Życie składa się z illuminacji - wywiad z Lechem Janerką

16 czerwca 2009
16 czerwca 2009 22:58

Lech Janerka

Lech Janerka to jedna z ciekawszych postaci na polskiej scenie muzycznej. Nigdy nie pojawia się w świetle reflektorów, choć jak sam mówi „jedną nogą dosyć solidnie stoi w show biznesie”. Słychać o nim z rzadka, przy okazji zbliżających się koncertów lub premier nowych płyt. I to chyba dlatego jest postacią tak pożądaną i wyczekiwaną. Zadebiutował na festiwalu piosenki studenckiej, potem był Klaus Mitffoch. W 1986 roku nagrał najbardziej znany krążek „Historia podwodna”, z którego pochodzą takie alternatywne hiciory jak „Lola chce zmieniać świat”, „Konstytucje” czy „Niewole”. 

Nigdy nie był twórcą komercyjnym, co nie znaczy że nie odnosił sukcesów. W 2002 roku Lech Janerka podpisał kontrakt z wielkim koncernem płytowym, co sprawiło, że przez pewien czas było o nim głośniej niż zwykle. Ale problemy zdrowotne spowodowały, że na jakiś czas praktycznie zniknął z krajowej sceny muzycznej. Nie tak dawno kompozytor, tekściarz, wokalista i basista Lech Janerka powrócił do czynnego grania, dając m.in. rewelacyjny koncert w ramach festiwalu Podwodny Wrocław.

W 2005 roku w jednym z wywiadów powiedział Pan „jestem dość rozwydrzony”. Co to oznacza być rozwydrzonym w Pana przypadku?

Lech Janerka: W moim wypadku to rozwydrzenie polega na tym, że jedną nogą i to dosyć solidnie stoję w show biznesie, a drugą podpieram się o działania niezależne. I tak było od zawsze. Ja żyję z tego, dlatego że nagrywam płyty, gram koncerty a ludzie płacą pieniążki. Rozwydrzyła mnie publiczność, bo zaczynałem od tego że byłem jeszcze w czasach Klausa Mitffocha zespolistą z piwnicy, a grałem bo ludzie chcieli. Ja się do grania specjalnie nie paliłem, to było moje hobby. Właściwie dzięki publiczności zacząłem grać i zaczęło to być moim zawodem. No i tak to trwa, ku mojej radości, do dzisiaj. W praktyce oznacza to, że nie chodzę, nie załatwiam, nie mam managera, nie oddaje dema kiedy nagrywam płytę, pilnuje takiej niezależności a publiczność mnie w tym utwierdza. I to jest moje rozwydrzenie.
 
Powiedział Pan też, że nie czuje się artystą. To kim w takim razie kim czuje się Lech Janerka?
 
Pisałem o tym: nikim. Napisałem o tym piosenkę „Niki”. Ja nie wiem co to znaczy być artystą i jeśli ktoś o sobie, przedstawiając się, mówi że jest artystą, to jestem trochę przerażony bo jest to takie określenie, które powoduje presję. Oznacza, że jest się kimś nadprzyrodzonym, kimś innym niż wszyscy. A ja się nie czuję inny niż wszyscy.
 
Na jednym z większych portali przeczytać można pośród komentarzy typu „Janerka Tyś debeściak nad debeściaki!!!” także takie oto opinie i sformułowania „Janerka wrócił ze Stanów i wszędzie się pcha”. Co Pan robił w Stanach i dlaczego się Pan pcha?
 
W Stanach byłem w '88 roku i ta ocena jest albo bardzo mocno przedawniona, albo zupełnie nie na miejscu. Nie pcham się, jestem zapraszany. Nie mam menedżera, to menedżerowie się przepychają. Ja nie dzwonię po to żeby mieć koncert, tylko oni dzwonią do mnie.
 
Czy poza The Beatles są jeszcze jakieś inne zespoły, których Pan słucha?
 
Od wielu lat słucham muzyki bardzo niewnikliwie i bardzo rzadko wychodząc z założenia, że żeby opowiadać swoją bajkę nie trzeba znać innych bajek. Chociaż miałem taki okres w latach 80., że słuchałem bardzo dużo. W tej chwili raczej nie. Oczywiście z grubsza się orientuję, jak jest coś świetnego to znajomi przynoszą mówiąc że warto tego posłuchać, więc słucham.
 
Czego z takich świetnych rzeczy ostatnio Pan słuchał?
 
No jest tych zespołów kilka, od jakiegoś czasu coraz więcej sygnałów o nich dochodzi. Miałem świetny przegląd muzyki w zeszłym roku, kiedy to urządzono mi dwa benefisy na festiwalu piosenki studenckiej w Krakowie bo organizatorzy myśleli, że umarłem. Różni ludzie śpiewali wtedy moje piosenki. A w tym roku powtórzyło to Radio Wrocław. Przysłuchiwałem się tym wykonaniom i muszę powiedzieć, że bardzo podobało mi się Lao Che.
 
Było to 24 kwietnia br. w ramach akcji Nowe Brzmienie – Lech Janerka. Jak Pan ocenia to wydarzenia?
 
Pomysł fajny, gorzej z realizacją. Zgromadzenie bodajże dwunastu zespołów, które miały zagrać po dwa utwory na dosyć małej scenie, na której wymiany sprzętu dokonuje się po zagraniu tych dwóch piosenek to przedsięwzięcie karkołomne. Jeżeli chodzi o meritum to samo granie czyichś piosenek też jest karkołomne, więc ja jestem pełen podziwu i wdzięczności dla ludzi, którzy wykonywali moje utwory. Były zespoły, które się wywiązały z tego zadania śpiewająco, np. Czesław i jego wykonanie „Loli”. Wstrząsające! Podobało mi się też wykonanie zespołu Me Myself And I z Wrocławia, który przywiózł ze sobą tonę sprzętu i świetnie przetwarzał go na próbie. Na koncercie ten sprzęt zawiódł, zespół wpadł w panikę, ale zupełnie niepotrzebnie bo po kwadransie okazało się, że stając przed mikrofonem bez żadnego sprzętu też można wywołać dreszcze. Właściwie trzeba by wymienić wszystkich tych artystów: Hetane - taki młodociany zespół z Wrocławia, Kaśkę Nosowską z bandem, Staszka Soykę. To jest jedyny wykonawca, którego specjalnie zaprosiłem na ten koncert, bo ja nie miałem wpływu na dobór wykonawców, ale zawsze marzyłem o tym, żeby Staszek zagrał jakiś mój utwór. I zagrał wspaniale „Wieje”. Zazdroszczę mu tej umiejętności grania z drive'em na fortepianie.
 
Powiedział Pan też kiedyś, że „nie można zasklepiać się w tym co było kiedyś, że trzeba rozwijać swoją wrażliwość przyglądając się światu, który jest teraz". Co więc, poza obserwacją świata, rozwija Pana wrażliwość.
 
W tej chwili jestem w takiej fazie marazmu. Napisałem o tym piosenkę. Niespecjalnie się rozwijam z wielu powodów. Miałem dwuletnią pauzę ze względów zdrowotnych. Nie byłem w stanie grać, więc jak nie byłem w stanie grać to też nie komponowałem, nie pisałem nowych rzeczy. I właściwie się obijałem. Próbowałem wypełnić jakoś czas, uciekając od muzyki. Trochę czytałem, ale nie były to jakieś specjalnie ważne lektury. Jeżeli się zrobi pięć płyt, to zrobić szóstą nie jest żadną sztuką, trzeba tylko mieć dobry pretekst, znaleźć inspiracje. A tych inspiracji nie brakuje. Ja w tej chwili ograniczam ilość rzeczy, które robię, zresztą nigdy nie nagrywałem pięciu płyt rocznie. Ale ostatnio tak jakoś cedzę to, co robię. Chociaż nie tak dawno zdarzyło mi się napisać utwór dla Muzeum Powstania Warszawskiego do tekstu Tadeusza Gajcego. Dostałem taką propozycję po koncercie w Teatrze na Woli w Warszawie. Powstanie Warszawskie, wspomnienia o nim, lektura, filmy były czymś co mnie w jakiś tam sposób ukształtowało w młodości. No więc z wdzięczności za tę energię, jaką dało mi Powstanie napisałem taką krótką melodyjkę czy też melorecytację do utworu tego nieco zapomnianego poety. Ukaże się on na początku lipca na płycie wydawanej przez Muzeum. Oprócz tego numeru będą tam utwory Kazika, Hetane i innych zespołów, całej listy nie pamiętam.
 
Nie tak dawno mieliśmy w Polsce wybory do europarlamentu. Startował Pan?
 
Czy ja startowałem!? Nie. Ja się do polityki kompletnie nie nadaję. Czasami żartując mówię, że gdybym poświęcił ten czas który poświęciłem robiąc muzykę, na to żeby zostać politykiem to w tej chwili byłbym prezydentem Stanów Zjednoczonych (śmiech).
 
Ostatnia Pana płyta to „Plagiaty” z 2005 roku. Doszły mnie słuchy, że pracuje Pan i jesienią zamierza wydać nowy album. Co to będzie?
 
Wydać to za dużo powiedziane. Plany są o wiele skromniejsze. Ostatni koncert gram, o ile pamiętam, 25 sierpnia w Gdańsku i w tym roku już więcej koncertów grał nie będę. Jeśli po koncertach będę się dobrze czuł to wtedy siądę i zacznę gromadzić materiał na płytę. W tym roku na pewno nie wyjdzie, nie ma takiej możliwości. Jeżeli by wyszła na przyszłą jesień to by było idealnie, ale to nic pewnego. Ja bardzo wolno pracuję, nie śpieszy mi się. Banalnych piosenek można napisać w tydzień z piętnaście. Ale rzeczy, które ma się ochotę wykonać po raz drugi i bez rumieńca na twarzy można z nimi wyjść na scenę za dużo nie ma.
 
Muszę robić coś z nudów chociażby więc gram” - czy ta płyta powstanie więc z nudów, dla zabicia czasu czy też może z pobudek finansowych?
 
Nie. Moje życie składa się, w cudzysłowiu, z takich illuminacji, właściwie illuminacyjek. I te illuminacyjki czyli takie przekonanie że nagle mnie olśniło i coś tam ważnego zauważyłem o czym chciałby powiedzieć pielęgnuję w sobie. Ale chyba nie ma alternatywy. Czasami rzeczywistość mnie pozbawia takich złudzeń. Nie uważam, żeby to co robię było jakieś szczególne. Ale trochę pycha, trochę bezczelność, trochę arogancja pozwalają mi od czasu do czasu coś publicznie ogłosić. Może się uda i tym razem.
 
Tego Panu życzę. Jest Pan chyba jednym z nielicznych twórców nieposiadających profilu na Myspace lub czy innych serwisach społecznościowych. Dlaczego?
 
Ja nie jestem specjalnie towarzyski. Propagowanie swojej osoby zostawiam prasie i mediom. Żona ma internet, ja nie. Internet służy mi do codziennych rozmów z córkami lub przynajmniej z jedną i z bratem, który mieszka w Stanach. Albo to tego, żeby sprawdzić co to jest redundancja (śmiech).
 
Rozmawiała: Ewa Kuba, 12 czerwca 2009 r., pracownia Lecha Janerki, Wrocław. 
Fot.: Ewa Kuba z koncertu Podwodny Wrocław, 12.06.2009.
Pozostałe wywiady
Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad Jacek Cygan w INFOMUSIC.PL Jacek Cygan jest autorem tekstów ponad tysiąca piosenek, ale także poetą, scenarzystą, autorem musicalowym, jurorem, osobowością telewizyjną, czy organizatorem festiwali muzycznych. Słowem – człowiek orkiestra, który o branży muzycznej... Anna Wyszkoni dla INFOMUSIC.PL (wywiad) Poruszyliśmy tematy związane z powstawaniem utworów (nie tylko hitów) Anny Wyszkoni, współpracy z innymi muzykami, różnicami między zespołem Łzy, a karierą solową. Zapraszamy Cała prawda o De Mono wg Marka Kościkiewicza (premiera) Marek Kościkiewicz to artysta, o którym można śmiało napisać „człowiek orkiestra”. Założyciel i pierwszy lider zespołu De Mono. Autor muzyki i tekstów do największych hitów tej, zasłużonej dla polskiej muzyki, formacji. Gra i trąbi zespół Kombi - i to już 45 lat! Zespół Kombi świętuje w tym roku 45-lecie swego istnienia. Jednym z głównych punktów obchodów tej rocznicy będzie nowy album grupy „Minerał życia”, którego premiera będzie mieć miejsce 26 listopada. Podczas rozmowy z Sławomirem Łosowskim... Wywiad z Krzesimirem Dębskim podczas Gitarowego Rekordu Świata Wywiad z Krzesimirem Dębskim - wybitnym współczesnym kompozytorem i twórcą muzyki filmowej. Rozmawialiśmy m.in. o roli gitary w muzyce filmowej. Rozmowa została zarejestrowana 19 czerwca 2021 r. przy okazji Gitarowego Rekordu Świata we...
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz