"Czuję się zwycięzcą" - wywiad z Grzegorzem Hyżym

Autor: Monika Matura • 19 czerwca 2014
19 czerwca 2014 14:33
Monika Matura INFOMUZA.PL

[img:1]

Nowe oblicze polskiego popu? Być może nadeszło wraz z premierą albumu "Z całych sił", finalisty X Factor - Grzegorza Hyżego. Zapraszamy do wywiadu.

Monika Matura: Czy Twoje oczekiwania względem udziału w X Factor zostały spełnione?

Grzegorz Hyży: Mój udział w X Factor był świadomym krokiem w stronę kolejnego rozdziału, który otwiera się w moim życiu w związku z muzyką, Od samego początku traktowałem ten program jako narzędzie, które miało mi pomóc w realizacji dwóch wcześniej postawionych celów. Pierwszy, to pokazanie się szerszemu gronu odbiorców, poszerzenie ich liczby, a drugą rzeczą była możliwość pokazania się wytwórni, która, jak się później okazało podpisała ze mną kontrakt. Innymi słowy, swoje cele w pełni zrealizowałem i czuje się wygrany pomimo drugiego miejsca.

Spodziewałeś się, że dojdziesz tak daleko?

Nie, absolutnie. Moim założeniem, jak pewnie każdego uczestnika jakiegokolwiek konkursu, jest myśl aby wygrać, nie był to natomiast ani mój priorytet, ani mój cel. Zdaję sobie sprawę, że nie trzeba programu wygrać aby być wygranym. Wiedziałem, że zrealizowanie tych dwóch celów, albo chociaż jednego z nich będzie dla mnie sukcesem  i czuję się zwycięzcą bo zrealizowałem go w 100 procentach.

Premier Twojego debiutanckiego albumu odbyła się 27 maja, czy jako zwycięzca talent show odczułeś presję ze strony wytwórni?

Wytwórnia Sony to nie tylko korporacja ale także sztab ludzi, którzy od początku pracują abym czuł się komfortowo. Zapewniają mi kompleksową obsługę i od samego początku byli zwolennikami tego co chciałem wydać, muzyki i dźwięków jakie chciałem stworzyć. Dali mi na tyle dużą przestrzeń i swobodę w tworzeniu, że mogłem w stu procentach przekazać emocje i wyrazić się w muzyce tak ja chciałem. Efektem czego jest fajna płyta, która została w pełni zaakceptowana przez wytwórnię.

Jak określiłbyś swój debiutancki album?

Myślę, że płyta jest stricte mainstream'owym produktem. Gatunkowo jest to mocny pop, który ma ambicje do odświeżenia oblicza polskiego popu, dla bardziej wymagającego słuchacza. Na płycie znajdują się również utwory, które pokazują rockowy pazur, poprzez gitarowe riffy, jest też nutka alternatywy oraz nieco elektronicznych brzmień. W pewien sposób, jest to świeże spojrzenie na polski pop. Płyta  zabiera słuchacza w niespokojną podróż po skrajnych emocjach - z jednej strony smutek, nostalgia a z drugiej radość i  nadzieja. Jest w nim również pozytywna nadzieja oraz motywacja do tego aby patrzeć w przyszłość.

Niektórzy porównują Cię do One Republic, jak reagujesz na takie porównania?

Bardzo sobie cenię tego typu porównania, tym bardziej, że artyści tacy jak One Republic czy Coldplay  albo Bastille to, zespoły, które osobiście bardzo cenię. Uwielbiam ich muzykę. Natomiast płyta "Z całych sił" Grzegorz Hyżego to po prostu Grzegorz Hyży. Album jest zbiorem moich przeżyć, emocji. Tą płytą odzwierciedlam to co w danym momencie czułem, to co chciałem przekazać i myślę, że jej siłą jest przede wszystkim to że jest ona spójna ze mną, z tym co sobą reprezentuje, jest przepełniona szarością, prawdziwością.

Jedną z autorek tekstów do Twoich piosenek jest Karolina Kozak, jak doszło do tej współpracy?

Jeżeli chodzi o teksty, to rzeczywiście warto wymienić Karolinę Kozak, jako jedną z autorek tekstów. Kiedy zapadła decyzja pomiędzy mną a wytwórnią, dotycząca tego, że  większość piosenek na albumie będzie w języku polskim, to  byłem przekonany, że marzę aby Karolina zgodziła się na współprac. To było nazwisko, które myśląc o płycę w języku polskim, pojawiało się w mojej głowie od razu. Cenię Karolinę za to, że w łatwy sposób potrafi przelać na papier to co pragnę przekazać, emocje, które we mnie tkwiły. Dzięki temu płyta nabiera nowego wymiaru jeżeli chodzi o szczerość, bo jesteśmy w tym spójni-  muzyka z tekstem i teksty z przeżyciami oraz tym co chciałem słuchaczowi przekazać.

Kto odpowiada za teksty oraz muzykę na "Z całych sił"?

Za muzykę odpowiada producent, za kilka tekstów ja, a pozostałe teksty napisała między innymi Karolina ora kilku innych uzdolnionych artystów.

Sądząc po numerach jakie wykonywałeś w programie, można dojść do wniosku, że cenisz sobie tak pop jak i rock, jak jest w rzeczywistości?

Rzeczywiście, rozbieżność gatunkowa jest bardzo duża. Od najmłodszych lat byłem zapoznawany z muzyką rockową z ramienia moich rodziców, ale potem wujkowie słuchali chociażby Jacksona. Później już sam wybierałem swoje muzyczne ścieżki, które się przeplatały w różny sposób. Był rock, zagraniczny pop, ale tez hip-hop czy muzyka elektroniczna. Myślę, że dużym atutem mojego otwarcia umysłowego jest fakt, że nigdy nie zamykałem się na gatunki i to słychać na płycie. Pomimo, że album jest spójny i wszystkie kawałki mają coś co je łączy, to jednak gatunkowo są zróżnicowane.

Grasz wraz ze stałym zespołem czy muzykami sesyjnymi?

Mam swój stały zespół, większość muzyków z którymi pracuję to Ci z którymi wcześniej grałem covery. Prywatnie są to moi przyjaciele z którymi świetnie się rozumiem, przez co tworzy się magiczny klimat co dalej, prowadzi do zespołowego grania i braku zakłóceń.

Rozmawiała: Monika Matura 

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz