Victorians - wywiad

Autor: Monika Matura • 11 lutego 2013
11 lutego 2013 11:27
Monika Matura INFOMUZA.PL

[img:1]

Monika Matura: Jesteście swoistym fenomenem jeżeli chodzi o Polską scenę. Dla tych którzy jeszcze Was nie znają, opowiedzcie jak doszło do powstania zespołu?

Utis: Mam nadzieję, że w życiu każdego człowieka, przychodzi taki moment, że zaczyna się zastanawiać: czego tak na prawdę chcę? Każdy z nas wcześniej zajmował się muzyką z różnych powodów, ale dopiero w Victorians połączyła nas idea, że muzyka może być czymś więcej. Oczywiście ciągle chodzi o emocje, o przeżycia, o doświadczenie, ale również o zmianę sposobu patrzenie na rzeczywistość, a w konsekwencji o zmianę tej rzeczywistości.

Takie były początki - końcem 2010 roku zaczęliśmy rozmowy o tym, jak daleko możemy się posunąć i co właściwie nas ogranicza. Skupiliśmy się na estetyce nie tylko melodii, ale również na tej wizerunkowej i zaczęliśmy snuć opowieść, która zaskoczyła nawet nas samych :)


W Waszej muzyce słyszę inspirację takimi grupami jak Nightwish czy Sirenia, a do inspiracji jakimi zespołami przyznacie się Wy sami?


Tak się jakoś dziwnie złożyło, że to był gatunek w którym przecinały się nasze fascynacje. Poza tym możliwości wokalne Eydis zachęcały do takich eksperymentów, a brzmienie instrumentów symfonicznych wszystkich nas przyprawia o mocniejsze bicie serca. Prywatnie słuchamy tak różnej muzyki, że trudno by mi było nawet w ogólnym stopniu to opisać! Ale jeżeli mówimy o inspiracjach to zdecydowanie trzeba wymienić wydawnictwa Two Steps From Hell!


Na koncertach występujecie w strojach z epoki wiktoriańskiej, skąd pomysł na tego typu image?


Stroje historyczne były tylko inspiracją, były ‘puszczeniem oka’ w stronę epoki. Oczywiście podobieństwa są, ale nie chodziło nam o odwzorowanie. Bardziej pociągało nas to, co strój może reprezentować - jak pokazuje osobowość muzyka, jak koresponduje z utworami na płycie. Zatem mamy tutaj oczywiście szczyptę historii, ale też fantastykę (zwłaszcza XIX wieku) i swoje własne marzenia, które się przez to materializują. Cały czas pracujemy nad tym, aby świat Victorians był pełniejszy, bardziej realny - stroje to bardzo istotny składnik tej mieszanki.


A teraz dość banalne pytanie o genezę nazwy Waszego zespołu.


Może i banalne pytanie, ale odpowiedź skomplikowana. Zanim zdecydowaliśmy się przyjąć to miano, przebrnęliśmy przez na prawdę wiele nazw-pomysłów, które różnie definiowałby to, co chcemy robić. Jednak ‘Victorians’ zawierał w sobie wszystko to, co nas fascynowało i fascynuje do teraz, czyli niesamowity okres w dziejach kultury, industrializacja, wspaniałe wynalazki, fantastyka itd. Drugim powodem było brzmienie samej nazwy, które kojarzy się z “victory” - zwycięstwo. Trzecim powodem (znakiem) było to, że pierwszy utwór, który powstał do tego projektu nosił nazwę “victorian” - obecnie Prince of Night.


Od strony muzycznej, z czystej ciekawości, interesuje mnie to, czy doskonaliliście naukę gry na instrumentach pod okiem nauczyciela czy też może jesteście samoukami? Pytanie to dotyczy również Eydis i instrumentu jakim jest jej głos.

Choć na różnych etapach swojej muzycznej przygody ocieraliśmy się o nauczycieli muzyki, to jednak trzeba jasno powiedzieć, że jesteśmy samoukami. Wyjątkiem jest oczywiście nasza pani rodzynek - Eydis, która ma wykształcenie muzyczne, zdobyte w Akademii.


Czy w dalszym ciągu zajmujecie się promocją albumu? A jeśli tak, to czy w związku z tym planujecie premierę teledysku lub koncerty?

Wydaje mi się, że najlepszą formą promocji jest granie koncertów - tutaj zdobywa się prawdziwych fanów!!! Problem w tym, że nasza popularność nie pozwala jeszcze na zorganizowanie samodzielnej trasy, a za bardzo nie mamy się do kogo dołączyć :) Może za jakiś czas coś się zmieni... W tej chwili mamy zaległy clip do zrobienia i postaramy się żeby premiera nastąpiła możliwie szybko, ale pracujemy również nad grą komputerową (co pochłania również dużo czasu i energii).


Dlaczego tworzycie w języku angielskim? Czy to w ramach pełnego dopełnienia Waszego wizerunku?

Raczej nie myśleliśmy o dopełnianiu wizerunku :) Decydowały - niestety - względy finansowe, bo wszystko pokrywaliśmy z własnej kieszeni. Postawiliśmy więc na uniwersalność języka i rzuciliśmy płytkę w świat (choć wiele utworów z płyty było zarejestrowanych na demku w języku polskim).


Czy jest taki zespół, bądź też wokalista, z którym bardzo chcielibyście zagrać na jednej scenie?

Mam wymieniać w kolejności alfabetycznej? Zanim odpowiem, mała refleksja. Na pewno są dziesiątki i setki artystów, z którymi chcielibyśmy zagrać na jednej scenie, ale chyba ważniejsze jest to, jaką chcielibyśmy mieć publiczność. A zatem chcielibyśmy zagrać z zespołem, na który przychodzą fani symfonicznego metalu: Nightwish, Diabulus in Musica, Sirenia, Tristania, Delain... Odpowiedni fani są zdecydowanie ważniejsi niż odpowiedni zespół.


Jakie jest Wasze największe marzenie jako zespołu?

Mieć więcej czasu na muzykę. A z takich stricte muzycznych - koncertować po całym świecie (już nawet nie mówię, że chcielibyśmy żyć z muzyki!


„Wierzymy, że sztuka może odmienić ludzkie życie i świat wokół nas, który w swoim pośpiechu ślizga się jedynie po powierzchniach prawdziwych wartości(…)” tak piszecie o sobie, w takim razie jakie są te prawdziwe wartości i w jaki sposób chcielibyście odmienić świat wokół Was?

W XIX wieku zaczął się proces odczarowywania świata. Postępował on na bardzo wielu poziomach, kształtując bardzo mocno relacje człowieka z otoczeniem, ale też człowieka z innymi ludźmi. W dużym uproszczeniu mówiąc - relacje stały się bardzo przedmiotowe. Zaczęły zanikać romantyczne wartości, honor, poświęcenie. Świat zaczął się kurczyć, a czas zaczął płynąć jakby szybciej. Nie ma już chęci na odkrywanie fascynującej odysei pojedynczego ja - zostają codzienne problemy, rwetes i chaotyczny szum mrówczej cywilizacji, strzępki doświadczeń, namiastka życia... To oczywiście nie jest wniosek totalny, ale myślę, że wielu ludzi szuka w tym bałaganie swojego miejsca, bo widzą że współczesny konformizm prowadzi do odczłowieczenia. My, zabierając głos poprzez sztukę, proponujemy powrót prawdziwego doświadczenia, z którym powróci... nazwijmy to: duch przygody!


Czy jest coś, co chcielibyście powiedzieć od siebie naszym czytelnikom?

Już tradycyjnie: STAY VICTORIOUS!!!Rozmawiała Monika Matura.

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz