Mimowolnie nawiązujemy do zespołu Tourette'a - wywiad z zespołem Eier

Autor: Monika Matura • 7 kwietnia 2013
7 kwietnia 2013 14:58
Monika Matura INFOMUZA.PL

[img:1]

O procesie tworzenia, inspiracjach i promocji najnowszego albumu, opowiedzieli nam muzycy z Sosnowca - grupa Eier. Zapraszamy na wywiad.

Monika Matura: Czy możecie w kilku słowach opowiedzieć o sobie, dla tych, którzy jeszcze o Was nie słyszeli?

Grażyna Machura: Szanowni Państwo, mam przyjemność w imieniu swoim i nie tylko własnym, przedstawić twór EIER, szczególnie tym większą jeśli nas nie znacie (bo jeżeli nas znacie, to i po co nas przedstawiać). Zespół Eier powstał w Sosnowcu, a pierwszy raz na scenie pojawił się w grudniu 2009r. Idea tworzenia muzyki, jako że mieliśmy już spełnione wszystkie pozostałe potrzeby z hierarchii, wynikała z konieczności samorealizacji. Czyli - lubimy grać. Odpowiadam górnolotnie i naokoło, bo nie ma tu za bardzo o czym wspominać. Każdy z nas, a jest nas pięcioro wcześniej udzielał się w różnych znanych i mniej znanych formacjach, ale w końcu spotkaliśmy się pograć na poddaszu perkusisty, to było po prostu przeznaczenie.

Dlaczego Eier?

Grażyna Machura: Ponieważ mamy jaja i chcemy o tym pamiętać. A tym co nie mają radzimy zapuszczać własne, bo mogą się przydać [śmiech].

Pochwalcie się swoimi osiągnięciami

Grażyna Machura: Zdobyłam wyróżnienie na konkursie ortograficznym w III klasie podstawówki.
Alek Kita: Posiadam odznakę "dobrze czytam”, nauczyłem psa podawać łapę
Piotr Kowalski: Złożyłem dwa zestawy puzzli 3D bez instrukcji.


Jakbyście sami siebie scharakteryzowali na tle innych metalowych zespołów z naszej ojczyzny?

Grażyna Machura: Jako świeży powiew wiatrów.

Czy to prawda, że wydaliście swój album sami?

Grażyna Machura:Tak, i zdecydowanie jesteśmy z tego zadowoleni. Rozwiązanie to podsunął nam Jacek Miłaszewski, świetny inżynier dźwięku, z którym mieliśmy przyjemność współpracować, przy tworzeniu pierwszego albumu.

Piotr Kowalski: W dzisiejszych czasach wytwórnie płytowe posługują się rachubą czystko ekonomiczną. Wszyscy wiemy, że od pojawienia się formatu mp3, sprzedaż muzyki spada na łeb na szyję. W tej sytuacji kurczącego się rynku, firmy wydawnicze są raczej nastawione na sprzedaż wypromowanych marek i nie są zainteresowane wydawaniem pieniędzy na promocję młodych zespołów. Wiadomo, nie są to organizacje charytatywne, więc gdyby opłacało się im sprzedawać ziemniaki bardziej niż muzykę, to by je sprzedawali.

Jak przedstawiają się najbliższe plany promocji Waszego albumu?

Grażyna Machura: Promujemy się przede wszystkim, grając koncerty. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje. Sporą robotę za nas odwala internet. Klip „Sobótka” ma coraz to większą oglądalność. I już bardzo grubo ponad dwa tysiące osób pobrało nasz album z www.eier.pl. Udostępniliśmy spory fragment płyty do ściągnięcia za darmo. Podobnież dealerzy na początku też rozdają towar za fri, chociaż nigdy nikogo takiego nie spotkałam. A z resztą nie oszukujmy się, i tak piraty krążyłyby po sieci, tak to przynajmniej dajemy pewność nie zassania wirusa [śmiech] a i wiadomo, kupowanie kota w worku (nieznane płyty, nieznanych artystów)nie zachęca, natomiast my mamy pewność, że możemy Wam zaoferować dobry materiał.

 

Jak wygląda w Waszym przypadku proces tworzenia, kto opowiada za teksty a kto za muzykę?

Grażyna Machura: Idziemy z duchem czasu. Ja tylko piszę linie wokalne i teksty, rozmontowując przy okazji kompozycje Alka. Alku jak tworzysz?

Alek Kita: Poszukuję natchnienia w wiejskiej przyrodzie a potem długo i cierpliwie głaszczę gitarę do momentu, aż nie podpowie mi kilku nowych riffów. Zazwyczaj zwrotki układam po obiedzie a refreny przy śniadaniu. Nabiał dobrze wpływa na melodyjność refrenów.

Do jakich zespołów nawiązujecie w swojej twórczości?

Grażyna Machura: Ja mimowolnie do zespołu Tourette’a.

Alek Kita: Mam propozycję – spróbujcie zgadnąć! Na tych którzy chociaż dwa zespoły wymienią poprawnie będą czekały nagrody niespodzianki.

Czy możemy niebawem liczyć na kolejną płytę?

Grażyna Machura: Właśnie ją robimy. Nagraliśmy już materiał demo w celu dopieszczenia kompozycji. Chcemy, aby ten album jakościowo wyróżniał się (oczywiście pozytywnie) na tle innych możliwości spędzania wolnego czasu. Chcesz się napić piwa? – posłuchaj płyty Eier!”(tu mogłyby nas wesprzeć organizacje AA), albo „Myślisz o pójściu do kina – włóż płytę Eier do odtwarzacza!”, „Oglądam telewizję bez głosu – słucham muzyki Eier!” wtedy program TV wydaje mi się bardziej wartościowy.

Skąd czerpiecie inspiracje do tekstów?

Grażyna Machura: Z życia najwięcej, potem z mitów, literatury, czyli pośrednio z życia. Teksty są jak fotki, taki skan mózgu z danej chwili. Ciekawy sposób uwiecznienia momentów. Najbardziej podoba mi się w słowach-znaczeniach, że są wielowymiarowe. A postrzeganie treści zależy od osobniczych doświadczeń. Fajnie, że każdy z nas patrząc na to samo, widzi co innego. To taka nieskończoność i poszerzająca wyobraźnie zabawa.

Jesteście wykwalifikowanymi muzykami?

Grażyna Machura: Tak, mam dyplom, ale ten fakt, zupełnie nic nie zmienia.

Alek Kita: Moja babcia grała, mój dziadek grał, moja mama grała, gram i ja. Poza tym dwa lata uczyłem się grać na gitarze klasycznej w szkole muzycznej, ale zrezygnowałem po tym jak prowadzący nie chciał mi pomóc w rozpracowaniu solówek Kirka Hammetta. Nie wiem czy to wystarczające kwalifikacje, ale potrafię zagrać koncert bez jednej struny!

Rozumiem, że Eier nie zajmuje całości WASZEGO życia, czym zajmujecie się prócz tego?

Grażyna Machura: Zazwyczaj staram się nie ujawniać w pracy mojego drugiego ja. Chociaż nie udaje mi się to zbyt długo. Staram się oddzielać te dwa światy, aby w każdym z nich realizować zadania profesjonalnie. Tak więc, niech to pozostanie tajemnicą. 

Alek Kita: Niestety realia naszej rodzimej branży muzycznej nie pozwalają nam żyć tylko muzyką więc praca, praca, praca. Granie jest wspaniałą odskocznią od szarej codzienności.


Rozmawiała: Monika Matura

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz