"Szanujemy dorobek Turbo" - rozmowa z Grzegorzem Kottyło z Last Warrior

Autor: Monika Matura • 22 stycznia 2014
22 stycznia 2014 12:27
Monika Matura INFOMUZA.PL

[img:1]

Grzegorz Kotyłło opowiedział nam o tym jak doszło do powstania Last Warrior,  najbliższych koncertowych planach grupy oraz wytłumaczył dlaczego czują się niczym ostatni wojownicy.

Monika Matura: Opowiedz proszę jak doszło do powstania projektu „Last Warrior” oraz o tym, czym kierowaliście się w momencie jego tworzenia?

Grzegorz Kotyłło: Z Grześkiem Kupczykiem poznaliśmy się w 2008 roku podczas koncertu Tribute to Deep Purple, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez pomysłodawcę imprezy - Wojtka Cugowskiego. Wspólnie z innymi muzykami zagraliśmy wtedy na jednej scenie kilka kawałków, po koncercie siedliśmy w garderobie i przegadaliśmy chyba pół nocy. Doszliśmy do wniosku, że nasze pojmowanie dźwięków czy nawet gusta muzyczne są niemal identyczne. Grzegorz wspomniał, że ma oryginalne plany artystyczne i że widziałby mnie w ich realizacji. Po kilku miesiącach zadzwonił do mnie, zapraszając do wystąpienia gościnnie w zespole Ceti podczas Rock Metal Fest w warszawskiej Stodole. Koncert był naprawdę fajny, świetnie się bawiliśmy. Na fali entuzjazmu znowu przegadaliśmy za kulisami kilka godzin. Grzegorz oznajmił, że nosi się z zamiarem stworzenia projektu koncertowego Last Warrior, w ramach którego wykonywałby utwory z repertuaru zespołu Turbo, w którym spędził kawał życia i z którym święcił największe sukcesy. Miał to być projekt złożony z muzyków sesyjnych, których mieliśmy dobrać we dwóch. Jako, że jestem zwolennikiem najprostszych rozwiązań, zaproponowałem, żeby ze względów artystycznych i logistycznych oprawę muzyczną wziął na siebie mój zespół - Tipsy Train. Grzegorz przystał na propozycję, a my mogliśmy się od razu zabrać do pracy. 

Dlaczego wybraliście nazwę „Last Warrior”, czy ma ona w sposób oczywisty nawiązywać do Turbo, czy może bardziej chodzi o to, że czujecie się właśnie jak niczym ostatni wojownik ?

Jako, że projekt jest pomysłem Grzegorza - nazwa w oczywisty sposób nawiązuje do tytułu jednej z płyt Turbo. Nazwa wpada w ucho i rzeczywiście ma podwójny wydźwięk. Czy czujemy się ostatnimi wojownikami? W pewnym sensie tak - w dobie komercjalizacji życia, walka o nadanie muzyce rockowej należytego jej miejsca nie jest zadaniem łatwym. Mocne brzmienia są w Polsce rugowane z życia kulturalnego, w rozgłośniach radiowych ekstremalnie "metalowymi" kawałkami są... Bohemian Rhapsody czy Final Countdown.     

Na jakiej zasadzie dobieracie utwory, które znajdą się na setliście?

Założenie było takie, żeby grać utwory, których Turbo na koncertach albo nie gra wcale albo które gra rzadko, a które są autorstwa lub współautorstwa Grzegorza. Przed koncertem w Warszawie został przeprowadzony plebiscyt dla fanów zespołu Turbo, gdzie albo mejlowo albo listownie mogli zagłosować na utwory, które chcieliby usłyszeć w pierwotnym legendarnym wykonaniu wokalnym. Na podstawie głosowania fanów powstała właśnie setlista. Nie oznacza to jednak, że jest sztywna, bo zarówno my jak i Grzegorz jesteśmy otwarci na sugestie. Już mogę zdradzić, że będziemy do repertuaru włączać nowe kompozycje, bo Grzegorz Kupczyk to nie tylko Turbo.

Czy to od początku miał być projekt koncertowy? Zamierzacie kiedyś wydać jakiś album właśnie pod tym szyldem?

Od początku miał to być projekt koncertowy, ale Grzegorz kilka razy wspominał, że chciałby nagrać pełnoprawny album studyjny z nowymi autorskimi kompozycjami. Na razie nie ma w tej kwestii wiążącej decyzji. Tipsy Train wydał właśnie nową płytę i musimy się skupić na jej promocji. Dla mnie jest to priorytet, tak jak dla Grzegorza zespół Ceti. Ale pozytywne reakcje fanów i przychylne opinie medialne być może zmobilizują nas do nagrania albumu pod szyldem Last Warrior. Już pierwszy koncert w Lublinie pokazał, że Grzegorz świetnie komponuje się z brzmieniem Tipsy Train , także my, wydaje mi się - dość sprawnie odnaleźliśmy się w repertuarze Turbo. Koncert w Warszawie zagraliśmy bez żadnej próby. Utwierdziło nas to w przekonaniu, że doskonale rozumiemy się na scenie. Nie widzę więc przeszkód w podjęciu wyzwania nagrania płyty. Efekt może być bardzo ciekawy...     

Czy czujecie się niczym konkurencja dla Turbo?

Zdecydowanie nie. Z nikim się nie ścigamy, nikomu nie wchodzimy w drogę. Bardzo szanujemy dorobek artystyczny Turbo i jestem przekonany, że działalność Last Warrior nie będzie źródłem nieporozumień czy konfliktów. Chcemy po prostu dobrze bawić się dźwiękami, skupić się na własnej robocie jak najlepiej to możliwe. A dla słuchaczy im więcej ciekawych projektów - tym chyba lepiej - od przybytku głowa nie boli. Dla wielu fanów Last Warrior to projekt przypominający im czasy oraz muzykę, na której się wychowali.  

Gdzie będziemy mogli Was zobaczyć w najbliższym czasie?

Tak jak 3 lata temu - serię koncertów wznawiamy w naszym rodzimym mieście - w Lublinie. Co będzie potem? Grzegorz z pewnością planuje koncert w swoim ukochanym Poznaniu. Z tego co się orientuję, wielkie zapotrzebowanie na LW jest między innymi we Wrocławiu i Olsztynie. Są też plany tournee po Niemczech, gdzie pamięć o piosenkach Turbo wciąż jest bardzo żywa oraz na Wyspach Brytyjskich, gdzie ostatnio Grzegorz z powodzeniem koncertował ze swoją formacją Ceti. Ogólnie - oczekiwania i plany są bogate, a jak będzie - czas pokaże... 

Dziękuję za rozmowę!

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz