"Trzeba dostosować się do zmian" - wywiad z Marcinem Kindla

Autor: Monika Matura • 7 lutego 2015
7 lutego 2015 13:00
Monika Matura INFOMUZA.PL

W listopadzie ubiegłego roku Marcin Kindla nagrał Ep-kę "Wszystko o sobie", obecnie artysta przygotowuje materiał na nowy, pełnoprawny album po którym zapowiedział przerwę. Zapytaliśmy go o jego plany na najbliższą przyszłość, powstający album oraz stosunek do popularności.

[img:1]

Monika Matura: Dlaczego zdecydowałeś się na wydanie Ep-ki, a nie pełnoprawnego albumu?

Marcin: Jest to dla mnie zupełnie nowa rzecz, nigdy jeszcze nie byłem w sytuacji gdy wydawałem coś, czego nie można dotknąć fizycznie, co jest dostępne tylko w wersji cyfrowej. Jest to fajna rzecz, zwiastun zapowiadający pełną płytę, która będzie ostatnim wydawnictwem przed dłuższą przerwą. 

Czym zamierzasz zajmować się podczas przerwy?

Nie będzie to zupełny rozbrat z muzyką, wprost przeciwnie, jako kompozytor czy producent będę działał jeszcze bardziej intensywnie. Za to jako wykonawca chcę nabrać nieco oddechu. Zapewne za jakiś czas wrócę, nie wiem czy sam, czy z nowym projektem, nie mam jeszcze w tym momencie planów ani pojęcia, natomiast uważam, że są w życiu są takie momenty w których trzeba na coś postawić i to jest ten czas, kiedy stawiam na pracę dla innych artystów.

Longplay zapowiedziałeś jako dwupłytowe wydawnictwo, co będziemy mogli na nim znaleźć?

Tak, będzie to podwójne wydawnictwo na które będzie składała się płyta podstawowa z premierowymi piosenkami, znajdzie się na niej również duet z Marią Niklińską pochodzący z Epki, warto wspomnieć, że jest to dla mnie zupełna nowość, ponieważ do tej pory nie miałem okazji występować w damsko-męskim duecie. Druga płyta będzie zawierała utwory w wersji akustycznej zarejestrowane podczas koncertu w Polskim Radiu, który odbył się w styczniu. Kilka piosenek będzie się zapewne dublować, ale myślę, że będzie to ciekawe ponieważ będą to zupełnie inne wersje.

Czy pamiętasz ilość płyt jaką wyprodukowałeś? Czy któraś z kolaboracji była dla Ciebie szczególna?

Jeśli chodzi o produkcję to w ostatnich latach praca nad albumami była bardzo intensywna, jednak nie należy zapominać, że w tych działaniach wspiera mnie mnóstwo innych osób, między innymi mój współpracownik Łukasz Drozd. Albumów które wyprodukowałem jest sporo i trudno mi dokładnie obliczyć jaka była ich ilość, a jeszcze ciężej byłoby mi wymienić ilość albumów, na które napisałem teksty, jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia i wciąż nie mam dość.

Jesteś autorem wielu radiowych hitów, czy nie przeszkadza Ci pozostawanie w cieniu?

Nie. To jest dla mnie osobista satysfakcja jeśli jakaś piosenka zostaje przebojem i nie mam z tym problemu, że zawsze wszystko przypisane jest wykonawcy. Zdaję sobie z tego sprawę, nie jest mi potrzebny lans i obwieszczanie całemu światu, że to właśnie jest moje i mówcie o tym. Zdaję sobie również sprawę z mechanizmów które rządzą i że słuchacze identyfikują piosenkę z tą osobą, która śpiewa i wykonuje ten utwór, ale nie jest to dla mnie żaden kłopot. Choć z punktu widzenia drugiej strony czyli aranżerów, może być to jakaś niedowartościowana praca. Nie ma co jednak liczyć, że w momencie kiedy pisze się piosenkę dla artysty, to wszyscy będą mówić o tym kto ją napisał, przede wszystkim należy mówić o tym kto ją zaśpiewał, bo to artysta staje się głównym punktem przekazującym emocje.

Czy którąkolwiek z płyt lub współpracy uznajesz za przełomową?

Trudno powiedzieć, fajnym momentem i uhonorowaniem tego co robiłem jako kompozytor był moment napisania utworu do serialu "Rodzinka.pl" bo wtedy moje nazwisko zaczęło pojawiać się coraz częściej i ludzie zaczęli dostrzegać, że jest taki kompozytor jak Marcin Kindla, który pisze piosenki. Był to zapewne moment dosyć znaczący, jednak każda płyta i piosenka jest kolejnym krokiem oraz sposobnością do nauki, z tego powodu raczej nie odważyłbym się wymienić konkretnej płyty.

Jesteś w polskim show-biznesie blisko 20 lat, jak oceniasz zmiany które w nim zaszły z perspektywy czasu?

Zgadza się. W 1992 roku zagrałem pierwszy koncert jako basista, później powstał zespół Kindla, natomiast jako procesjonalny muzyk występuję od 1998 roku. Wtedy zacząłem grać regularne koncerty z Jackiem Stachurskym. Muzyka jest moją pasją i oprócz czas spędzonego z rodziną wypełnia w całości moje życie. Każde czasy czymś się charakteryzują. W latach 90. rynek wyglądał zupełnie inaczej, płyty zupełnie inaczej się sprzedawały, były zupełnie inne budżety na płyty oraz teledyski. Teraz w dobie streamingu i digitalizacji muzyki przychody ze sprzedaży są mniejsze, wszystko się zmienia, trzeba dostosować się swoją pracą do zmian i nie obrażać się na to, że świat się zmienia, ale próbować znaleźć swoje właściwe miejsce po prostu pracować bo najwięcej narzekają niekiedy ci którzy najmniej pracują.

Myślę, że można nazwać Cię człowiekiem, który odniósł sukces, czy w głównej mierze składała się na niego praca?

Jeśli powiem że odniosłem sukces to chyba będę spalonym człowiekiem i proszę mi zwrócić uwagę na to, trzeba bowiem nieustanie pracować i dążyć do sukcesu. Byłby to początek końca gdybym chciał odcinać kupony. Tak jak praca górnika, hutnika, dziennikarza wymaga poświęceń i należy ją wykonywać solidnie i dobrze, a gdy się to odpuści zostaje się zwolnionym, tak samo w przypadku kariery muzyka należy traktować ją jako pracę. Jest to bowiem rzecz wypracowana, nigdy nabyta. Praca zdecydowanie jest tym co prowadzi do sukcesu, choć szczęście bywa elementem, który pomaga. Wydaje mi się, że jestem przykładem na to, że ciężka praca przynosi efekty.

Czy w przyszłości widzisz się w solowej twórczości czy raczej w zespole?

Myślę teraz o projekcie, choć trudno mi określić czy będzie to za rok czy za dwa, który będę firmował swoim nazwiskiem, ale będzie to projekt producencki. Może znajdę też fajnych wokalistów z którymi stworze wspólny projekt . Tak naprawdę to ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Podobno inspirujesz się Bryanem Adamsem, czy byłeś na jego ostatnim koncercie? Czy zdarza Ci się chodzić na koncerty?

Jak najbardziej chodzę na koncerty. Nie byłem na ostatnim koncercie Bryana, ale byłem kilka lat wcześniej i posiadam kilka jego koncertowych DVD. Niewątpliwie jest to dla mnie artysta kompletny, z wdziękiem emocjonalnym, pomimo ogromnej sławy pozostaje skromnym człowiekiem. W ostatnim czasie byłem na koncercie Edyty Bartosiewicz podczas trasy „Love and more” i o ile sam koncert Edyty mnie nie porwał , ponieważ spodziewałem się czegoś więcej, to spodobał mi się support LesKi, który uważam za ciekawy.

Uważasz, że to znak czasów, taka możliwość wydania krótko grającego albumu?

Niewątpliwie jest to znak naszych czasów, że można wydać taki album i udostępnić je w streamingu osobom, które chcą mnie poznać ale niekoniecznie inwestować większa sumę pieniędzy. Takim sposobem mogą zapoznać się z Epką i jeśli im się to spodoba kupić album. Myślę, że nasze społeczeństwo jest na tyle przyzwyczajone do płyt cd, że chętnie sobie taką płytę kupią, aby mieć ją w domu. Więc z jednej strony znak czasu z drugiej świetny zwiastun pełnoprawnego albumu.

Rozmawiała: Monika Matura

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz