19 listopada 2019 13:13

RELACJA: Audio Video Show 2019

[img:1]Tydzień temu zakończyła się w Warszawie kolejna edycja targów Audio Video Show. Jej uczestnicy przez trzy dni mogli nie tylko delektować się doznaniami najwyższej jakości brzmienia i obrazu, ale także mieli okazję spotkać ciekawe postacie ze świata muzyki.

Szczegółową relację z imprezy, skupiającą się na „technicznych” detalach – znajdą Państwo tutaj: https://www.infoaudio.pl/artykul/1783,226-powodow-dla-ktorych-warto-bylo-wpasc-na-audio-video-show-2019. W tym tekście chciałbym skupić się na muzyce od jej artystycznej strony. A taka też, na szczęście, była pokazywana podczas imprezy, która po raz kolejny odbywała się w trzech lokalizacjach: na Stadionie PGE Narodowym, a także w hotelach Radisson Blu Sobieski oraz Golden Tulip.

9 listopada (targi trwały od 8 do 10 listopada) wybrałem się do Radisson Blu Sobieski głównie po to, by wziąć udział w spotkaniach z legendami polskiego dziennikarstwa muzycznego Hirkiem Wroną i Markiem Sierockim (warto dodać, że na targach, podobnie jak przed rokiem, pojawili się także Marek Niedźwiecki i Piotr Metz, a gościem specjalnym był tym razem m.in. Lech Janerka). Panowie, kojarzeni przede wszystkim z "Teleexpressem", wygłosili prelekcje, których bohaterem w obu przypadkach był, moim zdaniem, ten sam człowiek – Nile Rodgers.

O ile w stosunku do części prowadzonej przez Marka Sierockiego stwierdzenie to jest truizmem, bo nawet zatytułowano ją "Nile Rodgers – producent gwiazd", to już nie takie oczywiste jest to w przypadku spotkania, które poprowadził wcześniej Hirek Wrona pod nazwą "Potęga basu". Dziennikarz, znany ze swego zamiłowania do rapu i hip-hopu, rozpoczął wprawdzie od prezentacji tytułowej "potęgi basu" na przykładzie utworu Snoop Dogga, ale później przedstawił trzy kompozycje, które, jego zdaniem, są najbardziej "komercyjne" (czyli najbardziej popularne, rozpoznawalne, dochodowe i jednocześnie stanowiące inspirację dla największego grona twórców) ze względu na linię basu. Dwie pierwsze z nich powstały dzięki udziałowi lub z inspiracji właśnie Rodgersa. W przypadku utworu "Good Times" jest to jasne. Utwór pochodzi bowiem z repertuaru słynnej grupy Chic, która koncertuje aktualnie pod szyldem Nile Rodgers & Chic. Założona (wspólnie z basistą Bernardem Edwardsem, który jest także współtwórcą i współkompozytorem "Good Times") i dowodzona przez Rodgersa grupa Chic to wyborowa mieszanka takich gatunków, jak soul, disco, funk, R'n'B i pop. "Good Times" (pochodzący z płyty "Risqué" z 1979 r.) stanowi wizytówkę kapeli, ale też inspirację dla wielu innych artystów, i to tak różnych jak Grandmaster Flash (o którym Wrona także wspomniał) czy grupa Queen. I to właśnie utwór tej ostatniej formacji został zaprezentowany jako drugi spośród najbardziej "komercyjnych". Chodzi oczywiście o "Another One Bites the Dust" (z płyty "The Game" z 1980 r.). Słynny riff z tego utworu, napisany przez basistę Queen Johna Deacona, jest inspirowany właśnie utworem… "Good Times"! Hirek Wrona wprawdzie o tym nie wspomniał, ale zrobiłem to ja i prowadzący przyznał mi rację. Trzecią zaprezentowaną kompozycją był "Every Breath You Take" napisany przez Stinga i pochodzący oczywiście z repertuaru grupy The Police (z płyty "Synchronicity" z 1983 r.). Co ciekawe ten jeden z najczęściej coverowanych utworów został nagrany bez użycia perkusji. Zastąpił ją automat perkusyjny. Charakterystyczna ścieżka basu jest też efektem nałożenia na siebie ścieżek gitary basowej i kontrabasu. Za obie odpowiadał Sting. Historie trzech wspomnianych kompozycji stanowiły kluczowy element spotkania na temat basu, którego „potęgę” Wrona pokazywał też później choćby na przykładzie słynnego basisty Marcusa Millera i muzyków jazzowych.


Marek Sierocki, jak wspomniałem, poprowadził zaś później spotkanie w całości poświęcone Rodgersowi. I słusznie. Rodgers bowiem to muzyczny wizjoner i rewolucjonista. A także zasłużenie wielokrotnie nagradzany Grammy kompozytor, producent, aranżer i gitarzysta. Został również wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. O jego talencie i wpływie na muzykę rozrywkową mogliśmy przekonać się niedawno w Warszawie. Rodgers wraz z towarzyszącą mu grupą Chic 26 czerwca tego roku na Stadionie PGE Narodowym był bowiem suportem Phila Collinsa, o czym Sierocki oczywiście nie omieszkał przypomnieć. Lider Chic tworzył i nagrywał z m.in. Dianą Ross, Davidem Bowiem (w Warszawie usłyszeliśmy "Let's Dance" z repertuaru tegoż zaśpiewane przez perkusistę Ralpha Rolle'a), Madonną, Lady Gagą, George’em Michaelem, Mickiem Jaggerem, czy ostatnio choćby Daft Punk. Owocem tej ostatniej kolaboracji jest słynne "Get Lucky", które oczywiście usłyszeliśmy także na koncercie w Warszawie. O tym utworze, w którym śpiewa Pharrell Williams, wspomniał też oczywiście Marek Sierocki. Podobnie jak i o fakcie, że płyty nagrane z udziałem Rodgersa sprzedały się w liczbie ponad 300 milionów sztuk. Podczas koncertu w Warszawie mieliśmy okazję usłyszeć m.in. także "I'm Coming Out", czyli przebój Diany Ross, o której współpracy z Rodgeresm też dużo mówił Sierocki. Dziennikarz "Telexpressu" skupił się jednak na współpracy bohatera spotkania z Davidem Bowiem i Madonną. Zaprezentował nam obszerne fragmenty utworów pochodzących z wyprodukowanej przez Nile’a płyty Bowiego "Let’s Dance", wydanej w 1983 r. (tytułowy oraz "China Girl"). W przypadku królowej popu usłyszeliśmy zaś "Like a Virgin", czyli tytułowy utwór jej drugiego albumu, wydanego w 1984 r. Jako ciekawostkę Sierocki podał, że zdaniem Rodgersa Madonna była najmniej utalentowana ze wszystkich gwiazd, z którymi współpracował. Ale za to najbardziej pracowita i otwarta na jego wskazówki.

W tegorocznej edycji targów udział wzięło 180 wystawców, na których potrzeby zarezerwowano rekordową liczbę 176 sal i 50 stoisk dla prezentacji sprzętu, prelekcji czy panelów dyskusyjnych. Idea wydarzenia niezmiennie jest taka, by każdy z odwiedzających mógł doświadczyć osobiście możliwości prezentowanych urządzeń, czyli posłuchać, obejrzeć i w praktyce zapoznać się ze wszystkimi elementami wchodzącymi w skład urządzeń audiowizualnych, dodajmy z bardzo różnych pułapów cenowych. Na szczęście organizatorzy nie zapominają też o tym, że muzyka ma piękną historię i warto o niej opowiadać.

Autor tekstu: Michał Bigoraj

Electro & dance
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz