Brakuje nam czasu na nagranie płyty - wywiad z Enej dla Infomusic.pl

Autor: Monika Matura • 13 grudnia 2012
13 grudnia 2012 13:27
Monika Matura INFOMUZA.PL

[img:1]

Przy  okazji nowej płyty "Folkhorod" i trasy zespołu udało nam się porozmawiać z zespołem Enej.

 

Monika Matura: Czy możecie wyjaśnić, co oznacza tytuł Waszego najnowszego albumu?

Mynio: Tytuł najnowszej płyty składa się z dwóch członów. - FOLK i HOROD. Słowo folk, to nazwa gatunku natomiast horod w język ukraińskim znaczy ogród. Po połączeniu tych słów otrzymujemy folkowy ogród.
 

Kto w waszym zespole odpowiada za teksty, a kto za muzykę?

Mynio: Za muzykę razem odpowiadamy z Lolkiem, a za teksty biorę całą odpowiedzialność na siebie.
 

Zrobiliście cover „Niepewność”- Marka Grechuty, a na najnowszym albumie „Cykady na Cykladach” Maanamu, czy macie w planie jeszcze jakieś inne covery?

Lolek: Jeśli chodzi o Cykady na Cykladach, to jest tu ciekawa historia z nią związana. Po Must Be The Music, Kora zaprosiła nas ona do duetu na 25 lecie swojej artystycznej działalności, my bardzo chętnie przyjęliśmy zaproszenie i wystąpiliśmy razem z Korą podczas festiwalu Top Trendy. Dzisiaj cover jest grany normalnie na koncertach i znalazł się na płycie. Z Grechutą było tak, że graliśmy koncert ku pamięci Marka Grechuty w Olsztynie, i każdy zespół musiał przygotować kilka utworów, my przygotowaliśmy „Niepewność” i „Dzikie Wino”, ten pierwszy utwór znalazł się na płycie. Na drugim albumie (FOLKORABEL) z kolei pojawiła się „Copernicana” kabaretu Czyści jak Łza i zespołu Czerwony Tulipan.
 

Jak zmieniło się Wasze życie po Must Be The Music?

Mynio: Z pewnością częściej nie ma nas w domu, gramy bardzo dużo koncertów, często brakuje nam czasu, np. na nagranie płyty lub chociażby życie prywatne. Ale od początku założenia naszego zespołu celem było dotrzeć do miejsca w którym teraz jesteśmy i bardzo jesteśmy z tego zadowoleni. Także, życie smakuje dobrze?
 Plany odnośnie promocji albumu?

Mynio: Czas pokaże, teraz jest okres przedświąteczny. Płyta ukazała się 16 listopada, i w zasadzie do tego okresu przedświątecznego gramy koncerty, po Nowym Roku wracamy znowu do klubów, do większych miast. Kolejny singiel jak na razie nie jest jeszcze wybrany, wybierzemy go obopólnie. Oficjalne wydawnictwo powinno ukazać się na koniec zimy, początek wiosny.
 

Wolicie koncerty w mniejszych klubach czy może koncerty plenerowe?

Lolek: Każdy koncert czy to w małym klubie, czy na otwartej przestrzeni ma swój urok. W klubie jest może trochę mniej miejsca, może jest duszno, ale jest bliższy kontakt z publicznością, czuje się bliższą więź, możemy podejść, przybić piątkę, to ma swój urok. Duże sceny wiadomo, sama potęga tych scen plenerowych, to już robi wrażenie, szczególnie na Przystanku Woodstock, kiedy weszliśmy pierwszy raz na tak ogromną scenę to kolana nam się ugięły, tyle ludzi przed sobą jeszcze nie widzieliśmy. Każdy koncert ma coś w sobie magicznego i staramy się do każdego koncertu podchodzić inaczej, oddzielnie i z szacunkiem.
 

Czerpiecie inspiracje z kultury ukraińskiej, czy macie kiedyś w zamiarze wydać album w całości w tym języku?

Mynio: Uważamy, że najlepsze rozwiązanie, najbardziej uczciwe to połączenie dwóch kultur – Polskiej i Ukraińskiej umieszczając tym samym połowę utworów w języku polskim, a drugą połowę w języku ukraińskim. Najlepszym dowodem na to jest płyta FOLKHOROD. Na pewno nie odbiegniemy od kultury ukraińskiej. Gdy graliśmy na Ukrainie, było nieco egzotycznie, przyjeżdża zespół, który łączy właśnie klimaty polskie z ukraińskimi. Mamy bardzo dużą chęć łączenia obu kultur, uważamy iż po przez muzykę oba narody z tak trudną wspólną historią mogą się przyjaźnić i mieć do siebie szacunek, a nie dzielić.
 

Koncertujecie na Ukrainie?

Lolek: Do tej pory mieliśmy okazję raz zagrać we Lwowie w te wakacje. Chętnie byśmy zagrali tam kilka koncertów i jeśli dostaniemy zaproszenie bardzo chętnie tam wrócimy.Jak na razie jest gdzie grać w Polsce, na Ukrainę jeszcze przyjdzie czas. Na razie chcemy nawiązać bliższy kontakt z tamtejszym zespołem Kozak System, ściągnąć ich tutaj, mamy nadzieję, że oni pomogą nam zagrać tam, więc wszystko idzie ku dobremu.
 

Jak postrzegacie show biznes, jak na Was wpłynął?

Mynio: My bardziej skupiamy się na muzyce niż na show biznesie. Nadal koncertujemy w klubach i w dodatku kluby są pełne, co nas bardzo cieszy, nadal spotykamy się ze swoimi przyjaciółmi, cieszą nas te same małe rzeczy. Robimy po prostu swoje, jesteśmy muzykami, nie celbrytami. Zawsze podkreślamy, że gramy dla ludzi, dla naszych fanów. Chcemy by ludzie nas znali z naszej twórczości z tego w co wkładamy nasze serce, a nie z samego faktu że jesteśmy znani.

 Rozmawiała: Monika Matura

 

Pozostałe wywiady
Wywiad z Krzesimirem Dębskim podczas Gitarowego Rekordu Świata Wywiad z Krzesimirem Dębskim - wybitnym współczesnym kompozytorem i twórcą muzyki filmowej. Rozmawialiśmy m.in. o roli gitary w muzyce filmowej. Rozmowa została zarejestrowana 19 czerwca 2021 r. przy okazji Gitarowego Rekordu Świata we... Jak powstają piosenki zespołu Lady Pank? Wywiad Jan Borysewicz 40 minut na 40-lecie Lady Pank to niewiele aby porozmawiać z Janem Borysewiczem o najnowszym albumie Lady Pank LP40. Porozmawiamy nie tylko o najnowszej płycie, ale także o tym jak powstają piosenki zespołu, kto ma na nie największy... #RockOutSessions - Rozmawiamy z Martą Gabriel (Crystal Viper) Osobom śledzącym polską scenę heavymetalową i rockową, Marty Gabriel specjalnie przedstawiać nie trzeba. Ze swoim zespołem Crystal Viper, wokalistka i gitarzystka ta wydała od 2007 roku siedem płyt studyjnych, i regularnie koncertowała w... Rozmowa z wybitnym instrumentalistą - Adamem Palmą [LIVE] Adam Palma to bez dwóch zdań wybitny gitarzysta, współpracujący z takimi legendami sześciu strun, jak Al DiMeola czy Tommy Emmanuel. To również wspaniały pedagog oraz nauczyciel akademicki. Przede wszystkim to jednak niezłomny facet,... WYWIAD: Krzysztof Cugowski Pół wieku na scenie, wyjątkowy dorobek artystyczny, charyzma i głos, którego nie da się zapomnieć. Krzysztof Cugowski prezentuje singiel ze swojego podwójnie jubileuszowego albumu "50/70. Moje najważniejsze", który miał premierę 8. maja.... Wywiad z Robertem Górskim fot. Honorata Karupada Kabaret i muzyka? Wbrew pozorom nie są to aż tak odległe od siebie elementy kultury, jak mogłoby się wydawać. Między innymi właśnie o muzyce i jej znaczeniu w kabarecie rozmawialiśmy z Robertem Górskim znanym... Mariusz Duda z Riverside specjalnie dla INFOMUSIC.PL Mariusz Duda z zespołu Riverside był gościem portalu Infomusic już niejednokrotnie. Tym razem udało nam się przeprowadzić z nim wywiad przed koncertem w gdyńskim klubie Ucho. "Staram się nie robić wielu rzeczy w tym samym czasie" - wywiad z Karoliną Czarnecką fot. Kuba Dąbrowski W 2014 zasłynęła intepretacją utworu The Tiger Lillies  "Heroin and Cocain" znanym jako "Hera, Koka, Hasz, LSD". Dzisiaj ma na swoim koncie trzy solowe albumy, kilka kolaboracji oraz płytę wydaną z Gangiem...
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz