"Warto iść różnymi drogami" - wywiad z zespołem Bracia

25 marca 2015
25 marca 2015 16:44

[img:1]

Przy okazji platynowej reedycji albumu "Zmienić zdarzeń bieg", rozmawialiśmy z członkami zespołu Bracia, którzy opowiedzieli nam o planach na najbliższą przyszłość.

Monika Matura: Skąd wziął się pomysł na powtórne wydanie albumu „Zmienić zdarzeń bieg”?

Jest to niejako naturalna kolej rzeczy. Po raz pierwszy album został wydany w 2013 roku. Płyta bardzo dobrze radzi sobie na rynku, dlatego postanowiliśmy zrobić reedycję i przy okazji dołączyć do tej platynowej edycji koncert na dvd. Wydarzenie zarejestrowaliśmy w ubiegłym roku w Szczecinie w Zamku Książąt Pomorskich. Jest to przekrojowy materiał ze wszystkich płyt w wersji akustycznej, całość wydawnictwa promuje utwór premierowy „Niepisane” do muzyki Jana Borysewicza, tym wydawnictwem zamykamy rozdział albumu „Zmienić zdarzeń bieg”.

Mam wrażenie, że „Niepisane” mówi o pogodzeniu się z życiem, czy ta piosenka odnosi się do Waszego życia?

Piosenka nie do końca mówi o tym, że godzimy się z tym co jest, ze stanem rzeczy. Jest to raczej tekst o tym, że warto iść różnymi drogami, próbować, nie stać w miejscu. Myślę, że z tym się identyfikujemy, że o tym mówi ten tekst. Staramy się próbować różnych rzeczy, różnych dróg, choćby tylko spróbować.

Niektórzy twierdzą, że Wasz ostatni album jest inny niż poprzednie pod względem brzmienia, czy macie już jakieś plany dotyczące nowego albumu? Kiedy możemy spodziewać go spodziewać?

Tego jeszcze nie wiemy, jest jeszcze za wcześnie aby o tym mówić. Rok 2015 przeznaczyliśmy na promocję płyty „Zmienić zdarzeń bieg”, ukaże się jeszcze jeden singiel. W tym roku zamierzamy zamknąć premierę tego albumu i myślę, że najwcześniej czegoś nowego możemy spodziewać się w 2016 roku. Wracając natomiast do wcześniejszego pytania, czy to jest inne? Myślę, że nie do końca, stylistyka zespołu jest określona już od jakiegoś czasu, może to wynika z tego, że tę płytę chętnie grają stacje radiowe i jeśli nawet jest nieco inaczej brzmieniowo, to nam się to bardzo podoba.

Jesteście w stanie utrzymać się z grania?

To niewątpliwie zawsze było naszym założeniem, aby robić to co się lubi i móc z tego żyć. Byliśmy, i jesteśmy konsekwentni, wierzyliśmy zawsze w to co robiliśmy. Nie mamy żadnych innych zajęć i miłe jest to, że możemy się z tego utrzymać, tak zresztą było przez całą działalność zespołu do tej pory, choć jak w każdej w branży bywa raz lepiej, raz gorzej, to jest taka sinusoida, grunt to być konsekwentnym i dążyć do tego co chce się robić.

Czy jako synowie słynnego muzyka odczuwaliście presję z jego strony lub też ułatwiło Wam to w jakiś sposób karierę?

Ojciec nigdy nie miał wpływu na to co gramy. Graliśmy zawsze to co chcieliśmy i co nam się podobało. Wpływ miał na pewno kolosalny, przez to, że w domu było zawsze dużo muzyki, a co za tym idzie, wiele różnej muzyki się słuchało. Potwierdzeniem tego, że mamy swoją drogę, jest fakt, że ludzie interesują się,  przychodzą na koncerty, kupują bilety i myślę, że to jest wyznacznikiem tego, co robimy. Nie ma tutaj drogi na skróty, ani wejścia kuchennymi drzwiami, bo później i tak weryfikuje to publiczność, która przychodzi na koncerty, albo nie.

Podczas nagrywania ostatniego albumu współpracowaliście z osobami spoza zespołu, zamierzacie to powtórzyć?

Trudno przewidzieć. Nagrywając płytę „Zmienić zdarzeń bieg”, byliśmy w niezbyt ciekawym momencie swojej historii i dlatego, postanowiliśmy, że skoro już zmieniać, to od razu pójść o krok dalej i spróbować współpracy z ludźmi spoza zespołu, aby niejako odświeżyć formułę muzyczną. Patrząc z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że to się udało. Nie wiem czy to powtórzymy, zazwyczaj ciężko jest zdyskontować swój sukces robiąc dokładnie te same kroki. Myślę, że dużo fajniejsza rzeczą jest odkrywanie następnych dróg i odświeżanie formuły, a nie powtarzanie tego samego, bo nie sądzę żeby to był dobry przepis na sukces, żeby to się kolejny raz udało. Myślę ,że siadając do kolejnej płyty będziemy myśleć intensywnie jak to zrobić. Na pewno o tym mówi piosenka „Niepisane”, jest to dokładnie to, czym się kierujemy

Macie na swoim koncie płytę z coverami Queen i piosenkami świątecznymi, zamierzacie w przyszłości wydać coś podobnego?

Nie, w żadnym razie. Ten etap mamy za sobą. Nagraliśmy płytę z coverami zespołu Queen, ale nie był to wypadek przy pracy, a raczej coś niespodziewanego pomiędzy płytami autorskimi. Myślę, że najważniejszy jest dla nas jedna autorski materiał i nagrywanie kolejnych płyt na własne konto.

Niebawem po raz kolejny zagracie w Londynie, jak odbiera Was tamtejsza publiczność? Kto przychodzi na koncerty?

To są występy dla Polaków tam mieszających, nie ma co się oszukiwać, że jedziemy w światową trasę, zagramy w Arena Wembley w Londynie po raz drugi, na festiwalu polskiej muzyki. Myślę, że przyjdą tam głównie Polacy, bo to oni są głównie zainteresowani polską muzyka. Polonia reaguje trochę inaczej niż Polacy tutaj w kraju. Myślę, że jest to spowodowane tym, że przemawia za nimi tęsknota za krajem, większość z nich wyjechała tam za chlebem, więc polonia reaguje zdecydowanie bardziej emocjonalnie żywiołowo, jest chyba bardziej sentymentalna.

Rozmawiała: Monika Matura

Pozostałe wywiady
Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad Jacek Cygan w INFOMUSIC.PL Jacek Cygan jest autorem tekstów ponad tysiąca piosenek, ale także poetą, scenarzystą, autorem musicalowym, jurorem, osobowością telewizyjną, czy organizatorem festiwali muzycznych. Słowem – człowiek orkiestra, który o branży muzycznej... Anna Wyszkoni dla INFOMUSIC.PL (wywiad) Poruszyliśmy tematy związane z powstawaniem utworów (nie tylko hitów) Anny Wyszkoni, współpracy z innymi muzykami, różnicami między zespołem Łzy, a karierą solową. Zapraszamy Cała prawda o De Mono wg Marka Kościkiewicza (premiera) Marek Kościkiewicz to artysta, o którym można śmiało napisać „człowiek orkiestra”. Założyciel i pierwszy lider zespołu De Mono. Autor muzyki i tekstów do największych hitów tej, zasłużonej dla polskiej muzyki, formacji. Gra i trąbi zespół Kombi - i to już 45 lat! Zespół Kombi świętuje w tym roku 45-lecie swego istnienia. Jednym z głównych punktów obchodów tej rocznicy będzie nowy album grupy „Minerał życia”, którego premiera będzie mieć miejsce 26 listopada. Podczas rozmowy z Sławomirem Łosowskim... Wywiad z Krzesimirem Dębskim podczas Gitarowego Rekordu Świata Wywiad z Krzesimirem Dębskim - wybitnym współczesnym kompozytorem i twórcą muzyki filmowej. Rozmawialiśmy m.in. o roli gitary w muzyce filmowej. Rozmowa została zarejestrowana 19 czerwca 2021 r. przy okazji Gitarowego Rekordu Świata we...
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz