Niczego bym nie zmienił - wywiad z zespołem Pectus

Autor: Monika Matura • 23 lutego 2013
23 lutego 2013 20:40
Monika Matura INFOMUZA.PL

[img:1]

O najnowszym albumie, współpracy z braćmi i tym co jest najważniejsze w życiu, rozmawialiśmy z Tomaszem Szczepanikiem, wokalistą grupy Pectus. 

 

Monika Matura: Jak określiłbyś główną myśl Waszego najnowszego albumu?

Tomasz Szczepanik
: Najnowszy album w braterskim składzie nosi tytuł "Siła Braci” więc generalny przekaz to emocje, to miłość, wzajemny szacunek, te wszystkie relacje, zbudowane kiedy byliśmy dziećmi. Taka wiara w to wszystko co się robi, wiara w marzenia we własny rozwój i te wszystkie wartości, które przekazali nam nasi rodzice dawno temu teraz procentują, kiedy weszliśmy w dorosłość na poważnie. Budujemy swoje rodziny i każdy myśli trochę inaczej o życiu niż kiedy byliśmy dziećmi. Te wszystkie emocje i prawda życiowa, którą chciałbym na tym albumie przekazać, mówi o przyjaźni, jak często w dzisiejszych, trudnych, zabieganych czasach, zderzamy się z pustymi obietnicami, kiedy ktoś bliski kogo ceniliśmy, z kim byliśmy blisko, odchodzi od nas. Piszę również o marzeniach czterech chłopców którzy chcą zdobywać światowe muzyczne sceny i o tym, jak dorosły i pewny siebie mężczyzna zadaje sobie pytanie kim jest, dokąd zmierza, czy to właściwa droga, więc wszystkie te utwory niosą ze sobą prawdę i wszystkie te historie opowiedziane na tym krążku mnie osobiście dotyczyły. 

Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?

Niewątpliwie rodzina. Kiedy zastanawiałem się jak powstanie ten najnowszy album, urodził się mój syn Stasiu, postanowiłem, że ta płyta w całości powstanie w moim domu. Gdy tylko przychodziła wena, wchodziliśmy z braćmi do studia i nagrywaliśmy materiał, a w wolnych chwilach spędzałem czas z moim synem.Staś cały czas jest obecny na tej płycie. Niewątpliwie kwartet Szczepaników, czyli 4 rodzonych braci stojących na jednej scenie, to ewenement na polskiej scenie muzycznej, z tego co wiem, jeszcze nigdy nie było takiego składu w historii polskiej muzyki rozrywkowej, więc z całą odpowiedzialnością i z pozytywnym przekazem ,chcielibyśmy mówić o tym ,że rodzina jest wartością, o którą trzeba dbać i którą należy pielęgnować.

Jakie są różnice w przypadku pracy z braćmi w odróżnieniu od pracy z obcymi osobami?

Na pewno pojawiają się trudne momenty przede wszystkim dlatego, ze często ze sobą przebywamy, nie tylko jeśli chodzi o próby i koncerty, czy podróżowanie, ale i w domu rodzinnym, czy to przy okazji różnego rodzaju świąt czy imprez okolicznościowych. Jednak te relacje są tak bardzo bliskie i zażyłe, a z drugiej strony mamy do tego fajny dystans, więc mam nadzieję, że w naszym kwartecie nie sprawdzi się to staropolskie powiedzenie, że z rodziną wychodzi się tylko dobrze na zdjęciu, chociaż jak się ma trzech przystojnych braci , to jest szansa, ze to zdjęcie będzie udane.(śmiech)

W utworze „Zakochaj się na czas” poruszasz temat miłości, czy uważasz, że można ją przegapić?

Tak, uważam, że trzeba być czujnym, natomiast ten utwór opowiada przede wszystkim o tym, że w każdym momencie naszego życia musimy być otwarci na miłość i nie jest ważne ile mamy lat, potrzebujemy być kochanym i kochać. O bliskie osoby, które tak naprawdę można policzyć na palcach i relacje z nimi trzeba naprawdę dbać, nie tylko przy wigilijnym stole, ale każdego dnia.

Czy planujecie w najbliższym czasie nagrać nowy teledysk i co z promocją albumu?

Tomasz: Kilka miesięcy temu nagraliśmy klip do utworu „Barcelona”, jest to pierwszy klip promujący album „Siła Braci”.Teledysk do tej piosenki powstał w Barcelonie, natomiast parę dni temu skończyły się zdjęcia do kolejnego singla promującego ten album tj. „Szkoła Marzeń”, klip jest już gotowy, w najbliższy weekend odbędzie się premiera w mediach, a piosenka opowiada o czterech braciach i ich dziecięcych marzeniach.
 Czy mógłbyś opowiedzieć coś więcej na temat utworu „Barcelona”?

 Cała Historia opisana w Barcelonie jest historią prawdziwą, opowiada o tym ,jak trzy przyjaciółki wyleciały na weekend do Barcelony, każda z innym bagażem doświadczeń. Wróciły do Polski i całkowicie odmieniły swoje życie, a niektóre z nich rozpoczęły swoje życie zupełnie na nowo. Dzisiaj z perspektywy tych kilku lat z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że decyzje, które wtedy podjęły były trafne i oczywiście nie było innego miejsca, gdzie moglibyśmy nakręcić teledysk jak w stolicy Katalonii.

W utworze „Jak daleko, jak blisko” brzmi jak człowiek pogodzony z życiem, to prawda?

Absolutnie, mówię w tej piosence, że gdybym mógł cofnąć czas, miał taką możliwość to niczego bym nie zmienił. Jestem świadomy tego kim jestem ,gdzie jestem , z kim współpracuję i dokąd zmierzam. Staram się być dobrym mężem i ojcem, dawać przykład, akurat w zespole jestem najstarszy, więc jakby taka odpowiedzialność tak zwanego lidera spoczywa na mnie. Staram się wypełniać tę funkcje z godnością i mówić otwarcie o tej wartości jaką jest rodzina, jaką jest bliska relacja między braćmi.

Skąd pomysł na te dość egzotyczne instrumenty, które możemy usłyszeć na najnowszym albumie?

Niewątpliwie, to, że moi bracia przyszli do składu Pectus wpłynęło pozytywnie na nasz rozwój i postrzeganie muzyki, świadczy to również o otwartym muzycznym umyśle. Pojawił się pomysł, żeby zaprosić kilku muzyków. Artyści , którzy z nami zagrali nadali kolorytu naszym kompozycjom, wzbogacili brzmieniowo, często niepopularnymi instrumentami jak gitara dobro, która jest wykorzystywana w muzyce bluesowej czy country, albo flet irlandzki, czy gitara flamenco czy koza szkocka. Są to instrumenty mało popularne i rzadko używane w muzyce mainstream’owej i w popie. Jest to na pewno początek naszej muzycznej podróży po inspiracjach, fascynacjach i na pewno będziemy jeszcze docierać do ciekawych miejsc i zapraszać do współpracy ciekawych muzyków.

Wspominałeś gdzieś, że powinniśmy zmieniać świat, jak Twoim zdaniem powinno się to odbywać?

Przede wszystkim iść przez życie z podniesionym czołem, nie ukrywać się, podejmować świadome decyzje, brać za te decyzje odpowiedzialność dążyć do rozwijania swojej pasji, dążyć do tego żeby nasze marzenia się spełniały, wiele zależy od nas samych i to kim jesteśmy jakimi jesteśmy ludźmi i dokąd zmierzamy bardzo dużo zależy od nas, krótko mówiąc bierzmy sprawy w nasze ręce.

Jesteś optymistą?

Oczywiście, jestem z natury skorpionem i cechy takie jak siła woli, hart ducha, upór w dążeniu do celu, ciągle przenikają się ze znaczeniem słowa Pectus. Te wszystkie cechy i wartości są słyszalne, mam nadzieje w moich kompozycjach i w melodiach, które chcę przekazać. Zachęcam do tego aby przyjść na nasze koncerty, zakupić płytę i poczuć siłę braci na żywo. Zapraszam na www.pectus.com.pl

 

Rozmawiała: Monika Matura

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz