"Bieda matką sztuk" - Wywiad z Wojtkiem SoDrumatic Rusinkiem

21 listopada 2012
21 listopada 2012 09:00

[img:1]

 

Wojciech Rusinek, znany lepiej jako producent muzyczny SoDrumatic, nieprzerwanie od 1998 roku zajmuje się tworzeniem muzyki. Oscyluje ona wokół gatunków Rn’B, Hip Hop, Soul, Pop, Electronica oraz Dubstep. W latach 2000 – 2003 ściśle związany jako producent z grupą Hadesu LS. Autor wielu utworów, które zostały wydane nakładem EMI Music Polska, Sony BMG.

W Roku 2007 przebywał w Nowym Jorku współpracując z Omarem Santaną (producent breakbeat/electronica). Owocem wspólnej pracy stał się album wykonawcy z St. Louis, Capo-G, zatytułowany „Black Card Album”, którego był zarówno producentem wykonawczym jak i kierownikiem artystycznym. Pracował z wieloma wpływowymi ludźmi, m.in. Larry’m Live (A&R Timbaland’a). Pobyt w Stanach Zjednoczonych dostarczył możliwości do tworzenia licznych singli i remixów dla tamtejszych wykonawców.

Powrót z USA zrodził współpracę SoDrumatic’a z czołowymi wykonawcami polskiej sceny muzycznej. Byli to między innymi 2Cztery7 (Ten Typ Mes), EastWest Rockers, VNM.  Spod jego rąk wyszedł m.in. oficjalny remix singla „Nie Daj Zrobić Się w Ch*j” (2Cztery7). EastWest Rockers zawdzięcza mu współprodukcję utworu „Stop!” wykonanego z gościnnym udziałem lidera skandynawskiej grupy Looptroop Rockers – Promoe.

Obecnie współpraca z wieloma artystami rodzi nowe utwory, które pojawią się na ich autorskich albumach. Wśród nich znajdzie się kolejny, solowy album VNM'a, który to w całości zostanie wyprodukowany przez SoDrumatic'a. Premiera płyty zapowiadana jest na pierwszy kwartał 2013 roku

www.soundcloud.com/sodrumatic

 

 

 

Naszym kolejnym gościem jest Wojtek "SoDrumatic" Rusinek. Bez wątpienia najpopularniejszy obecnie producent bitów hip-hopowych w Polsce. W kolejce po jego świeże bity ustawiają się najlepsi MC's w kraju. Nie posiadać na swoim krążku bitów od SoDrumatica to już prawie grzech. Serdecznie zapraszamy Was do lektury naszego kolejnego wywiadu. 

 

 

Piotr Bartosiuk (infomusic.pl): Najgorętsze nazwisko wśród polskich producentów bitów hip hopowych - Jak reagujesz na tego typu określenia?

Wojciech "SoDrumatic" Rusinek: Zdecydowanie, jest to bardzo motywujące i cieszę się z pozytywnego odbioru mojej muzyki. Jednak staram się skupiać na jak najlepszym wykonaniu swojej pracy, a wszelkie określenia tego typu są tylko miłym dodatkiem. Największą radość czerpię z samego tworzenia i możliwości współpracy z wieloma utalentowanymi wykonawcami.

Bez wątpienia Twoja muzyka na ten moment to niesamowicie świeże podejście do hip hopu w Polsce. Skąd czerpiesz inspiracje? I czy widzisz gdzieś ich kres?

Być może jest to spowodowane tym, że najwięcej inspiracji znajduję poza muzyką. Staram się czerpać z sytuacji, które mają miejsce w moim życiu i przekładać je na swoją twórczość. Wszystko co otacza mnie wokół. Ludzie, zdarzenia, przeżycia i w największym stopniu emocje, jakie towarzyszą mi w chwili pracy nad muzyką. Dopóki będę w stanie odbierać to wszystko, nie widzę kresu.

W najmniejszym stopniu czerpię z muzyki jako dźwięku. Raczej są to emocje wywołane przez twórczość innych. Nie jest to jednak muzyka hip-hopowa. Głównie soul, szeroko pojęta muzyka elektroniczna, psychodeliczny i progresywny rock.
 


Pamiętasz może pierwsze swoje bity, które znalazły się na krążkach bardziej popularnych muzyków? Jesteś w stanie przypomnieć sobie ten pierwszy? Co sądzisz o nim i o innych starych Twoich produkcjach z perspektywy czasu?


O ile się nie mylę, był to remix utworu „Nie Daj Zrobić Się w...” autorstwa 2cztery7. Miał znaleźć się jako dodatek do płyty wśród innych remixów. Okazało się, że był jedynym i zdobył na tyle uznania, że stał się oficjalną wersją, która pojawiła się razem z wideoklipem. W tamtym okresie było to dla mnie niesamowite wyróżnienie i do dnia dzisiejszego uważam, że był to pewnego rodzaju przełom w mojej twórczości. Zostałem dostrzeżony przez ludzi, których w tamtym momencie słuchałem i ceniłem.

Każda kolejna produkcja jest dla mnie wyzwaniem, by zrobić coś lepiej niż poprzednio. Staram się nie zatrzymywać w miejscu i szukam nowych, lepszych rozwiązań. Dlatego do większości utworów z przeszłości powracam z sentymentem, ale nie wmawiam sobie, że mogłem lepiej. To zamknięte rozdziały i nie mam na nie wpływu. Wolę skupiać się na nowych rzeczach i w nich starać się być lepszym.

Dlaczego bity HH? Próbowałeś swoich sił w innych stylach? Jakieś sukcesy? :)

Zawsze pociągały mnie „czarne” brzmienia. Soul i Hip-Hop dla mnie to nie tylko muzyka, ale również i treść. Ta z kolei jest mi najbliższa, bo w większości przypadków jestem w stanie utożsamiać się z nią. Padło na Hip-Hop również z racji tego, że nigdy nie brałem lekcji gry na jakimkolwiek instrumencie, nie potrafię czytać nut i jestem samoukiem, który wszystko robi na słuch. Jest to jeden z niewielu gatunków, w którym mogę się realizować i jestem w stanie osiągnąć pewnego rodzaju spełnienie.

Było kilka prób pójścia w innym kierunku, głównie szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Jednak nie dawało mi to satysfakcji i kończyło się tylko na próbach. Być może w przyszłości spróbuję czegoś innego.

Jak wygląda Twoja praca z artystami? Przedstawiasz im swoje gotowe, zrobione kiedyś projekty? Czy może do stworzenia bitu potrzebujesz pewnego poznania samego artysty, tematu przewodniego płyty lub tekstu utworu?

Bywa różnie. Czasem elementem wyjściowym jest wcześniej zrobiony zarys utworu, a czasem wskazówki od danego wykonawcy i tworzenie pod jego wizję. W większości przypadków dostaję wolną rękę i mam pewnego rodzaju swobodę. Jedynym ograniczeniem w takim momencie jest tempo utworu i ogólny klimat lub jak wspomniałeś temat przewodni płyty.

Istnieje też pewnego rodzaju chemia. Jeśli z danym artystą/wykonawcą rozumiemy się na płaszczyźnie muzycznej i dążymy do podobnego celu, to wspólne utwory zazwyczaj wychodzą najlepiej.

A jak wygląda Twoje podejście do pracy nad nowym utworem? Masz jakiś sprawdzony patent na stworzenie doskonałego utworu?

Nie mam patentów i próbuję unikać ich za wszelką cenę. Każdy utwór jest inny i dlatego staram się podchodzić do każdego z nich, jak do czegoś wyjątkowego, jedynego w swoim rodzaju. 

Najczęściej zaczynam od bębnów. To one stanowią dla mnie cały fundament utworu. Z racji tego, że głównie obracam się w hip-hopowych utworach, to właśnie bębny są w nich najważniejsze. To od nich zależy, jak wielkie pole do popisu będzie miał dany artysta ze swoim flow. Jeśli same bębny „bujają” i mają dobry groove, to cała linia melodyczna może stanowić niewielki ułamek utworu. Wydaje mi się, że da się usłyszeć w moich bitach tę ubogość brzmień. Nigdy nie staram się upychać niezliczonej ilości dźwięków i tworzyć swego rodzaju ściany. Raczej pozostawiam przestrzeń, by utwór mógł w pewnym sensie oddychać i znalazło się tam miejsce na wokal.

[img:2]

Jako, że jesteśmy portalem głównie nastawionym na technologię muzyczną muszę zadać parę pytań dotyczących Twojego studia. Czy możesz nam zdradzić co jest na jego wyposażeniu?

Ciężko mówić o studiu, bo pracuję w mocno domowych warunkach i moje wyposażenie może się wydać dla niektórych szokująco ubogie. Do pracy wystarcza mi komputer z systemem Windows 7, FL Studio jako DAW, interfejs audio Focusrite Firewire i typowy 49 klawiszowy kontroler midi.

Hardware czy software? Dlaczego?

Całą swoją produkcję opieram na sofcie. Dostępność, wygoda i jakość. Lubię mieć wszystko pod ręką i móc jak najszybciej realizować pomysły. W obecnych czasach software jest rozwinięty do tego stopnia, że jest w stanie dorównać hardware’owi, a czasem wręcz przewyższa go swoimi możliwościami.

Jaki sprzęt słyszymy najczęściej w Twoich produkcjach? Jeśli jest to jeden główny, to czy możesz uznać go za swój ulubiony? Za co go cenisz?

Z racji tego, że korzystam z software’owych aplikacji, FL Studio jest tym głównym i ulubionym elementem. Korzystam z niego począwszy od wersji 2.0. gdy nosił jeszcze nazwę Fruity Loops. Dziś mamy dostępną 10 odsłonę, która zmieniła się od tamtej pory całkowicie. Jednak znajomość tego programu od podszewki, daje mi swobodę i łatwość w przelewaniu pomysłów na dźwięki. Wiele razy próbowałem przesiąść się na inny DAW, ale po bardzo krótkim czasie wracałem do FL Studio. Nie lubię dłubania i szukania godzinami opcji, które pozwolą mi na osiągnięcie tego, co akurat mam w głowie. FL Studio jest dla mnie bardzo intuicyjnie działającym programem.
Jeśli chodzi o dźwięki, to obecnie opieram się na wszelkiego rodzaju darmowych wtyczkach VST i VSTi. Jest sporo developerów, którzy tworzą nieodpłatne wtyczki wysokiej jakości. Ichiro Toda ze swoim syntezatorem Synth1, efekty Variety Of Sound, Phoenix in Flight lub wtyczki Terry’ego Westa. Są to świetnie brzmiące, darmowe i dostępne w internecie narzędzia, które jakością nie odbiegają od wszelkich komercyjnych produktów.
 


Czy większa kwota wydana na konkretny sprzęt gwarantuje lepsze efekty? Czy po prostu kreatywność producenta jest jedynym ograniczeniem w stworzeniu brzmienia? Mam tu na myśli odwieczny problem producentów: Droższy sprzęt = lepsze produkcje.

Osobiście uważam, że jedynie kreatywność jest ograniczeniem. Można mieć studio za milion $ i nie potrafić z niego skorzystać. Z drugiej strony można posiadać laptopa oraz prosty kontroler i tworzyć niesamowite rzeczy. Jakiś czas temu obejrzałem wywiad z Afrojack’iem, holenderskim producentem i dj’em znanym głównie z house’owych produkcji. Przedstawiał w nim swoje studio, które znajduje się na poddaszu w jego rodzinnym domu. Złożone było z laptopa z FL Studio, kontrolera midi i pary odsłuchów. Osoby, które kojarzą o kim mowa, zdają sobie sprawę jakie produkcje wyszły spod jego rąk. Dodam tylko, że w tegorocznym rankingu Forbes’a, znalazł się na 9 miejscu najlepiej zarabiających DJ’ów na świecie.

Wychodzę z założenia, że ograniczona ilość sprzętu, może być nie tylko bodźcem do pobudzenia naszej wyobraźni, ale jest w stanie także popchnąć nas do stworzenia unikalnego brzmienia. Jak mówią – bieda matką sztuk.

Czy Twoje studio nadal się rozwija? Posiadasz już wszystko czego zawsze chciałeś? Poszukujesz nowych możliwości brzmieniowych?

W chwili obecnej brakuje mi pomieszczenia z dobrą adaptacją akustyczną i porządnymi odsłuchami. Mam nadzieję, że zmieni się to w nieodległej przyszłości. Jak już wspomniałem wcześniej, wyobraźnia i niewielka ilość sprzętu są w stanie zdziałać cuda. Lepszy sprzęt nie sprawi, że będę lepszym producentem.

Na pewno posiadasz swoich ulubieńców na polskiej scenie HH. Kto nim jest i dlaczego?

Jest sporo wykonawców, których cenię za warsztat, dojrzałość tekstów, flow i podejmowanie prób stworzenia nowego brzmienia. Zbyt wielu by wymieniać i nie chciałbym kogoś pominąć, ale na pewno wśród nich znaleźliby się: Ten Typ Mes, VNM, Sokół, Sitek, Hades i HST.

A teraz to samo pytanie co wyżej, ale powiedz coś o artystach spoza polskiej granicy.

Tu znalazłoby się jeszcze więcej osób ze względu na to, że częściej słucham wykonawców spoza Polski. Jeśli już miałbym się ograniczyć do wymienienia kilku, byliby to: Kendrick Lamar, Kanye West, Nas, Common, Mos Def, Evidence.

Za co ich cenię? Poza Kendrickiem, który jest młodym wykonawcą i dopiero niedawno zadebiutował, to pozostali panowie od lat serwują materiały, które trzymają najwyższy poziom. Pomimo mijających lat, są w stanie nadal mnie zaskakiwać i sprawiają, że chcę nadal tworzyć tę muzykę.


Mógłbyś podać TOP 10 ulubionych polskich utworów, w których nie maczałeś swoich palców ;)

Ciężko ograniczyć się do 10, bo zdecydowanie znalazłoby się ich kilkadziesiąt lub więcej. Jest jednak kilka utworów, które mocno zapadły mi w pamięć lub kojarzą mi się z jakimś okresem mojego życia. Kolejność zupełnie przypadkowa:

  • Sokół i Marysia Starosta „Sztruks”
  • Hades „Na Ulicy”
  • HST „Alkoholizm”
  • Molesta „Się Żyje”
  • Ten Typ Mes „Zdrada ‘06”
  • Praktik, Dizkret & Piotr Pacak „Jestem Tu”
  • Grammatik „Każdy Ma Chwile”
  • Ortega Cartel & Frank Nino „Lavoholics”
  • White House & WWO „Każdy Ponad Każdym”
  • Pezet & Noon „Re-fleksje”
 

"Sky is the limit" rapował kiedyś Notorius BIG. A czy Twoim "niebem" jest polskie podwórko?

Zdecydowanie nie. Na dany moment skupiam się na naszym podwórku, ale mam w planach współpracę z wykonawcami spoza Polski. Być może pokuszę się o to przy tworzeniu swojej płyty producenckiej, nad którą lada moment zacznę prace.
 


Wielu Djów zostaje producentami. Wielu Producentów daje swoje pokazy live. A jak jest w twoim przypadku? Myślałeś o czymś podobnym? 

Wolę skupić się na samym tworzeniu i poświęcać czas produkcji oraz doskonaleniu swojego warsztatu. Chciałbym, aby to moja muzyka broniła się sama i nie mam wewnętrznej potrzeby grania na żywo i firmowania produkcji swoją twarzą. Jednak biorąc pod uwagę to, że wszystko może się wydarzyć i nigdy nie wiadomo do czego życie mnie zmusi – nie mówię stanowczego nie.

Jakiej rady mógłbyś udzielić początkującym producentom muzyki HH lub muzyki w ogóle? Może pomożesz im w teorii. Może w praktyce? A może po prostu dasz im jakąś życiową radę.

Nie zniechęcajcie się gdy coś nie idzie po Waszej myśli. Cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu to podstawa. Szukajcie inspiracji, ale nie kopiujcie czyjegoś brzmienia. Nie starajcie się być i brzmieć „jak ktoś”. Niech kieruje Wami kreatywność i brak ograniczeń. Stawiajcie poprzeczkę wyżej niż własne podwórko. Traktujcie każdy utwór, jakby miał być tym jedynym, dzięki któremu jesteście w stanie coś osiągnąć. Muzykę traktujcie z pasją i wkładajcie w nią serce.

[img:3]

 

Wojtek SoDrumatic Rusinek:

Facebook: https://www.facebook.com/SoDrumatic?fref=ts
Soundcloud: http://soundcloud.com/sodrumatic

Pozostałe wywiady
Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad Jacek Cygan w INFOMUSIC.PL Jacek Cygan jest autorem tekstów ponad tysiąca piosenek, ale także poetą, scenarzystą, autorem musicalowym, jurorem, osobowością telewizyjną, czy organizatorem festiwali muzycznych. Słowem – człowiek orkiestra, który o branży muzycznej... Anna Wyszkoni dla INFOMUSIC.PL (wywiad) Poruszyliśmy tematy związane z powstawaniem utworów (nie tylko hitów) Anny Wyszkoni, współpracy z innymi muzykami, różnicami między zespołem Łzy, a karierą solową. Zapraszamy Cała prawda o De Mono wg Marka Kościkiewicza (premiera) Marek Kościkiewicz to artysta, o którym można śmiało napisać „człowiek orkiestra”. Założyciel i pierwszy lider zespołu De Mono. Autor muzyki i tekstów do największych hitów tej, zasłużonej dla polskiej muzyki, formacji. Gra i trąbi zespół Kombi - i to już 45 lat! Zespół Kombi świętuje w tym roku 45-lecie swego istnienia. Jednym z głównych punktów obchodów tej rocznicy będzie nowy album grupy „Minerał życia”, którego premiera będzie mieć miejsce 26 listopada. Podczas rozmowy z Sławomirem Łosowskim... Wywiad z Krzesimirem Dębskim podczas Gitarowego Rekordu Świata Wywiad z Krzesimirem Dębskim - wybitnym współczesnym kompozytorem i twórcą muzyki filmowej. Rozmawialiśmy m.in. o roli gitary w muzyce filmowej. Rozmowa została zarejestrowana 19 czerwca 2021 r. przy okazji Gitarowego Rekordu Świata we...
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz