"Niejednokrotnie przychodzi nam się zmierzyć ze swoimi emocjami..." - wywiad z Buenos Agres

Autor: Monika Matura • 17 października 2013
17 października 2013 08:26
Monika Matura INFOMUZA.PL

 [img:1]

O inspiracjach, tworzeniu długogrającego albumu oraz właściwej intepretacji rozmawialiśmy z zespołem Buenos Agres. Efekt poniżej.

Monika Matura: Jak wygląda geneza nazwy Waszego zespołu, czy ma ona cokolwiek wspólnego z Buenos Aires?

Poza pisownią to nic a nic!  Nie pamiętam tego zdarzenia, bo jeszcze nie było mnie w BA , ale nasza nazwa to przypadkowa gra słów dobrego przyjaciela BA -  Wojtka Zadory, który jeszcze na samym początku grał u nas  na basie. I tak się to skończyło… Wojtek nie gra już w zespole a ja się muszę już któryś raz z kolei  tłumaczyć z tytułu, który Panowie nadali pod jego wpływem.

Wasza muzyka jest dość różnorodna, skąd czerpiecie swoje inspiracje jeśli chodzi o tworzenie? Czy twórczość jakiegoś zespołu, lub artysty, w sposób szczególny wpłynęła na Wasze dokonania?

Ania: Jest nas w zespole sześcioro, nieoficjalnie nawet siedmioro  i byłoby to trochę dziwne gdyby nasze inspiracje muzyczne niczym się nie różniły, a jest ich naprawdę mnóstwo! Myślę, że  dlatego nasza muzyka jest tak obszerna, różnoraka i trudno wymienić jeden zespół, który jest dla nas wyznacznikiem, ale można wspomnieć o paru istotnych:  Archive, Deftones, Porcupine Tree, Massive Attack, Portishead.

Nie będę zapewne pierwszą, która porówna Was do Guanos Apes, z racji wokalu w "Time For Change",  lubicie ten zespół?

Ja osobiście lubię Sandrę i Guano Apes, ale pod tym względem zdania u nas w zespole są podzielone. Jeden taki „Time for…” na płycie i tyle zamieszania [śmiech]. Ale akurat świetnie się składa, bo muszę oczywiście zaznaczyć, że numer ten na EP jest wyrapowany przez Łukasza Kalinowskiego, który gościnnie wziął udział w nagraniu naszego demo. Wspominam o tym, ponieważ nasze wokale są często mylone w tym kawałku.

Przez wzgląd na różnorodność, pragnę także zapytać, jak określilibyście rodzaj muzyki, który gracie, w którym gatunku najlepiej się czujecie?

Z racji tego, że  wachlarz naszych muzycznych gustów, jak i repertuar, w którym się poruszamy jest dość bogaty stylistycznie, to naprawdę ciężko jest ubrać jednym słowem, czy określić to co tworzymy. Na upartego powiem, że  staramy się łączyć trip- hop z szeroko pojętym rockiem. Raz bardziej w jedną, raz w drugą stronę i tego się trzymajmy. 

Na albumie znajdziemy tak polskie jak i anglojęzyczne kompozycje, czy w przyszłości zdecydujecie się na jeden język ? Skąd pomysł na dwujęzyczność? Czy to celem lepszego dostępu do publiczności spoza naszych granic?

EP to takie pierwsze wyjście w świat, pokazanie się szerszemu gronu odbiorców, słuchaczy, to taka dawka tego co zespół ma do zaoferowania. Specjalnie zdecydowaliśmy się na nagranie płyty w dwóch językach i nie myśl, że dlatego by mieć także dostęp do zachodniej publiczności, raczej  by sprawdzić w czym bardziej nam „do twarzy”. Chcieliśmy by to słuchacze zdecydowali, w której wersji  wolą nas słyszeć.

Kto w Waszym zespole odpowiada za teksty?

U nas wokalista odpowiada za teksty, także przypadł mi ten zaszczyt. Na Ep-ce znajdziemy jednak nie tylko moje słowa…

Lepiej Ci śpiewać po polsku czy po angielsku?

Wszystko mi jedno, ale bliżej mi jednak do naszego  - polskiego.

Co uważasz na temat interpretacji, czy właściwe jest aby to autor powiedział- jaka jest jedyna, słuszna interpretacja tekstu, piosenki?

Nie, absolutnie! Zdarzają się takie sytuacje gdy ktoś z publiczności podchodzi po koncercie i mówi: „Fajna akcja bo śpiewałaś o mnie, dziękuję!”.  Niekoniecznie mówię tu o „Do.S (EKG), ale niejednokrotnie, zdarzyło się, że ktoś się zidentyfikował z tym co usłyszał i dla mnie jest to największy komplement, jako autora tekstu, bo on także pełni ważną rolę w muzyce.

Opowiedz proszę jak doszło do tego, że na okładce Waszego albumu widoczne jest to właśnie zdjęcie, podobno powstało ono w czasie powodzi?

Sprawa wydaje się być pewnie skomplikowana, ale wcale taka nie była. Damian Puła – autor zdjęcia, które widnieje na naszej okładce, to bliski przyjaciel Tomka Wojtusiaka ( gitara ).  Tomek pokazał nam zdjęcie Damiana , jako propozycję na pierwszą stronę EP i… od razu się zgodziliśmy, co szczerze mówiąc rzadko się zdarza, ale patrząc na to fotograficzne arcydzieło wspólnie stwierdziliśmy, że to właśnie TEN klimat.

Ujęcie to przedstawia powódź w 2010 roku. Dokładniej, zalaną część Tychów – Paprocan. Jest to zdjęcie wykonane bez żadnej obróbki, fotoshopów i innych programów korygujących. Prawda sama w sobie.

Jaki to klimat?

Bardzo nostalgiczny,  niepokojący. Siła. Woda to żywioł.  Posępny i zarazem tajemniczy jest ten zakapturzony facet, bo nie widzimy jego twarzy. Możemy sobie tylko wyobrazić jakie emocje nim rządzą… po przesłuchaniu płyty, każdy może sam wywnioskować.

[img:2]

Opowiedz proszę o piosence "Do S." jak udało mi się dowiedzieć, skrót ten oznacza- Do Serca.

Do tego utworu najpierw powstała muzyka i  trzeba było  napisać do niego tekst.  Pierwsze co mi się nasunęło po przesłuchaniu wersji instrumentalnej  to  kardiomonitor, EKG. Później jeszcze jednorodna stopa perkusyjna, odzwierciedlająca bicie serca. Tekst jest dość trudny, dość metaforyczny. Pytasz o  podtekst? O prawdziwego adresata?  Każdy może dopasować to do siebie. Niejednokrotnie przychodzi nam się zmierzyć ze swoimi emocjami, bo głowa podpowiada cos innego, a serce „krzyczy” …

Czy pracujecie nad utworami na nowy album?

Materiał na naszego pierwszego LP prawie gotowy… Prawie…   Pojawiło się mnóstwo nowych pomysłów ze względu na to, że doszedł do nas siódmy członek zespołu – klawiszowiec. Fajny, utalentowany gość, który wprowadził wiele świeżości. Czekamy co się wykluje z tego wszystkiego. Ogółem, planujemy wejść do studia na początku roku. Na wiosnę powinna sie ukazać nowa płyta, ale wiadomą rzeczą jest to, że nie wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas.

Czy na najbliższych koncertach możemy spodziewać się prezentacji nowych utworów?

Jak najbardziej.  Będą utwory, których nie ma na Ep-ce.  Niektóre z nich znajdą się na pierwszym albumie.

Wasze kompozycje są bardzo rozbudowane, planujecie w przyszłości nagrać coś bardziej "radiowego"?

Taki chyba wymóg i cos takiego się chyba wydarzy.  Ale spokojnie, nie oznacza to, że zrezygnujemy  z  naszego stylu i że będziemy nagrywali kawałki typowo do radia -  równe długości trzech minut. W tym momencie nasz najkrótszy numer ma ponad 4 minuty i szczerze to  nie wiem czy mieści się w ogóle w ramach ”radio frendly song”.

Czyli Wasz kolejny album będzie dość standardowy?

Standardowy dla BA. Mogę zdradzić, że będzie to maksymalnie 50 minut muzyki.

Aniu, czy uczęszczałaś na lekcje śpiewu?

Wiem, że to źle, ale nigdy nie uczęszczałam na lekcje śpiewu.

Opowiedzcie proszę o swoich najbliższych planach koncertowych.

W najbliższym czasie czeka nas nie lada zaszczyt. Będziemy mieli przyjemność Dzielic scenę z żywą legendą  polskiego rocka alternatywnego, z ARMIĄ. Zagramy z nimi dwa koncerty. W naszym rodzinnym Bielsku oraz w Rzeszowie. Osobno odwiedzimy też Poznań, Śrem, Wrocław, może Toruń i Warszawę.

Wyobraźcie sobie, że macie możliwość dzielenia sceny z Waszym ulubionym zespołem, kto by to był?

Dla każdego z nas byłby to ktoś inny, przypuszczam… Dla mnie ? Oj, strach się bać.

 

Rozmawiała: Monika Matura

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz