Życie jest w porządku. Idź przez nie z podniesioną głową - wywiad z Anią Wyszkoni

10 stycznia 2013
10 stycznia 2013 09:30

[img:1]

O rozstaniu z zespołem, dojrzewaniu, macierzyństwie i nowym albumie opowiada nam była wokalistka zespołu Łzy - Ania Wyszkoni.

Monika Matura: Jak określiłabyś zmianę, jaka zaszła pomiędzy dokonaniami z zespołem Łzy, a Twoimi solowymi albumami?

Ania Wyszkoni: Z każdą płytą staram się rozwijać, ale największy przełom to zdecydowanie moja pierwsza solowa płyta „Pan i pani”. Kiedy wydałam ten album chciałam, by publiczność mogła poznać mnie od nowa. Nie byłam już zbuntowaną dziewczynką i chciałam to w zdecydowany sposób zaznaczyć. Poza tym zaczęłam pracować z innymi ludźmi, a oni wywierali na mnie dobry wpływ. Bardzo mocno otworzyłam się na świat. Dzisiaj czuję się jeszcze dojrzalsza, a to słychać na moim najnowszym krążku „Życie jest w porządku”.


Czy można uznać, słowa - Życie jest w porządku - za Twoje obecne credo?

Właściwie tak. To hasło, które powinno towarzyszyć każdemu z nas, bo wydaje mi się, że w dużej mierze, to od nas zależy, ile z życia weźmiemy. Możliwości mamy wiele, ale często ich nie zauważamy. Oczywiście, życie bywa trudne, ale nie można bezczynnie siedzieć i czekać. Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i działać, wyznaczać sobie nowe cele i do nich dążyć. Warto czasem budząc się z chandrą, stanąć przed lustrem i powiedzieć - „Życie jest w porządku. Idź przez nie z podniesioną głową”. To słowa, które mają siłę i mogą zmienić cały nasz dzień.


Pomimo optymistycznego tytułu albumu, zawiera również utwory, przedstawiające ciemną stronę życia.

Płytę otwiera naładowany optymizmem utwór „Powietrze”, mówiący o wolności, ale zaraz po nim pojawiają się „Dźwięki Nocy”. A to jedna z najsmutniejszych piosenek na krążku. Różnie można ją interpretować. Zdarza się, że słuchacze czytają ją jak piosenkę o samobójstwie. Poruszam różne tematy i w bardzo różny sposób o nich mówię. Tematyka miłości pojawia się w kilku utworach, ale w każdym z nich poznajemy jej inny obraz. Śpiewam o miłości pięknej, ale również o destrukcyjnej. Każda z piosenek na „Życie jest w porządku” może dodawać sił, jeśli tę siłę w niej dla siebie znajdziemy.


Spotkałam się z opinią, że na okładce najnowszego albumu, prezentujesz znaki iluminatów.

Tak, czytałam o tym. Okładka jest moim zdaniem bardzo wymowna, charakterystyczna. Wybrałam zdjęcie, które jest moim ulubionym z sesji, ale związek z iluminatami jest przypadkowy. Jeśli ktoś chce, zawsze doszuka się drugiego dna.


Czy wygodniej jest Ci pracować solo, czy pod szyldem zespołu?

Tak naprawdę jest to drugorzędna sprawa. Jeśli pracuje się z zespołem, z którym praca jest twórcza, z którym można się dogadać i dążyć w jednym wspólnym kierunku, można grać pod szyldem zespołu. Nie da się jednak, kiedy gusta, wrażliwość członków zespołu zaczynają się za bardzo różnić. To też było powodem mojego rozstania z zespołem Łzy. Dzisiaj również pracuję z grupą muzyków. Tworzymy zespół, nie tylko na scenie. To utalentowani muzycy, ale przede wszystkim niezwykli ludzie, z którymi lubię i chcę przebywać.


Czy uważasz, że solowe dokonania są w pewnym sensie, kontynuacją tych z Łez?

Wiele się zmieniło od mojego rozstania ze Łzami. Nie jestem już dziewczyną w glanach. Moje solowe albumy nie są kontynuacją muzycznej drogi, jaką szłam ze Łzami. Powiedziałabym wręcz, że mocno odbiegają od brzmienia i twórczości Łez. Zresztą różnice na tle muzycznym były głównym powodem naszego rozstania. Pamiętam jednak o piosenkach, które pomogły nam zaistnieć na muzycznym rynku. „Oczy szeroko zamknięte” czy „Agnieszka” to piosenki, które do dziś śpiewam podczas koncertów.
 


Czy najnowszy album można nazwać najbardziej dojrzałym w Twoim dorobku?

Z całą pewnością. Moja twórczość jest odzwierciedleniem wszystkich moich życiowych decyzji. Na każdym kolejnym etapie życia wydawałam najdojrzalszy w danym momencie album. Zdecydowanie czuję, że, szczególnie w ostatnim roku, dojrzałam artystycznie. Miały na to wpływ różne sytuacje. Przeprowadziłam się, założyłam rodzinę, urodziłam drugie dziecko. Takie zdarzenia mocno zmieniają postrzeganie świata i samej siebie. Poza tym wciąż poznaję niesamowitych ludzi, takich jak Marek Jackowski, którzy twórczo wpływają na moje działania. Praca nad płytą „Życie jest w porządku” była najpiękniejszą z dotychczasowych jeśli chodzi o przygotowywanie premierowego krążka.


Zagrałaś kiedyś epizod w serialu, czy planujesz w przyszłości zając się nim na poważnie?

Zagrałam to chyba za duże słowo. Nie jestem przecież aktorką i nie mam przygotowania w tym kierunku. Grałam bardzo instynktownie. Słuchałam rad reżysera i dałam z siebie wszystko. Chętnie przyjmuję wyzwania, ale aktorstwo nie jest moim przeznaczeniem. Już odnalazłam swoją drogę i nią pójdę. Chcę się rozwijać muzycznie. To najbardziej czuję i w tym jestem dobra. Nie chcę udawać, że jestem aktorką.


Jak wyglądają plany promocyjne najnowszego albumu?

W nadchodzącym roku zagram na pewno dużo koncertów, ale nie będą one wyłącznie promocją najnowszego krążka. Gram przecież piosenki z całej mojej szesnastoletniej muzycznej działalności. Wkrótce pojawi się kolejny singiel z płyty „Życie jest w porządku”. Wywiady, teledyski, koncerty, udziały gościnne w innych projektach są wpisane w moje życie, które uwielbiam właśnie za jego tempo.

 


Wiele kobiet artystek twierdzi, że ciąża wpłynęła w znaczący sposób na ich życie, jak to wygląda z Twojej perspektywy?

Ciąża i dziecko wpływają na życie każdej kobiety. Zmienia się spojrzenie na świat, przestawia szyk priorytetów, pojawiają się nowe obowiązki. To wszystko przekłada się na twórczość. Jedenaście lat temu, kiedy na świecie pojawił się mój syn, muzyka zeszła na drugi plan. Dzisiaj przeżywam macierzyństwo jeszcze mocniej. Moje dzieci są dla mnie największym szczęściem. Jestem dojrzalsza, odważniejsza i bardziej świadoma wszystkiego, czego w życiu doświadczam. Dla moich dzieci poświęciłabym wszystko, ale cieszę się, że nie ma takiej konieczności, bo muzyka zajmuje w moim życiu bardzo ważne miejsce.


Nie zamierzasz jednak mam nadzieję, rezygnować z muzyki?

Muzyka jest jak powietrze. Jej brak sprawiłby, że zaczęłabym się dusić. Na szczęście udaje mi się łączyć macierzyństwo z pracą artystyczną. Wierzę, że tak będzie już zawsze, bo z bycia na scenie czerpię niezwykle dużo energii.

Pozostałe wywiady
Cała prawda o De Mono wg Marka Kościkiewicza (premiera) Marek Kościkiewicz to artysta, o którym można śmiało napisać „człowiek orkiestra”. Założyciel i pierwszy lider zespołu De Mono. Autor muzyki i tekstów do największych hitów tej, zasłużonej dla polskiej muzyki, formacji. Gra i trąbi zespół Kombi - i to już 45 lat! Zespół Kombi świętuje w tym roku 45-lecie swego istnienia. Jednym z głównych punktów obchodów tej rocznicy będzie nowy album grupy „Minerał życia”, którego premiera będzie mieć miejsce 26 listopada. Podczas rozmowy z Sławomirem Łosowskim... Wywiad z Krzesimirem Dębskim podczas Gitarowego Rekordu Świata Wywiad z Krzesimirem Dębskim - wybitnym współczesnym kompozytorem i twórcą muzyki filmowej. Rozmawialiśmy m.in. o roli gitary w muzyce filmowej. Rozmowa została zarejestrowana 19 czerwca 2021 r. przy okazji Gitarowego Rekordu Świata we... Jak powstają piosenki zespołu Lady Pank? Wywiad Jan Borysewicz 40 minut na 40-lecie Lady Pank to niewiele aby porozmawiać z Janem Borysewiczem o najnowszym albumie Lady Pank LP40. Porozmawiamy nie tylko o najnowszej płycie, ale także o tym jak powstają piosenki zespołu, kto ma na nie największy... #RockOutSessions - Rozmawiamy z Martą Gabriel (Crystal Viper) Osobom śledzącym polską scenę heavymetalową i rockową, Marty Gabriel specjalnie przedstawiać nie trzeba. Ze swoim zespołem Crystal Viper, wokalistka i gitarzystka ta wydała od 2007 roku siedem płyt studyjnych, i regularnie koncertowała w... Rozmowa z wybitnym instrumentalistą - Adamem Palmą [LIVE] Adam Palma to bez dwóch zdań wybitny gitarzysta, współpracujący z takimi legendami sześciu strun, jak Al DiMeola czy Tommy Emmanuel. To również wspaniały pedagog oraz nauczyciel akademicki. Przede wszystkim to jednak niezłomny facet,... WYWIAD: Krzysztof Cugowski Pół wieku na scenie, wyjątkowy dorobek artystyczny, charyzma i głos, którego nie da się zapomnieć. Krzysztof Cugowski prezentuje singiel ze swojego podwójnie jubileuszowego albumu "50/70. Moje najważniejsze", który miał premierę 8. maja.... Wywiad z Robertem Górskim fot. Honorata Karupada Kabaret i muzyka? Wbrew pozorom nie są to aż tak odległe od siebie elementy kultury, jak mogłoby się wydawać. Między innymi właśnie o muzyce i jej znaczeniu w kabarecie rozmawialiśmy z Robertem Górskim znanym...
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz