6 kwietnia 2016 12:49

Siesta Festival 2016 już za niecałe trzy tygodnie

[img:1]

Od pięciu lat kwiecień to miesiąc należący do fanów trójkowej Siesty. To w tym czasie do gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej przyjeżdżają największe gwiazdy muzyki fado i nie tylko. Siesta Festival to jedno z najpiękniejszych wydarzeń muzycznych nie tylko w Gdańsku, ale i w całym kraju. Przed nami szósta edycja, która odbędzie się w dniach 22-24 kwietnia.

Festival ten co roku rozgrzewa przybyłych do czerwoności. Nie inaczej było podczas ubiegłorocznej edycji, kiedy to wystąpili tacy artyści jak Paulo Flores, Helder Moutinho, Neuza i Charlotte Diapanda. Jednak największą gwiazdą piątej odsłony była Mariza, której energiczny, blisko 3-godzinny koncert pozostanie w pamięci na długo. Naszą relację z tamtego wydarzenia możecie zobaczyć tutaj. W tym roku również nie zabraknie fantastycznych nazwisk. Zobaczymy takich artystów jak Tomatito, Marco Oliveira, Anoushka Shankar, Lura czy Karyna Gomes, która będzie gwiazdą Nocy Afrykańskiej, tradycyjnie kończącej festiwalowy weekend. Najbardziej wyczekiwanym występem będzie jednak koncert Elidy Almeidy. Ta pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka, zaledwie 21-letnia artystka w ubiegłym roku oczarowała wszystkich fanów muzyki fado za sprawą płyty “Ora doci Ora margos”.

PROGRAM:

21 kwietnia 22:00
Noc Fado, Marco Oliveira, sala Zielona Filharmonii Bałtyckiej

22 kwietnia 17:0
Lura, Filharmonia Bałtycka

22 kwietnia 20:00
Tomatito, Filharmonia Bałtycka

22 kwietnia 22:00
Noc Fado, Marco Oliveira, sala Zielona Filharmonii Bałtyckiej

23 kwietnia 18:00
Elida Almeida, Filharmonia Bałtycka

23 kwietnia 20:00
Elida Almeida, Filharmonia Bałtycka

23 kwietnia 22:00
Noc Fado, Marco Oliveira, sala Zielona Filharmonii Bałtyckiej

24 kwietnia 19:00
Anoushka Shankar, Filharmonia Bałtycka

24 kwietnia 22:00
Karyna Gomes, klub Parlament
 
Marco Oliveira
Późnym wieczorem w przeddzień oficjalnego otwarcia Siesta Festival 2016 sala Zielona Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku po raz pierwszy zamieni się w lizbońską tawernę i za sprawą magii i dźwięków autorstwa Marca Oliveiry i jego przyjaciół przeniesie publiczność na noc z fado. Artysta w zeszłym roku towarzyszył jako instrumentalista Helderowi Moutinho, a objawiwszy swój niezwykły talent nie tylko gitarzysty wzbudził ogromne zapotrzebowanie na jego autorskie piosenki i interpretacje tradycyjnych pieśni fado - aż trzykrotnie będzie można podziwiać gwiazdę podczas Siesta Festival 2016.

Lura
To bodajże jedna z najbardziej siestowych artystek z tych siestowych naprawdę. Urodziła się w Portugalii, a jej rodzice przyjechali tam z tak lubianych przez nas najbardziej rozśpiewanych, najbardziej zielonych wysp na świecie. Po raz pierwszy polska publiczność usłyszała jej głos w radiowej Trójce, w audycji (a jakże) Siesta. W październiku zeszłego roku świat ujrzała jej kolejna urocza, pełna pięknych nut płyta. Maria de Lures Pina Assunçäo, czyli oczywiście Lura jest ostatnią przedstawianą gwiazdą Siesta Festival 2016. Będzie to jej druga wizyta na festiwalu. Poprzednio publiczność spierała się czy najlepszy był żywiołowy, taneczny koncert Lury czy też pełen dramatyzmu, wystudiowany, perfekcyjny występ Melody Gardot - już nie możemy doczekać się tegorocznej wizyty Artystki i kolejnego spotkania z przemiłą przyjaciółką. Lura wystąpi 22 kwietnia 2016 r. w Filharmonii Bałtyckiej o godz.17:00. I to właśnie Jej przypada przywilej otworzenia swoistego dnia Carlosa Saury na Siesta Festival 2016. Artystka po raz pierwszy w Polsce przedstawi materiał ze swojej najnowszej, niedawno wydanej i świetnie przyjętej płyty.

Tomatito
Spośród mistrzów gitary flamenco Tomatito jest być może najbliższy istocie Siesty. Eksperymentuje od lat z jazzem, z muzyką brazylijską. Z Chano Dominguezem gra kubańskie bolera. Z Michelem Camilo żywiołowe rytmy z Dominikany. Esencją jego sztuki jest jednak oczywiście flamenco. Pochodzenia romskiego, wzrastał w rodzinie muzyków. W latach 70-tych Tomatito (właściwie Jose Fernandez Torres) został odkryty przez legendarny duet Paco de Lucia/Camaron de la Isla. Trudno o lepszą szkołę dla młodego artysty. Muzycy tria zasłynęli między innymi pieśnią „La Leyenda del Tiempo”. Współpraca trwała aż do śmierci Camarona w 1992 roku. Tomatito rozpoczął wówczas karierę solową. Za muzykę, którą napisał do filmu Tony’ego Gatlifa „Vengo” dostał nagrodę Cezara. Za album „Aguadulce” nagrodzono go statuetką Grammy.

Elida Almeida
Ten wieczór będzie należał do goszczącej pierwszy raz w Polsce Elidy Almeida, która wykona aż dwa koncerty jednego dnia (po ogromnym zainteresowaniu udało się namówić Artystkę na dodatkowy koncert)! Elida Almeida pochodzi z wyspy Santiago, lecz wychowała na Maio. Dojrzała twórczość, ale i młodzieńczy czar zaledwie dwudziestojednoletniej artystki zafascynowały legendarnego producenta Cesarii, Jose da Silvy. Dziś to jedna z najciekawszych artystek Luzofonii, o silnej pozycji wśród artystów z Wysp. Miniony rok w tej szczęśliwie kołyszącej muzyce należał do młodej Elidy Almeidy. Na ostatniej płycie Lury pojawił się kapitalny duet obu wokalistek, „Nhu Santiagu” i być może uda nam się stworzyć warunki do odśpiewania go przez obie artystki razem… zobaczymy.

Anoushka Shankar
Wielkie wydarzenie, ostatni dzień festiwalu i znowu artystki, które dopiero teraz zagoszczą w Polsce: Filharmonia Bałtycka przywita samą Anoushkę Shankar - zdobywczynię Grammy, wirtuoza gry na sitar, wspaniałą artystkę, która, aż dziw, właśnie w tę niedzielę po raz pierwszy zaprezentuje swój wielki kunszt i talent polskiej publiczności.

Karyna Gomes
Festiwal zakończy w klubie Parlament (20 minut spacerem przez gdańską Starówkę od Filharmonii Bałtyckiej) afrykańska artystka Karyna Gomes z zespołem. Urodzona w Afryce, studiowała dziennikarstwo w Sao Paulo, gdy jej muzyczna pasja zwyciężyła wszystkie inne. Spotkała na swojej drodze Tito Parisa, który zainspirował ją do życia dla muzyki. Przez chwilę Karyna współpracowała ze słynnym w regionie zespołem Super Mama Djombo, nagrywała z nimi w studiach na Islandii (sic!), nim w 2011 zamieszkała w Portugalii i zaczęła solową karierę. Album „Mindjer” (Kobieta) wpisuje się, obok ostatniej płyty Angelique Kidjo, w nurt afrykańskiego feminizmu, niezbędnego na tym kontynencie zapewne pilniej, niż gdziekolwiek indziej na świecie. Ta zachwycająca artystka z Gwinei Bissau wystąpi w Polsce po raz pierwszy na zakończenie Siesta Festival.

Etno & folk R'n'B & soul
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz