Wywiad z Maćkiem Wasio – wokalistą zespołu Ocean

10 maja 2006
10 maja 2006 00:00
Ocean

Niecierpliwy dostaje mniej to już trzeci album w dyskografii Oceanu.
Maciek Wasio: Tak, to faktycznie już nasz trzeci album, choć ze względu na bardzo nikłą promocję naszego pierwszego albumu, ”12”, wiele osób, jako debiut, traktuje poprzednią płytę pt. ”Depresyjne piosenki o niczym”. Tak naprawdę dopiero druga płyta pozwoliła nam zaistnieć w mediach i świadomości szerszej grupy słuchaczy.

Dlaczego ukazuje się prawie rok po rozpoczęciu nagrań?

M.W.: Prace nad tym albumem początkowo przebiegały wyjątkowo sprawnie. Już w maju zeszłego roku płyta była w zasadzie skończona, jednak po powrocie z wiosennej trasy w 2005 roku, spadły na nas liczne kłopoty głównie spowodowane operacja kardiochirurgiczną naszego gitarzysty Bartka Kapłońskiego. Podjęliśmy wtedy męską decyzję, że w tak niejasnych okolicznościach nie jesteśmy w stanie sprecyzować naszych planów wydawniczych.

Premiera została przesunięta na wiosnę 2006 i dzięki temu mieliśmy wystarczająco dużo czasu aby dopieścić i dopracować wszelkie niuanse produkcyjne i aby „na świeżo” wrócić do pracy.

Czy Wasz styl i brzmienie zmieniły się jakoś na nowej płycie?

M.W.: Ta płyta jest zdecydowanie inna od poprzedniej chociażby ze względu na to, że powstawała w zupełnie innych okolicznościach. Byliśmy tym razem zainspirowani całą masą koncertów, które zagraliśmy podczas promocji „Depresyjnych...”. Biła z nas energia, którą otrzymaliśmy od wszystkich fanów, których spotkaliśmy podczas trasy, obejmującej niemal 150 miejsc w całym kraju.

„Niecierpliwy dostaje mniej” to płyta niewątpliwie bardziej rokendrolowa, ”kopiąca” i przesiąknięta koncertowym drive`m. Jest zdecydowanie najbardziej eklektyczną w naszym dorobku, pełną kontrastujących ze sobą klimatów muzycznych, od prostych rockowych riffów, przez quasi-jazzowe tematy gitarowe aż po ścianę psychodelicznego noise`u.

Wspomniana już przerwa w realizacji nagrań sprawiła, że udało nam się połączyć surowe i bezpośrednie dźwięki z wysublimowaną produkcją studyjną.

Czy teksty są nadal tak osobiste jak na poprzednim albumie?

M.W.: Od samego początku działalności zespołu Ocean, jest to przede wszystkim mój katalizator wszelkich skrajnych emocji, które znajdują ujście w tekstach. Jak zwykle znalazły się tu osobiste i niemal fotograficzne relacje moich aktualnych stanów ducha. Jako, że moje emocje znacznie różniły się od tych, które przeżywałem podczas komponowania „Depresyjnych...”, myśli zawarte w piosenkach na ostatnim albumie są tym razem bardziej witalne a nawet czasem lekko ironiczne, co świetnie koresponduje z warstwą muzyczną.

Zawsze dbaliście o odpowiednią oprawę graficzną swoich wydawnictw. Czy i tym razem przygotowaliście coś specjalnego?

M.W.: Jak zwykle potraktowaliśmy płytę jako całość nie ograniczając się jedynie do warstwy muzycznej. Zajęliśmy się przygotowaniem całości materiałów reklamowych, poligrafii i wszelkich detali związanych z wizualną stroną wydawnictwa. Zarówno teledysk zrealizowany przez Darka Szermanowicza, jak i oprawa graficzna płyty, autorstwa młodego grafika, Pawła Niziołka, są dokładnym odzwierciedleniem tego, co chcieliśmy pokazać na tej płycie. Kosztowało nas to wiele nieprzespanych nocy, ale kiedy trzymaliśmy w dłoniach ostateczny efekt naszej pracy, czuliśmy gigantyczną satysfakcję. Czujemy, że każdy kto kupi oryginalny egzemplarz tej płyty, otrzyma od nas coś zdecydowanie wyjątkowego. 

Znani jesteście z tego, że bardzo dużo koncertujecie. Czy i tę płytę będziecie promować w ten sposób?

M.W.: Faktycznie, na tym najbardziej obiektywnym polu, gdzie tylko odbiorcy decydują czy coś ich interesuje, czy nie, bez pośrednictwa branżowych decydentów i dyrektorów muzycznych, funkcjonujemy bardzo dobrze. Warto wspomnieć, że tylko podczas promocji „Depresyjnych...” zagraliśmy około 150 koncertów, z czego zdecydowaną większość w ciągu jednego roku. Również u podstaw promocji tej płyty, są trasy koncertowe. Pierwsza z nich już w maju i obejmie 20 miast. Pewne jest również, iż druga, klubowa część trasy odbędzie się na przełomie października i listopada tego roku. Oczywiście w międzyczasie, w okresie wakacyjnym również nie zamierzamy odpoczywać i już na ten moment mamy potwierdzone uczestnictwo w kilku prestiżowych festiwalach podczas których zaprezentujemy nową oprawę wizualną naszych koncertów, przygotowaną specjalnie dla nas przez firmę MaxiMedia. Wszelkie informacje na ten temat znaleźć można na oficjalnej stronie zespołu: www.ocean.art.pl

Jesteście postrzegani przez branżę muzyczną jako zespół zjawiskowy i wyjątkowy. Jak sądzicie, dlaczego?

M.W.: To chyba raczej pytanie skierowane do „branży”, nie do nas, ale faktycznie mamy bardzo wielu zagorzałych fanów wśród czołowych przedstawicieli polskiej sceny muzycznej. Bardzo nas to cieszy i to miłe, że osoby na których muzyce się wychowaliśmy, w tej chwili doceniają naszą pracę. Bardzo możliwe jest, że osoby te doceniają po prostu fakt, iż staramy się robić to co robimy wzorując się na tym co najlepsze, często przekraczając granice gatunków i stereotypów. Robimy wszystko aby pozostawić za sobą tabliczkę z napisem „Maksimum możliwości”.

źródło: Silverwood Recordings

Pozostałe wywiady
Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad Jacek Cygan w INFOMUSIC.PL Jacek Cygan jest autorem tekstów ponad tysiąca piosenek, ale także poetą, scenarzystą, autorem musicalowym, jurorem, osobowością telewizyjną, czy organizatorem festiwali muzycznych. Słowem – człowiek orkiestra, który o branży muzycznej...
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz