"To musi być obsesja."- wywiad z Nonamen

Autor: Monika Matura • 2 stycznia 2014
2 stycznia 2014 17:41
Monika Matura INFOMUZA.PL

[img:1]

O tym z kim chcieliby dzielić scenę, jak wyglądają prace nad debiutanckim albumem oraz najbliższych koncertowych planach, rozmawialiśmy z krakowskim Nonamen, efekt poniżej.

Monika Matura: Na swojej Ep-ce umieściliście wyłącznie utwory w języku angielskim, czy na debiutanckim longplayu możemy spodziewać się czegoś po polsku?

Edyta Szkołut: Jako podmiot odpowiedzialny za tego typu kwestie, odpowiem - tak. Już powstał kawałek po polsku. Jeden, taki rodzyneczek na nadchodzącą płytę.

Koncertujecie coraz więcej i więcej, czy w którymś z miast grało Wam się wyjątkowo przyjemnie?

Maciej Dunin-Borkowski: Jako, że jako zespół pochodzimy z Krakowa najwięcej koncertów zagraliśmy w tutaj i wiele z nich jest naprawdę godnych zapamiętania. Mimo wszystko, ja jednak najlepiej wspominam nasz wypad do Zabrza, gdzie po raz pierwszy mieliśmy przyjemność otwierać występ Jelonka.

Agnieszka Reiner: Dobrze wspominam koncert na Metallima Fest w Limanowej - nasz 3. koncert w obecnym składzie. Warunki akustyczne i światło były znakomite, scena ogromna, publiczność dopisała znakomicie - to dało nam na pewno duży rozpęd do dalszych koncertów.  

Grzegorz Janiga: Ja bardzo miło wspominam oba te koncerty. Festiwal w Limanowej był pierwszym naszym występem na tak dużej imprezie i scenie, była tam bardzo fajna atmosfera i klimat. Z kolei występ w Zabrzu przed Jelonkiem był naszym największym koncertem na tamtą chwilę, a za sprawą licznie zgromadzonej żywiołowej publiczności stał się koncertem, który długo pozostanie mi w pamięci również jako ten, który zmotywował cały Nonamen do dalszego działania.

E: Zdecydowanie występ na Krakonie w krakowskim klubie Studio i w Bielsku-Białej przed norweskim Uburen.

Wiem, że pracujecie nad długogrającym albumem, kiedy możemy spodziewać się jego premiery?

M: Aktualnie kończymy ostatnie numery i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, z początkiem roku wchodzimy do studia i rejestrujemy materiał. Wtedy pozostaną do rozwiązania tylko (śmiech) - raczej aż – sprawy wydawnicze.

Raz jeszcze pytając o nowy album, skąd jego tytuł „Obsession”? Brzmi nieco „szaleńczo”.

E: Tak dużo urojeń, pytań bez odpowiedzi i na siłę wygrzebanych problemów w jednym miejscu? To musi być obsesja. 

Edyto, ktoś porównał Twój wokal do Sandry Nasic, a kto jest dla Ciebie takim wokalnym ideałem, kogo najbardziej cenisz w tej materii?

E: Nie ukrywam, że cieszy mnie takie porównanie. Cenie sobie różnorodność i wyczucie, a zboczenie zawodowe kieruje moja uwagę również na dobór słów, ich emocjonalny przekaz. Więc musi się tu pojawić jedno nazwisko: Otep Shamaya. Jest też ktoś niedościgniony: Maria Brink.

Macie dość zróżnicowane gusta muzyczne, a jednak udaje Wam się to pogodzić, jak wygląda proces tworzenia w Waszym przypadku? Siedzicie tak długo aż wszyscy będą zgodni, czy też panuje dyktatura?

M: Ode mnie wychodzą szkice utworów i po konsultacji z resztą odpadają lub przechodzą totalny „remont”, co pewnie wynika z wspomnianych przez Ciebie naszych różnych gustów.

A: Tak jak powiedział Macki, tworzymy utwory najczęściej na szkicach, które on nam wysyła. Moje partie skrzypiec najczęściej powstają po  tym, jak parę razy przesłucham taki szkic kawałka; następny etap to ćwiczenie i improwizowanie z nagraniem. Nagrywam to, co mi się spodoba, w trakcie prób z resztą zespołu partie te zazwyczaj podlegają jeszcze obróbce.

G: I to jest właśnie naszym atutem, że każde z nas w zasadzie słucha innego rodzaju muzyki. To daje nam różne inspiracje i pomysły, pod „dyktaturą” (śmiech) naszego lidera Mackiego, który tworzy szkielet utworu, a my go razem dokańczamy i szlifujemy. Efekt końcowy jest zawsze wynikiem kompromisu.

Jakie są Wasze najbliższe koncertowe plany?

M: Nowy rok szykuje się dość pracowicie i dość.. Iron Maidenowo. Jednak idąc po kolei – w styczniu prawdopodobnie zagramy fajny koncert w krakowskiej Rotundzie, w lutym wybierzemy się na RET Fest do Czech, zaś co do Iron Maiden - w marcu gramy cztery koncerty z Blaze’m Bayleyem, a w kwietniu wystąpimy na festiwalu w Warszawie wraz z Paulem Di’Anno.

[img:2]

Edyto, w jednym z wywiadów powiedziałaś, że w dalszym ciągu zamierzasz się na nowym albumie „bawić w psycholożkę”, w jakim sensie? Czy Twoje teksty to taka mini psychoanaliza otaczających Cię ludzi?

E: Nie żyję zbyt długo na tym świecie, ale chyba mam prawo do własnej opinii na temat otaczającej nas rzeczywistości. Właśnie w tekstach mam swoje „ujście”. Nikt się w to nie wtrąca, zespół mi zaufał pod tym względem. Skoro mogę się wypowiadać to robię to. Moje teksty to jedna wielka metafora, i owszem, odnośnie ludzkich zachowań, lęków, pragnień…..

Zagłębiając się w Wasze teksty, można dojść do wniosku, że świat wcale nie jest takim kolorowym miejsce, a jedynym sposobem na ucieczkę wydaje się szaleństwo. Jak się do tego odniesiecie?

E: Kiedykolwiek, przez dłuższą chwile myślałaś, że jest kolorowym miejscem? Pijesz za dużo! (śmiech) Jeśli usiądziesz i tak szczerze, racjonalnie, pomyślisz nad sensem naszej egzystencji, to uwierz mi, będziesz mogła się nazwać poetką z epoki romantyzmu.

Wasze brzmienie jest dość różnorodne, wiem też, że podobnie rzecz ma się z Waszymi inspiracjami muzycznymi, gdybyście jednak mieli wymienić jakieś wiodące zespoły, to jakie by to były kapele?

G: Jeśli o mnie chodzi, słucham szerokiego spektrum muzyki. Natomiast z muzyki „gitarowej” najbardziej inspirują mnie takie kapele jak: Morbid Angel, Megadeth  oraz rodzime O.N.A.  

A: Moja lista wykonawców byłaby bardzo długa - zawsze nazywam siebie poszukiwaczem pięknych melodii, dlatego słucham wszystkiego po trochę - klasyka, jazz, soul, rock i metal progresywny. 

M: Ja z kolei, na co dzień słucham muzyki dość przekrojowej, od Dream Theater, Opeth, poprzez My Dying Bride, Wintersun aż do Metallicy i różnorodnej muzyki filmowej – sam nie wiem, co konkretnie wpływa na to co powstaje w Nonamen.

E: Edytka jest chyba najbardziej oderwaną częścią Nonamen pod tym względem. Generalnie zapuszczam się w norweską i amerykańską scenę.  Moją muzyczną przestrzeń trudno wypośrodkować: Dimmu Borgir , Lamb Of God –z „sentymentalnie miażdżących”  ; Vesania z rodzimych;  Eths, Obscure Sphinx, Otep, In This Moment z „inspirujących”. Na końcu listy pojawia się tak zwane „techno dla satanistów”, czyli cyber. Takie kapele jak Phosgore, Combichrist czy Psyclon Nine świetnie tu pasują.

Wyobraźcie sobie, że możecie zagrać na jednej scenie z kimkolwiek chcecie, kim byłby ten artysta?

A: Dream Theater.

G: Stare dobre Kombi, no ewentualnie Megadeth (śmiech)

M: Metallica!

E: Wilki!!!!!!!

Rozmawiała: Monika Matura

Foto: Materiały zespołu

 

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz