Trzeba zacząć walczyć o pewne ideały - wywiad z L.U.C

7 grudnia 2009
7 grudnia 2009 16:24
 
Z wrocławskim raperem Łukaszem L.U.C. Rostowskim o jego najnowszym historycznym albumie "39/89 – Zrozumieć Polskę" rozmawia Marcin Świerczek.

 

Robi się z ciebie artysta coraz bardziej zaangażowany społecznie. Nie boisz się, że zniechęci to do ciebie twoich starszych słuchaczy?

Taka droga na pewno jest ryzykowna, ale od lat moją podstawową dewizą jest absolutna szczerość. Myślę, że nigdy nie zrezygnuję ze swoich dziwacznych pomysłów i faz. Na przykład z jeżdżenia na deskorolce pod wodą, czy odkurzania miasta. Ta forma na pewno wciąż będzie mi bliska. Z drugiej strony jako prawie trzydziestoletni facet nie mam już jakiejś wyraźnej potrzeby tarzania się na mieście w kałużach. Dojrzewam i już powoli przy takich happeningach trochę się głupio czuję. Poza tym obserwując świat i widząc ile w około jest chaosu i zła czasami stwierdzam, że oprócz tego odkurzania miast i śpiewania o chudych kosmitach trzeba zejść na ziemię i zacząć walczyć o pewne ideały, bo inni za nas tego nie zrobią.

Bycie patriotą. Co to w ogóle dzisiaj dla ciebie znaczy?

Jestem zwolennikiem raczej luźnych definicji i teorii. Nie chciałbym tutaj tworzyć jakiś prądów nacjonalistycznych, czy prawicowych. Broń boże! Dzisiaj dla mnie w pojęciu tym zawiera się na pewno pewien wymiar ekonomiczny, czyli działania na rzeczy usprawniania naszego kraju, robienia wszystkiego by lepiej funkcjonował. To oznacza na przykład zwyczajne wykonywanie zawodów, w których czujemy się dobrze i w których czujemy, że coś ojczyźnie możemy dać. Patrzeniu na samych siebie również przez pryzmat bycia w Unie Europejskiej oraz życiu w umiarze i dystansie przejawiającym się choćby w odcięcia się od tego chorego amerykanizmu. Wiesz, hiperkonsumpcja i te beznadziejne wzorce z zachodu. Patriotyzm dzisiaj to też oczywiście pamięć, szacunek dla własnej historii. Nie możemy zapominać o wielu ludziach, którzy ciężko pracowali, nierzadko umierali za to, że choć po dziurawych, to jednak jeździmy po własnych drogach.

Nie masz wrażenia, że płyty takiej jak "39/89" są o tyle niesłuszne, że w pewien sposób utrwalają ten wciąż martyrologiczny wizerunek naszej historii? Husarią na czołgi?

Nie wiem, czy to jest poprawne czy nie, ale przecież tego nie można odciąć i powiedzieć, że tak nie było. Było tak: zostało zarąbanych sześć milionów ludzi i nie da się powiedzieć, że to jest martyrologia. To jest prawda, to jest nasza historia, inną sprawą jest fakt, że musimy nauczyć się o niej mówić, wyciągać z niej jakieś wnioski i przede wszystkim skupiać na jej pozytywach. Dla mnie historia zawarta na "39/89" to jest pokazanie pewnej drogi, czasem okupionej potwornymi stratami, momentami absurdalnej, jednak kończącej się wielkim zwycięstwem.
 

Jesteś raperem, jednak na "39/89" nie powiedziałeś ani słowa. Głos oddałeś takim postaciom jak Lech Wałęsa, Józef Beck, czy generał Jaruzelski.

Trochę bagatelizując, można powiedzieć, że nigdy nie było płyty na której koło siebie rymowałyby takie postacie jak Jan Paweł II, Wałęsa, Jaruzelski, Gomułka i Hitler. Mam więc na albumie najlepszych gości [śmiech]. A bardziej na serio, to ten temat jest tak strasznie poważny, dotyka tak różnych aspektów ludzkiej natury, że nie byłem w stanie się wypowiadać, mądrzyć. Postanowiłem w ogóle nie fałszować tych wydarzeń swoimi tekstami, nie oceniać nie wartościować. Chciałem opowiedzieć o historii wykorzystując ją samą, sięgając po komunikaty prasowe, czyli rzeczy jednak niepodważalne. Nie komentowałem tego bo bałem się, że mogę to zepsuć. To jest taka historia, że żadne mądre słowa nigdy nie będą na miejscu.

Płytę ozdabiają logotypy IPN-u i ECS-u. W jaki sposób te instytucje wsparły twój projekt?

W pewien sposób obie uratowały ten album. Co prawda to mój autorski projekt, ale jednak dotyka on rzeczy wspólnych dla całego narodu więc miałem nadzieję na jakieś wsparcie. IPN i ECS mi pomogły w najbardziej krytycznym momencie. Raz, była to pomoc finansowa. Dwa miałem fantastyczny dostęp do archiwów, których nie było w Polskim Radio. Po trzecie Europejskie Centrum Solidarności wsparło niejako trasę koncertową. Dzięki nim na All About Freedom 11 listopada spotkały się trzy pokolenia muzyków – Ja, Leszek Możdżer i Zbigniew Namysłowski.

Na bazie płyty "39/89" powstanie film, przy którym pracuje m.in. Tomasz Bagiński.

Nie chciałbym szafować nazwiskiem Tomka, on obecnie skupia się przede wszystkim nad "Hardcorem" i kilkoma innymi projektami. Natomiast rzeczywiście Platige Image jako studio graficzne, które wkręca się w takie różne historyczne produkcje pracuje już nad filmem. Obecnie jesteśmy na etapie nazwijmy to składania wniosków, zbierania funduszy i gromadzenia materiałów archiwalnych i najróżniejszych konsultacji z historykami. Obraz będzie składa się z kronik połączonych z animacją, całość jest olbrzymim projektem, który będzie trwał około 90 minut. To będzie nowa jakość w kinie, Z jednej strony połączenie czegoś na kształt dokumentów discovery i publicystyki dlatego wymaga to od nas czasu i dużo pracy.

Zdjęcia: Bartosz.maz

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz