę i do studia, z transformatorową izolacją układów we/wy.
DJdi oferuje wejścia wyłącznie w postaci gniazd TS 1/4" i wyjścia XLR. Tłumik wejściowy z płynną regulacją pozwala przytemperować zbyt ognisty sygnał, a przełącznik umieszczony po przeciwnej stronie obudowy - odłączyć masę sygnałową od masy urządzenia.
Testery do kabli dbx CT-2 i CT-3
Kable - szczególnie używane na estradzie, gdzie są rutynowo rozwijane i zwijane, deptane i zaginane - mają to do siebie, że lubią psuć się częściej niż inne elementy wyposażenia. A uszkodzony przewód może być (jakkolwiek wcale nie musi to być on) przyczyną różnych problemów, od przydźwięków i "siania", po kompletny zanik sygnału. Aby wykluczyć winę tego czy innego przewodu, najlepiej jest użyć stosownego urządzenia, takiego jak tester dbx CT-2 lub CT-3.
Model CT-2 pozwala testować przewody zakończone wtykami Speaker Twist, XLR (męskie i żeńskie), RCA, BNC, 5-pinowe DIN (MIDI), DMX (5-pinowe) TRS i TS 1/4" i bananowymi, i to niekoniecznie takimi samymi na obu końcach kabla. Oprócz tego CT-2 daje możliwość skontrolowania stanu baterii. Małe, a cieszy.
Model CT-3 jest bardziej rozbudowany. Oprócz wymienionych wyżej, można za jego pomocą sprawdzić sprawność skrętki z wtykami RJ45, kable z wtykami TRS i TS 1/8", zaś dzięki modułowej budowie urządzenie pozwala też skontrolować stan kabli w instalacjach. Do tego CT-3 wyposażono w generator sygnałów testowych.