Ciekawe propozycje wydawnicze Polskiego Radia
Nakładem Polskiego Radia ukazały się trzy interesujące pozycje: pierwsza z nich to Pieśni Polskich Powstań Narodowych, druga to Antonina Krzysztoń i Andrzej Jagodziński w projekcie: "Pieczęć" i chyba najlepiej rozreklamowany projekt Męskie Granie 2018.
Pieśni Polskich Powstań Narodowych
„Pieśni Polskich Powstań Narodowych” to pięciopłytowy, ekskluzywnie wydany przez Polskie Radio album zawierający: „Pieśni Powstania Listopadowego”, „Pieśni Powstania Styczniowego”, „Pieśni legionowe i ułańskie” oraz „Pieśni Powstania Warszawskiego” i „Mazurka Dąbrowskiego” w historycznych nagraniach z Archiwum Polskiego Radia.
Album zawiera 60 najpiękniejszych i najbardziej popularnych pieśni powstałych podczas polskich powstań narodowych, w pięknym opracowaniu znakomitego kompozytora i aranżera Włodzimierza Korcza. Wykonawcami wszystkich utworów na czterech pierwszych płytach jest Filharmonia im. Romualda Traugutta – zespół założony w 1983 roku przez muzykologa śp. Tadeusza Kaczyńskiego, stawiający sobie za cel upowszechnianie i kultywowanie polskich pieśni patriotycznych. Pieśni zaaranżowane są na zespół instrumentalny, chór i głosy solowe. Wśród solistów znajdują się zarówno wybitni śpiewacy operowi tacy jak między innymi: Olga Pasiecznik, Robert Gierlach, Anna Lubańska, Andrzej Lampert, Dorota Lachowicz, Witold Żołądkiewicz, jak również znane piosenkarki: Alicja Majewska i Dorota Osińska. Piąta płyta albumu zawiera kilkadziesiąt wersji „Mazurka Dąbrowskiego” w historycznych nagraniach pochodzących z Archiwum Polskiego Radia.
Album „Pieśni Polskich Powstań Narodowych” wydany przez Polskie Radio pod Patronatem Biura Programu Niepodległa, to kanon polskich pieśni patriotycznych, które powinien znać każdy Polak. Polskie Radio włącza się w ten sposób w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Antonina Krzysztoń i Andrzej Jagodziński "Pieczęć"
Niezwykle interesująca propozycja artystyczna Antoniny Krzysztoń, artystki wyjątkowej o charakterystycznym i niepowtarzalnym głosie przy udziale pianisty jazzowego Andrzeja Jagodzińskiego, który swój akompaniament jak również produkcję solową na płycie oparł na chorale i muzyce klasycznej. Słyszalny jest również wyraźnie związek artysty z jazzem. W efekcie otrzymaliśmy płytę mistyczną.
Większość utworów to kompozycje Antoniny Krzysztoń, a teksty wykorzystane m.in.: fragm. Psalmu 23, Hymn brewiarzowy, Bł. Honorata Koźmińskiego, Św. Franciszka, Św. Pallottiego czy Św. Bernarda z Clairvaux. Płytę rozpoczyna i kończy religijna twórczość Franciszka Karpińskiego i Karola Kurpińskiego: „Kiedy ranne wstają zorze” oraz „Wszystkie nasze dzienne sprawy”. Płyta nagrana została w bazylice gostyńskiej, słychać ciszę i przestrzeń. Niezwykłe piękno.
Męskie Granie 2018
Seria płytowa „Męskie Granie” jest poświęcona kultowej trasie koncertowej, która organizowana jest od 2010 roku w największych polskich miastach. Najnowszy, dwupłytowy album, stanowi artystyczne podsumowanie tegorocznej edycji tej imprezy. Warto przypomnieć, że osiem spośród dziewięciu dotychczasowych płyt tej serii uzyskało status platyny.
Pierwsza część albumu „Męskie Granie 2018” zawiera między innymi niepowtarzalne „zderzenia” muzyczne - zespołu Organek i Kazika, Natalii Przybysz i Jej Rodziców, Darii Zawiałow i Małgorzaty Ostrowskiej, grupy Lao Che i Dawida Podsiadło oraz utwory z projektów specjalnych - ØNA (stworzonego przez zespół Ørganek i zaproszone Artystki) i „Czemu nas tam nie ma?” (w wykonaniu grupy Coma i jej Gości). Druga płyta to zapis koncertu Męskie Granie Orkiestra 2018 - projektu stworzonego specjalnie na potrzeby tegorocznej trasy. W tym roku trzon MGO tworzyli: Krzysztof Zalewski, Dawid Podsiadło i Kortez.