"Ewolucja postępuje" - wywiad z zespołem Eier

Autor: Monika Matura • 24 marca 2014
24 marca 2014 20:26
Monika Matura INFOMUZA.PL

Pod koniec ubiegłego roku pojawił się drugi album zagłębowskiej formacji Eier "Iluzjonista". Niejako przy okazji krakowskiego koncertu udało nam się porozmawiać z wokalistką zespołu o znajomości z Hunterem, tekstach na "Iluzjoniście" oraz życiu.  Efekt poniżej. 

Monika Matura: Kim jest tytułowy Iluzjonista z nowego albumu?

Grażyna Machura: To człowiek potrafiący skutecznie odwrócić uwagę od rzeczy lub osób, które mogłyby mu przeszkodzić w realizacji planu przedstawienia rzeczywistości odbiorcom tak, aby zgodna była z jego wizją i doprowadziła do realizacji celu. Jestem po trzech nie do końca przespanych nocach (śmiech), nie wiem czy wielokrotność złożenia tego zdania nie dobija. Po ostatnich koncertach z Hunterem, mam zamiast mózgu galaretę.

Uważacie, że nowy album znacząco różni się od debiutu, czy może jest jego, niejako naturalnym następcą?

Wydaje mi się, że ewolucja postępuje i „Iluzjonista” jest godnym następcą debiutu. Osobiście uważam, że na nowej płycie, jest więcej dojrzałości muzycznej i brzmieniowej. Stajemy się coraz bardziej świadomi tego, co byśmy chcieli uzyskać i w jaki sposób to zrobić. „Iluzjonista” był dla mnie też wielkim wyzwaniem wokalnym. Zaśpiewałam zupełnie inaczej niż dotychczas - miękko i delikatnie. Było to dla mnie strasznie trudne, aby pozbyć się z głosu tej mojej agresywnej nuty. Do tego stopnia, że stałam przed mikrofonem trzy dni klnąc wniebogłosy i kasując wszystkie zarejestrowane podejścia. Zamknęłam się w sobie (śmiech). Ale poszło…

Często koncertujecie razem z Hunterem, jak zaczęła się ta znajomość?

Nie wiem, czy mogę o tym pisać, ale co tam. Zaczęło się tak, majty ściągnął Drak. Dawno, dawno temu, pewnego pięknego dnia udało nam się spotkać na scenie w klubie Rude Boy w Bielsku. Mieliśmy malusieńką garderobę, zero szans na prywatność. Pierwsze słowa Pawła do mnie brzmiały: „Grażynka, zamknij oczy będę ściągał majtki”. Zanim zdążyłam elokwentnie odpowiedzieć „Co?!”, już dupa szanownego kolegi zaświeciła w ciemnościach. Później było tylko lepiej, na następnym wspólnym graniu z racji, że moja mama zaopatrzyła mnie w wielkie majciory, których nie noszę, podarowałam je Pawłowi, wkładając mu je na głowę. Temat rzeka… w każdym razie te i inne czynniki zaważyły na naszej obustronnej Huntersko-Eierskiej miłości.

Na najnowszym albumie usłyszeć możemy wokalistę Huntera, choć tylko w roli konferansjera, czy w przyszłości możemy spodziewać się współpracy sięgającej wspólnego utworu?

Czekam na propozycję, ze strony chłopaków z Huntera. Draku słyszysz? Potrzebujesz fajnego damskiego głosu. Powtarzaj. "Potrzebuję fajnego damskiego głosu. Eier. Potrzebuję fajnego damskiego głosu. Eier."

Grażyno, zaśpiewasz nam kiedyś w języku angielskim?

Przy pierwszej płycie miałam ambitny plan zarejestrowania partii wokalnych w dwóch językach. Mieliśmy już tłumacza i kilka przekładów. Byłam już nawet w studiu, ale moje „pronunciation” było tak beznadziejne, że odsłuchując materiał płakałam ze śmiechu i postanowiliśmy odłożyć ten pomysł w czasie do momentu, aż zdobędziemy już pół globu.

Wzięliście udział w Familiadzie, skąd pomysł w jakim celu i czy tak sobie wyobrażaliście zmagania przed kamerą?

To były emocje. Sami nie mogliśmy uwierzyć, że ten szalony pomysł się ziścił. Płakaliśmy ze śmiechu jadąc samochodem do Warszawy na zdjęcia i grając w zgadywanki Familiadowe, robiąc sztuczne brawa i słuchając sławnej melodii czołówki. Szaleństwo kompletne. No a potem sława. Wszystkie starsze Panie zaczepiały nas na ulicy.

Grażyno, wiem, że to Ty odpowiadasz za teksty, nie ukrywam, że bardzo mi się one podobają, jednocześnie trudno nazwać je powierzchownymi, czy przy tym poziomie wrażliwości uważasz, że świat ma mimo wszystko więcej pozytywnych stron niż negatywów?

Trudne pytanie. Powiem tak - bardzo się staram, żeby plusy przeważały, a że jestem raczej zwierzątkiem o skłonnościach depresyjnych, to jest nierówna walka. Staram się, bo inaczej to wszystko nie ma sensu, wszystko da się podważyć i odrzucić. Kwestia wyboru jest prosta strona jasna (życie i słońce) – strona ciemna (śmierć i mrok). Ja w tej ciemności siedzę i oczka wysilam wytrzeszczem w światłość „de profundis clamavi”.

Nowy album zawiera trzynaście kompozycji, nie baliście się pecha? A może to celowy zabieg?

Urodziłam się trzynastego i to zupełnie bez żadnych obaw, ale ponoć płakałam po wyjściu na zewnątrz (śmiech). Trzynaście w mitach pojawia się tu i tam. To liczba o silnym symbolicznym znaczeniu. Przypadki nie istnieją, tak mówią, ponoć.

Nawiązując raz jeszcze do tekstów, czy któraś z piosenek jest dla Ciebie szczególna? 

Każda jest częścią mnie, jak fotografia chwili, prawie, że skan mózgu. Zapis momentów, odczuć i przemyśleń. Niektóre osadzone są blisko ziemi, inne to przejaw porannych marzeń, a wszystkie to zaproszenie słuchaczy do dialogu. Bardzo lubię wymieniać myśli, to ogromnie wzbogaca. Często, gdy znajduję ciekawą osobowość wręcz wysysam z niej wszystko i rozkładam na części pierwsze. W taki sposób staram się poznać siebie i świat.

O ile się nie mylę, ponownie własnym sumptem, przy udziale miasta wydaliście album, czy trudno jest uzyskać dofinansowanie ze strony miasta?

Nie do końca masz rację. Płyta powstała przede wszystkim dzięki uprzejmości sponsorów. Zorganizowaliśmy także zbiórkę wśród naszych fanów i każdy miał szansę dołożyć się na EIERa. Jeśli chodzi o wsparcie ze strony miasta, to otrzymałam stypendium w dziedzinie kultury, które także pomogło nam w realizacji przedsięwzięcia.

Czy możemy się kiedyś spodziewać Was w programie typu talent- show?

Nie. Chyba, że jako jurorów. Hahaha!

Frapuje mnie okładka "Iluzjonisty", co ona w zasadzie przedstawia, oraz kto jest jej autorem ?

Autorem oprawy graficznej zarówno pierwszego, jak i drugiego albumu jest Marta Magdziak. Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z nią. Raz, że dysponuje niesamowitym talentem, a dwa że zgłębia temat bardzo dokładnie. Wsłuchuje się w teksty, wyłapuje niuanse i jest zaangażowana do tego stopnia, że okładka „Iluzjonista” postawała ponad pół roku, i już płyta pod kątem muzycznym gotowa była do tłoczenia, gdy Marta przesyłała nam chyba ze dwudziestą wersję grafiki. Mamy kilka żartobliwych tez, co przedstawia obrazek. Sądzę, że nadawałby się jako test dla psychoanalityków. Na pewno mogłabym referat napisać na ten temat, ale najkrócej jak tylko można, jest to potęga w purpurze maleńkiej kropli atramentu wpuszczonej do wody. Jej chwila i iluzja, bo tak naprawdę już jej nie ma.

Zamierzacie w najbliższym czasie koncertować, tudzież wydać teledysk promujący "Iluzjonistę"?

Zawsze powtarzam, że gramy gdzie tylko możemy i tej zasady będziemy się trzymać. Teledysk, zdecydowanie tak. Powstał już scenariusz. Mamy także wybraną ekipę filmową. Czekamy tylko, aż wrócą z końca świata i zabieramy się do dzieła. Ale jaki utwór wybraliśmy, niech pozostanie tajemnicą.

Pięknie dziękuję za wywiad!

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz