" Podoba mi się Polska i Polacy" - wywiad z Mademoiselle Karen

Autor: Monika Matura • 17 maja 2014
17 maja 2014 19:21
Monika Matura INFOMUZA.PL

Urokliwa Dunka znana szerszej publiczności za sprawą występów w zespole Czesław Śpiewa, przy okazji promocji solowego albumu opowiedziała nam o swoich spostrzeżeniach dotyczących Polski, nauce języków oraz otwieraniu pudełek z gatunkami. 

Monika Matura: Koncertowałaś wielokrotnie po Polsce, czy to sama czy w towarzystwie zespołu Czesław Śpiewa. Chciałabym zapytać Cię o to, jakie są Twoje wrażenia dotyczące Polski i Polaków?

Mademoiselle Karen: Koncertuję po całej Polsce od 2007 roku, to stało się nieodłączną częścią mojego życia oraz mnie samej. Widziałam więcej miejsc w Polsce niż w Danii czy innych krajach, ale często są to kluby lub hotele, a później jedziemy dalej. Wiele miast nie znam zbyt dobrze, choć byłam w nich wiele razy. Podoba mi się Polska i Polacy. Kraj jest znacznie większy niż Dania, a Duńczyków jest 5,5 miliona w porównaniu z blisko 40 milionami Polaków, jest więc u Was więcej wszystkiego. Podoba mi zróżnicowanie Polski oraz środowiska, podróżując na północ, południe, wschód czy zachód - za każdym razem to inny kraj.

Czy miałaś kiedyś czas na zwiedzanie któregoś z miast dokładniej, lub też któręś szczególnie polubiłaś?

Spędziłam kiedyś wakacje w Polsce z moją rodziną w Krakowie i Warszawie. Bardzo lubię chodzić po Krakowie. Poznaję to miasto coraz lepiej i lepiej. Uwielbiam również dzielnice – szczególnie Kazimierz. Warszawa jest większa i trudniejsza do poznania, ale zaczynam znajdować swoje ulubione miejsca. Lubię również Poznań – ma swoisty klimat i zawsze czuję się tam jak w domu. Te same uczucia żywię względem Wrocławia i Trójmiasta. Czuję, że istnieje pewnego rodzaju związek pomiędzy Gdańskiem a Danią. W Gdańsku jest również wiele studentów, którzy uczą się języków skandynawskich oraz oczywiście kocham bliskość morza. Mieliśmy kiedyś mały narciarski urlop w okolicach Zakopanego wraz z zespołem Czesław Śpiewa i to było piękne. Dania jest bardzo płaskim krajem, dlatego też polskie góry chwytają za serce (śmiech).

Twoja muzyka jest bardzo zróżnicowana, jak określiłabyś gatunek w którym tworzysz?

Hmm… jako mieszankę języków i stylów, w której wszystko jest dozwolone i nic nie zostaje pominięte. Krótką definicją może być również alternatywny pop w różnych językach.

Mówisz w wielu językach, jesteś samoukiem?

Kocham języki w ogóle i myślę, że moje uszy są otwarte a mój umysł jest ciekawy nowych rzeczy. W ten sposób nauczyłam się trochę polskiego. Mój francuski połączony jest z moim mężem, który jest Francuzem. Nauczyłam się również trochę francuskiego kiedy byłam w liceum, ale to było dawno temu. Ostatnio uczę się francuskiego od nowa, ponieważ moja mała córeczka mówi z tatą po francusku. To świetne!

Skąd pomysł na wielojęzyczne piosenki na albumie?

Zaczęło się od francuskich piosenek. W jakiś sposób było mi łatwiej pisać piosenki po francusku, ponieważ moje słownictwo jest ograniczone a często proste słowa sprawdzają się w piosenkach. Trudniej mi pisać w języku duńskim, a teksty często stają się bardzo intymne i osobiste. Kiedy piszę w innych językach, potrafię zachować trochę dystansu do tekstu oraz opowiadanych historii. Polskie piosenki zostały napisane przez moją przyjaciółkę Elzę Jaszczuk, a "Kochany Kochany" przez Michała Zabłockiego, po nocy tańców w krakowskiej Alchemii.

Czy w przyszłości możemy spodziewać się albumu w jednym języku?

Może, nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość :).

Jak doszło do muzycznej współpracy przy filmie “Facet (nie)potrzebny od zaraz”?

Czesław, który grał rolę w filmie, polecił Mademoiselle Karen zespołowi produkcyjnemu, któremu spodobały się nasze piosenki.

Nagrania, koncerty, rodzina. Jak znajdujesz czas na to wszystko?

Staram się robić tyle ile można bez zbędnego stresu w ciągu jednego dnia. Dlatego cztery lata zajęło mi wydanie drugiego albumu. Nie chciałam się spieszyć, chciałam natomiast aby rezultat był dobry. Dużym wyzwaniem może być połączenie kariery muzycznej z życiem rodzinnym, i trzeba zaczynać cały czas od podstaw, ponieważ muzyczny biznes zmienia się z dnia na dzień. Mogę liczyć na pomoc ze strony męża oraz rodziny, kiedy jestem w trasie z dala od domu. Tak więc do tej pory udało mi się utrzymać w grze, mam nadzieję, że tak będzie w dalszym ciągu, pomimo, że moja rodzina wciąż się rozrasta.

Powiedziałaś, że pomysły na piosenki z Twojego pierwszego albumu powstawały podczas zwyczajnych czynności oraz podczas trasy koncertowej z Czesławem, jak było tym razem?

Powstawanie nowego albumu było procesem długim, a piosenki powstawały na wiele różnych sposoby. Zwykle zaczynam od tekstów związanych niekiedy z linią melodyczną, a później komponujemy resztę piosenek oraz harmonizujemy je i układamy wraz z zespołem: Troelsem, Martinem i Hansem. Chłopaki są ważną częścią tworzenia utworów na drugim albumie, niektóre z piosenek stworzyliśmy razem w studiu. To również dlatego ten album brzmi inaczej niż nasza pierwsza płyta “Attention”, ponieważ każdy z nas dołożył swoją część. Często piszę teksty gdy jestem w drodze dokądś lub do kogoś. W samolocie, na rowerze, w autobusie, w trasie czy na spacerach. Mój mózg jest bardzo twórczy gdy jestem w ruchu, więc podróże są często dla mnie kreatywnym czasem.

W jednym z wywiadów powiedziałaś, że lubisz słuchać muzyki popowej, między innymi Britney Spears, to mnie nieźle zaskoczyło, czy przewidujesz nagranie albumu w pełni popowego?

Cóż, lubię każdy rodzaj muzyki, jeśli jest dobry. Muszę przyznać, że jest wiele złej muzyki popowej
i wiele z nich gości na antenie stacji muzycznych. Nie wiem gdzie czytałaś, że lubię Britney Spears, nigdy tak naprawdę jej nie słuchałam, ani nie posiadam jej albumów, ale lubię muzykę w ogóle. Lubię słuchać i lubię grać, nie dbam o kategorie. Podobnie gdy tworzę, chcę grać wszystko, a nie tylko specyficzne gatunki. Nie podoba mi się umieszczanie muzyki w zbyt wielu pudełkach, otwórzmy pudełka i pomieszajmy je, a później zobaczmy gdzie nas to wszystko zaprowadzi!

Jak Ci idzie z nauka polskiego?

Wciąż tak sobie, staram się uczyć cały czas, ale za każdym razem gdy wracam do Danii, tracę kontakt z językiem i muszę zacząć od początku, ale powoli to wchodzi mi to w krew. Naprawdę chciałabym choć na jeden dzień móc uczestniczyć w zajęciach z języka polskiego, jeśli będę mieć więcej wolnego czasu, ale mówię trochę po polsku.

Rozmawiała: Monika Matura

Wywiad w języku angielskim.

Pozostałe wywiady
Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad Jacek Cygan w INFOMUSIC.PL Jacek Cygan jest autorem tekstów ponad tysiąca piosenek, ale także poetą, scenarzystą, autorem musicalowym, jurorem, osobowością telewizyjną, czy organizatorem festiwali muzycznych. Słowem – człowiek orkiestra, który o branży muzycznej... Anna Wyszkoni dla INFOMUSIC.PL (wywiad) Poruszyliśmy tematy związane z powstawaniem utworów (nie tylko hitów) Anny Wyszkoni, współpracy z innymi muzykami, różnicami między zespołem Łzy, a karierą solową. Zapraszamy Cała prawda o De Mono wg Marka Kościkiewicza (premiera) Marek Kościkiewicz to artysta, o którym można śmiało napisać „człowiek orkiestra”. Założyciel i pierwszy lider zespołu De Mono. Autor muzyki i tekstów do największych hitów tej, zasłużonej dla polskiej muzyki, formacji. Gra i trąbi zespół Kombi - i to już 45 lat! Zespół Kombi świętuje w tym roku 45-lecie swego istnienia. Jednym z głównych punktów obchodów tej rocznicy będzie nowy album grupy „Minerał życia”, którego premiera będzie mieć miejsce 26 listopada. Podczas rozmowy z Sławomirem Łosowskim... Wywiad z Krzesimirem Dębskim podczas Gitarowego Rekordu Świata Wywiad z Krzesimirem Dębskim - wybitnym współczesnym kompozytorem i twórcą muzyki filmowej. Rozmawialiśmy m.in. o roli gitary w muzyce filmowej. Rozmowa została zarejestrowana 19 czerwca 2021 r. przy okazji Gitarowego Rekordu Świata we...
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz